Otomobiller dijital birer cüzdana dönüşecek mi?

26 Temmuz 2017
579 Görüntüleme

Renault tarafından duyurulan yeni Blockchain prototipi, otomobillerin ödeme işlemlerinde aracı olmasına giden yolda ilk adım olarak görülüyor.

Fransız otomobil üreticisi Renault, araç bakım ve onarım kayıtlarını Blockchain üzerinden tutmaya yönelik yeni bir prototip çalışmayı tanıttı. Prototipi Microsoft ve VISEO ile birlikte geliştiren Renault, ayrıca BitSe adlı Çinli girişimden destek aldı. Kurulan sistemde, bakım ve tamir kayıtlarını saklamak için Microsoft’un kendi Blockchain stratejisinin ana odağında bulunan Azure bulut platformu kullanılıyor.

Her bir otomobilin bakım ve onarım bilgilerinin pek çok farklı kaynakta barındırıldığını hatırlatan Renault, tamircilerden teknik servislere kadar pek çok farklı yerde bakıma giren otomobillerin verilerini saklamanın zorluğuna dikkat çekti. Geliştirilen yeni dijital bakım girdileri prototipi ise tüm bu veriyi tek bir merkezde toplamaya yarıyor.

Üzerinde çalıştıkları bu dijital araç bakım defterinin, müşteriler için sigortacılar ve yetkili satıcılar ekosistemi genelinde yeni servisler sunma imkanı tanıyacağına değinen Groupe Renault Dijital ve Bağlantılı Araçlar Direktörü Elie Elbaz, “Blockchain sayesinde bağlayıcılığı olan bir güven protokolü meydana getirebiliyoruz,” diye ekledi.

Birkaç ay önce Renault’un otomotiv finansman iştiraki RCI Bank and Services, Blockchain konsorsiyumu R3’e dahil olmuştu. Avrupalı diğer büyük otomobil üreticileri de kendi Blockchain projelerini farklı alanlarda geliştirmeyi sürdürüyor. Bu şirketlerin başında Porsche ve Daimler geliyor.

Renault için ise Blockchain’in gelecekte daha fazla alanda kullanılması kaçınılmaz görünüyor. Şirketin, araç bazlı bir ödeme işlemlerine hayat verme planları bulunuyor. Elbaz’ın açıklamasına göre, bu projenin bir adım sonrasında bağlantılı araçlar ve araç üzerinden mikro ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için de Blockchain kullanılacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın