İngiltere FinTech ve siber güvenliğe odaklanacak

19 Nisan 2017
363 Görüntüleme

İngiltere Financial Conduct Authority (FCA) önümüzdeki yılın öncelikleri ile ilgili iş planını ana hatlarıyla açıkladı. Planda ana konular FinTech ve siber güvenlik olarak belirlendi.

Yayınlanan planın en üst listesinde Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması) öncelik olarak bulunuyor. Fakat FCA Fintech’teki yeni girişimlere ve siber güvenlik esnekliğine odaklanmayı da planlıyor. İşte açıklanan plandan başlıklar.

PPI efsanesi devam ediyor

Ödeme işlemlerine yönelik koruma sigortası tarafından bugüne kadar toplam 262 milyar £ ödenmiştir ancak tüketicilerin şikayet edebileceği süre 29 Ağustos 2019 tarihine kadar uzatıldı.

FCA Brexit sonrası hâlâ çokuluslu düzenlemeye ilişkin bir şeyler söylemek istiyor

Tutarlı küresel standartlar ve İngiltere’yi etkileyen standartlarda söz sahibi olmak, Brexit süreci boyunca hükümete tavsiyelerde bulunmaya ve teknik destek sağlamak, FCA’nın öncelikleri listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Kişiden kişiye kredi ve Crowdfunding firmaları da nasibini alacak

FCA, birçok platformun, başarısız olursa ve pazardan çıkış yaparsa, müşterisinin parasını ve varlıklarını güvende tutmak için tasarlanmış düzenlemelere uymadığını öne sürüyor. FCA, şirketleri doğrudan doğruya ziyaret ederek veya denetçilerine geçerek bunu çözmeyi planlıyor

Para aklama işlemlerine izin veren firmalar hedeflenecek

FCA, para aklamayı önleme konusunu inceledikten sonra, uygulamayı durdurmak ve suçluları kovuşturmaya yetecek kadar adımlar atmayan bazı işletmelere kısıtlamalar uygulayacak. FCA ayrıca, bu yıl Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü gibi kara para aklama konusunda denetlemeler yapan firmalara öncülük edecek.

FinTech daha da önem kazanıyor

Sektörü düzenleyen kurum, Fintech’in yeni şirketlerinin alanını bu ayın başlarında genişletti. Bu başarı, Londra’da olmayan yeni şirketlerin bölgesel ve İskoç FinTech merkezleri aracılığıyla dahil edilmesine odaklanarak devam edecek gibi görünüyor. Bu arada Regtech, FCA uyumluluğunu izlemek için yeni yollar araştırdığından destek alacak.

Hassas tüketicilere öncelik verilecek

Yakında yayınlanacak bir raporda FCA, artan yaşlanan nüfus ve bunun getirdiği tehlikelerin genç nüfusu yıllara göre daha fazla tehdit ettiğine dikkat çekti.

Emekli maaşınızı, uygulamayla görüntüleyebileceksiniz

2019 yılına kadar çevrimiçi emeklilik tasarrufu hesap özetlerine erişilebilecek, böylece teknolojide uzmanlaşmış bir nüfus, sahip oldukları tasarrufları tek bir yerde görebilecek.

İşletmeler, siber güvenliklerini artırmalıdırlar

FCA, siber güvenlik esnekliğinin hemen hemen her sektörde bir sorun olduğunun altını çiziyor . FCA, İngiltere Merkez Bankası ve Hazine ile siber saldırıların kurbanlarıyla birlikte çalışmak üzere ekip halinde çalışıyor. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ve Ulusal Suçlar Ajansı’nın uzmanlığını kullanarak firmaların güvenlik konusuna ne kadar tepki vereceği konusunda kendini geliştirmek istiyor.

Kaynak: Cityam

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi
Bankacılık
114 görüntüleme
Bankacılık
114 görüntüleme

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal'in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı. BMO Bolt…

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor
Bitcoin
142 görüntüleme
Bitcoin
142 görüntüleme

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Silikon Vadisi çıkışlı bir FinTech girişimi olan Robinhood, aldığı son yatırımın 350 milyon dolara ulaşması durumunda pazar değerini 5,6 milyar…

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı
Blockchain
85 görüntüleme
Blockchain
85 görüntüleme

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı

Ahmet Usta - 19 Mart 2018

İsviçre’de Initial Coin Offering (ICO) konusunda kanuni altyapı çalışmaları devam ediyor. İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu – FINMA, 16 Şubat…