Rusya Bitcoin’e yasal statü vermeye hazırlanıyor

31 Mayıs 2017
754 Görüntüleme

Bitcoin’i bir “dijital mal” olarak tanımlayan Rusya Merkez Bankası, hem yasal statü hem de vergilendirme prosedürleri için çalışmalara başladığını açıkladı.

2016’nın ortalarında Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasaklı olduğu Rusya, bu dönem sonrasında hızlı bir dönüşümle 2018’de yasal statüsü tamamlanmış bir kripto para çağına geçiş yapmaya hazırlanıyor.

2017 yılı içinde düzenlemelere devam eden Rusya Merkez Bankası, şimdi ise Bitcoin üzerinden vergilendirme süreçlerini gündemine aldı. Cryptocoins News’ta yayınlanan bir habere göre Rus Parlamentosu’nda konuyla ilgili bir konuşma yapan Rusya Merkez Bankası Genel Sekreter Yardımcısı Olga Skorobogatova, mevzuat hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Skorobogatova, Rus haber ajansı Interfax’a yaptığı bir değerlendirmede ise ilk taslak yönetmeliğin Haziran ayı içinde parlamentonun alt kolu olan Duma’ya sunulacağını kaydetti.

Yapılan açıklamaya göre Bitcoin ve diğer dijital para birimleri birer “dijital mal” olarak tanımlanacak. İşin ilginç yanının, uzun yıllar boyunca Bitcoin’in ülkede kullanımı ve geliştirilmesine karşı çıkan Rusya Maliye Bakanlığı’nın Nisan ayında bu kararından vazgeçip her türlü desteği vermeye başlaması olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında ise ülkede ulusal kripto para biriminin geliştirilmesine yönelik bazı adımlar atılmıştı.

Gerek yönetmeliğin son haline gelmesi gerekse paralel olarak yürütülen vergilendirme hazırlıklarının tamamlanmasının sonbahara kadar sürmesi bekleniyor. Yeni düzenlemelerin tam olarak devreye alınması için öngörülen tarih ise 2018 yılı başları.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
120 görüntüleme
Bitcoin
120 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…