InsurTech yatırımları ikinci çeyrekte 1 milyar dolara yaklaştı

25 Temmuz 2017
508 Görüntüleme

Willis Tower Watson’ın yayınladığı ikinci çeyrek InsurTech Briefing raporunda, sigortacılık teknolojilerine yapılan yatırımlarda ilk çeyreğe oranla yüzde 248 oranında artış olduğu dikkat çekiyor.

Yılın ikinci çeyreğinin öne çıkan gelişmesinin büyük ölçekli InsurTech yatırımları olduğuna dikkat çekilen raporda, toplam yatırım miktarının ise 985 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Yatırım hacminin ikinci çeyrekte bu denli genişlemesinin, sektörün önünde bulunan hızlı dönüşüm için de bir işaret olduğunu kaydeden Willis Re yetkilisi Andrew Newman, “Bunun yıkıcı bir dönüşüm mü yoksa kendini göstermeye başlayan bir fırsatlar zinciri mi olduğu tamamen bakış açısı belirliyor. Bu bakış açısı ise her şirketin sigortacılık değer zincirindeki konumuyla ilgili,” dedi.

Yıkıcı olma özelliğinin teknolojiye ait olmadığını dile getiren Newman, o teknolojinin hangi rakip tarafından diğerine oranla daha başarılı uygulandığının asıl önemi taşıdığına dikkat çekti. İşlem sayısı açısından da önceki çeyreğe oranla neredeyse iki kat hareketlenen InsurTech; yılın ikinci yarısında 64 yatırım işlemine tanıklık etti.

Peki, tüm bu yatırım ve inovasyon ortamında sektörün hangi alanı InsurTech’in gelişiminden en fazla faydayı görüyor? Willis raporuna göre bu sorunun yanıtı talep yönetiminde gizli. Bu alanın sektördeki en fazla gözardı edilen modüllerde biri olduğunu dile getiren rapor; 170 milyar dolarlık global sektörün yüzde 90 oranında yerleşik şirketler tarafından kontrol edildiğinin ve bu şirketlerin adeta inovasyon yarışına girdiğinin altını çiziyor: “InsurTech ile ortaya çıkacak en yıkıcı senaryolardan biri; sigortacılık değer zincirinin altında yatan işlevlerdeki değişim olacaktır; bunlar ödeme talepleri gibi volatilite yönetiminden, zararı küçültmek için yapılacak risk azaltmalara kadar uzanıyor.”

Talep yönetiminin; dağıtım, sigortalama ve sermaye yönetimi gibi diğer iş kollarını gölgede bırakacak şekilde öne çıkacağına inandıklarını belirten Willis Towers Watson Securities CEO’su Rafal Walkiewicz, “Yerleşik şirketlerin ilerleyişindeki farklılıkların ana kaynağı ise bu segmenti teknolojiyle nasıl dönüştürecekleri olacaktır,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın