InsurTech yatırımları ikinci çeyrekte 1 milyar dolara yaklaştı

25 Temmuz 2017
394 Görüntüleme

Willis Tower Watson’ın yayınladığı ikinci çeyrek InsurTech Briefing raporunda, sigortacılık teknolojilerine yapılan yatırımlarda ilk çeyreğe oranla yüzde 248 oranında artış olduğu dikkat çekiyor.

Yılın ikinci çeyreğinin öne çıkan gelişmesinin büyük ölçekli InsurTech yatırımları olduğuna dikkat çekilen raporda, toplam yatırım miktarının ise 985 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Yatırım hacminin ikinci çeyrekte bu denli genişlemesinin, sektörün önünde bulunan hızlı dönüşüm için de bir işaret olduğunu kaydeden Willis Re yetkilisi Andrew Newman, “Bunun yıkıcı bir dönüşüm mü yoksa kendini göstermeye başlayan bir fırsatlar zinciri mi olduğu tamamen bakış açısı belirliyor. Bu bakış açısı ise her şirketin sigortacılık değer zincirindeki konumuyla ilgili,” dedi.

Yıkıcı olma özelliğinin teknolojiye ait olmadığını dile getiren Newman, o teknolojinin hangi rakip tarafından diğerine oranla daha başarılı uygulandığının asıl önemi taşıdığına dikkat çekti. İşlem sayısı açısından da önceki çeyreğe oranla neredeyse iki kat hareketlenen InsurTech; yılın ikinci yarısında 64 yatırım işlemine tanıklık etti.

Peki, tüm bu yatırım ve inovasyon ortamında sektörün hangi alanı InsurTech’in gelişiminden en fazla faydayı görüyor? Willis raporuna göre bu sorunun yanıtı talep yönetiminde gizli. Bu alanın sektördeki en fazla gözardı edilen modüllerde biri olduğunu dile getiren rapor; 170 milyar dolarlık global sektörün yüzde 90 oranında yerleşik şirketler tarafından kontrol edildiğinin ve bu şirketlerin adeta inovasyon yarışına girdiğinin altını çiziyor: “InsurTech ile ortaya çıkacak en yıkıcı senaryolardan biri; sigortacılık değer zincirinin altında yatan işlevlerdeki değişim olacaktır; bunlar ödeme talepleri gibi volatilite yönetiminden, zararı küçültmek için yapılacak risk azaltmalara kadar uzanıyor.”

Talep yönetiminin; dağıtım, sigortalama ve sermaye yönetimi gibi diğer iş kollarını gölgede bırakacak şekilde öne çıkacağına inandıklarını belirten Willis Towers Watson Securities CEO’su Rafal Walkiewicz, “Yerleşik şirketlerin ilerleyişindeki farklılıkların ana kaynağı ise bu segmenti teknolojiyle nasıl dönüştürecekleri olacaktır,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın