Rusya Bitcoin’e yasal statü vermeye hazırlanıyor

31 Mayıs 2017
893 Görüntüleme

Bitcoin’i bir “dijital mal” olarak tanımlayan Rusya Merkez Bankası, hem yasal statü hem de vergilendirme prosedürleri için çalışmalara başladığını açıkladı.

2016’nın ortalarında Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasaklı olduğu Rusya, bu dönem sonrasında hızlı bir dönüşümle 2018’de yasal statüsü tamamlanmış bir kripto para çağına geçiş yapmaya hazırlanıyor.

2017 yılı içinde düzenlemelere devam eden Rusya Merkez Bankası, şimdi ise Bitcoin üzerinden vergilendirme süreçlerini gündemine aldı. Cryptocoins News’ta yayınlanan bir habere göre Rus Parlamentosu’nda konuyla ilgili bir konuşma yapan Rusya Merkez Bankası Genel Sekreter Yardımcısı Olga Skorobogatova, mevzuat hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Skorobogatova, Rus haber ajansı Interfax’a yaptığı bir değerlendirmede ise ilk taslak yönetmeliğin Haziran ayı içinde parlamentonun alt kolu olan Duma’ya sunulacağını kaydetti.

Yapılan açıklamaya göre Bitcoin ve diğer dijital para birimleri birer “dijital mal” olarak tanımlanacak. İşin ilginç yanının, uzun yıllar boyunca Bitcoin’in ülkede kullanımı ve geliştirilmesine karşı çıkan Rusya Maliye Bakanlığı’nın Nisan ayında bu kararından vazgeçip her türlü desteği vermeye başlaması olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında ise ülkede ulusal kripto para biriminin geliştirilmesine yönelik bazı adımlar atılmıştı.

Gerek yönetmeliğin son haline gelmesi gerekse paralel olarak yürütülen vergilendirme hazırlıklarının tamamlanmasının sonbahara kadar sürmesi bekleniyor. Yeni düzenlemelerin tam olarak devreye alınması için öngörülen tarih ise 2018 yılı başları.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…