Avustralya’da nakit kullanımı azalıyor

26 Nisan 2017
294 Görüntüleme

Yapılan bir araştırmaya göre 2022 yılına kadar Avustralya’da gerçekleşen nakit ödemelerin oranı  yüzde 2’nin altına düşecek.

Avustralyalı satıcılar, 2010 ve 2016 yılları arasında nakit alacaklarının yüzde 46 oranında düştüğünü açıklandı. East & Partners’ın analizcileri tarafından yapılan yeni araştırma, bu eğilimin devam etmesi durumunda tüm Avustralya işletmelerindeki nakit ödemelerin 2019 yılında yüzde 5’in altına düşeceği ve önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 2’ye gerileyeceğini öngörüyor.

East & Partners Avustralya Tüccar Ödeme Raporu’ndan gelen verilere göre aynı dönemde kredi kartı ödemelerinin de yüzde 11 düştüğünü, banka kartı alacaklarının ise yüzde 56 oranında arttığını gösteriyor.

East & Partners Pazar Analizleri Yöneticisi Martin Smith, “Merkez Bankası’nın ATM’lerden para çekme yönteminin tüm zamanların en düşük değerine geldiğini gösteren son rakamlarla desteklenen araştırması, nakitin tercih edilen bir ödeme yöntemi olarak giderek kaybolduğunu gösteriyor. Tüketiciler giyilebilir, temassız ve cep telefonu ödemeleri gibi platformları benimsemeye devam ettiği ve günlük yaşamlarına daha da entegre oldukları için nakit taşıma ihtiyacı hızlanarak azalmaya devam edecek. Ayrıca, Rezerv Bank’ın ek ücret limitleri bu yıl yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler günlük alışverişler için borç ve kartlarıyla bağlantılı ödeme seçeneklerini kullanmaya teşvik edecek.”

East & Partners Avustralya Tüccar Ödemeleri Raporu, işletmelerin çevrimiçi varlıklarında belirgin bir artış gösteriyor. Şu anda, tüccarların yüzde 82’si, 2010’da sadece yüzde 15’e kıyasla çevrimiçi ödemeleri “kabul” ya da “kabul etmeyi planladıklarını” söylüyor.

Buna karşılık, daha az sayıda işletme mobil uyumlu web sitelerine ve ödeme platformlarına geçti. Araştırmaya göre, Avustralyalı tüm tüccarların beşte biri, web sitelerinin mobil uyumlu bir tarama işlevine sahip olduğunu söylüyor; bunun yalnızca yüzde 15’inde optimize edilmiş bir mobil ödeme altyapısı bulunuyor.

Artan rekabetçi satış noktası pazarında, PayPal ve Tyro gibi sağlayıcılar banka dışı firmalar arasında en yüksek pazar penetrasyonuna sahip.

Smith, “Büyük bankalar POS terminal pazarının boyutlarına ve işletmelerle doğrudan ilişkilerine bakmakla birlikte, banka dışı sağlayıcılar basit, uygun fiyatlı ve özellik açısından zengin ürünler sunarak şiddetli bir rekabet ortamı sunuyor” dedi.

Çevrimiçi işlem raporlama ve yönetimi, tüm işletmelerin üçte biri için gelecekte bir teknoloji önceliği oluştursa da yüzde 43’ü ödeme sistemlerinde Xero veya MYOB gibi bir bulut hesaplama platformu entegre ettiklerini belirtti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
120 görüntüleme
Bitcoin
120 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…