Rapor: 2017 yılında FinTech yatırım rekoru kırılabilir

31 Temmuz 2017
430 Görüntüleme

CB Insights tarafından yayımlanan 2017 2. Çeyrek Fintech Raporu’na göre, yılın ikinci çeyreğinde risk sermayesi destekli FinTech şirketleri 251 anlaşmada toplam 5,2 milyar dolar sermaye artırımı yaptı.

Bu yıl FinTech yatırım anlaşmaları ve fonlamalarda yaşanan gelişmeleri sıralayan raporda, dünyanın dört bir yanında 251 ayrı sözleşmeyle gerçekleşen 5,2 milyar dolarlık yatırımın, 2016 ikinci çeyreğine oranla yüzde 19’luk bir artışa işaret ettiği dikkat çekiyor. Yatırımlar bu hızla devam ederse, FinTech ekosistemi 2017 yılında yeni bir rekor görebilir.

Rapora göre ABD merkezli FinTech girişimlerine yapılan yatırımlar yüzde 58 artarak 1,9 milyar dolara ulaştı. İlk çeyrekte yatırım toplamı 1,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu fonlamanın büyük çoğunluğu ise, her biri 100 milyon doların üzerinde yatırım alan altı şirket sayesinde gerçekleşti. Bu şirketler AvidXchange, Bright Health, Addepar, Clover, Robinhood ve R3 olarak sıralanıyor.

Kuzey Amerika özelinde bakıldığında ise sözleşme bazında son beş çeyreğin en düşük anlaşma sayısının 106 toplam yatırım anlaşmasıyla gerçekleştiği görülüyor. Rapora göre sözleşme sayısındaki bu düşüş, ilk çeyrekte de yaşanmıştı.

Asyalı FinTech şirketleri önceki çeyrek 800 milyon dolarda takılı kalan toplan yatırımları son üç ayda 2,7 milyar dolara taşırken, Avrupa’da tam tersi bir tablo görülüyor. CB Insights raporuna göre yılın ilk çeyreğine 700 milyon dolar yatırımla giren Avrupa, ikinci çeyrekte 500 milyon doların altında kaldı.

FinTech ekosistemine yatırım gözüyle bakan raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
120 görüntüleme
Bitcoin
120 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın