Otomobiller dijital birer cüzdana dönüşecek mi?

26 Temmuz 2017
486 Görüntüleme

Renault tarafından duyurulan yeni Blockchain prototipi, otomobillerin ödeme işlemlerinde aracı olmasına giden yolda ilk adım olarak görülüyor.

Fransız otomobil üreticisi Renault, araç bakım ve onarım kayıtlarını Blockchain üzerinden tutmaya yönelik yeni bir prototip çalışmayı tanıttı. Prototipi Microsoft ve VISEO ile birlikte geliştiren Renault, ayrıca BitSe adlı Çinli girişimden destek aldı. Kurulan sistemde, bakım ve tamir kayıtlarını saklamak için Microsoft’un kendi Blockchain stratejisinin ana odağında bulunan Azure bulut platformu kullanılıyor.

Her bir otomobilin bakım ve onarım bilgilerinin pek çok farklı kaynakta barındırıldığını hatırlatan Renault, tamircilerden teknik servislere kadar pek çok farklı yerde bakıma giren otomobillerin verilerini saklamanın zorluğuna dikkat çekti. Geliştirilen yeni dijital bakım girdileri prototipi ise tüm bu veriyi tek bir merkezde toplamaya yarıyor.

Üzerinde çalıştıkları bu dijital araç bakım defterinin, müşteriler için sigortacılar ve yetkili satıcılar ekosistemi genelinde yeni servisler sunma imkanı tanıyacağına değinen Groupe Renault Dijital ve Bağlantılı Araçlar Direktörü Elie Elbaz, “Blockchain sayesinde bağlayıcılığı olan bir güven protokolü meydana getirebiliyoruz,” diye ekledi.

Birkaç ay önce Renault’un otomotiv finansman iştiraki RCI Bank and Services, Blockchain konsorsiyumu R3’e dahil olmuştu. Avrupalı diğer büyük otomobil üreticileri de kendi Blockchain projelerini farklı alanlarda geliştirmeyi sürdürüyor. Bu şirketlerin başında Porsche ve Daimler geliyor.

Renault için ise Blockchain’in gelecekte daha fazla alanda kullanılması kaçınılmaz görünüyor. Şirketin, araç bazlı bir ödeme işlemlerine hayat verme planları bulunuyor. Elbaz’ın açıklamasına göre, bu projenin bir adım sonrasında bağlantılı araçlar ve araç üzerinden mikro ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için de Blockchain kullanılacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın