Rapor: Çek kullanımı azalırken, nakitsiz ödeme artıyor

6 Temmuz 2017
416 Görüntüleme

ABD Federal Rezerv Ödeme Araştırması’na göre banka müşterileri 2015 yılında, 15 yıl önceye oranla yüzde 60 daha az çek kullandı.

Buna karşın, kartlı ödeme, otomatik ödeme merkezleri üzerinden yapılan elektronik para transferi ve çekleri de içine alan nakitsiz ödemeler, aynı zaman aralığı içinde hane başına yüzde 95’e yakın oranda artış gösterdi.

Araştırmanın detaylarına inildiğinde, 2000 yılında hane başına düşen aylık çek kullanımının 2000 yılında 19,3 ortalamaya sahip olduğu; bunun 2015’te 7,1’e kadar düştüğü görülüyor. Toplam aylık nakitsiz ödemeler ise ortalama olarak 40,3’ten 78,6’ya kadar yükselmiş durumda. Federal Rezerv; bu tabloyu tüketicilerin alışveriş yapma ve fatura ödeme alışkanlıklarındaki değişime bağlıyor. Benzer şekilde, işletmelerin de çekle ödeme yerine diğer nakitsiz ödeme sistemlerine yönelmesi bu büyük değişimde rol oynuyor.

Raporda, tercih edilen nakitsiz ödeme yöntemlerinde tüketiciler ve işletmeler arasındaki radikal farklılık da öne çıkıyor. Buna göre 2015 yılında yapılan ankette tüketiciler arasında en popüler ödeme yöntemi ön ödemeli olmayan banka kartları olarak belirlenirken; bunu genel amaca yönelik kredi kartları, çek ve otomatik ödeme merkezleri izliyor. İşletmelerde ise otomatik ödeme merkezi üzerinden yapılan transferler en popüler olurken, çek, kredi kartı ve banka kartları listenin geri kalanını oluşturuyor.

Federal Rezerv şimdi daha küçük ve daha hedefe odaklı bir veri toplama projesi için 2016 yılı boyunca yapılmış nakitsiz ödemelerin sayısı ve maddi değeri hakkında bilgi topluyor. Böylelikle üç yılda bir yapılan kapsamlı araştırmalar arasında nakitsiz ödeme trendindeki değişimler ve öngörüler yıllık olarak da kolayca hesaplanabilecek. Yılın değerlendirmesinin ise 2017 son çeyreğinde yayınlanması bekleniyor.

Raporun detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
120 görüntüleme
Bitcoin
120 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın