Hong Kong Borsası Blockchain’e geçiyor

2 Ağustos 2017
570 Görüntüleme

Hong Kong Stock Exchange (HKEX), 2018 yılı içinde Blockchain altyapısına sahip özel bir piyasa oluşturarak daha küçük şirketlerin finansman elde etmesini sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hong Kong Borsası CEO’su Charles Li, Blockchain üzerinde çalışacak bu yeni piyasanın HKEX Private Market adını taşıyan ayrı bir iştirak üzerinden kurulacağını dile getirdi. Yerel teknoloji kaynaklarından faydalanmaya ilişkin gelen soruların yanı sıra, Hong Kong’un bunu yapacak konumda olup olmadığı hususunda gelen sorulara bir yanıt niteliği taşıyan açıklamada Li, kesin bir çıkış tarihi olmamasına karşın platformun 2018’de içinde bir zamanda hayata geçirileceğini söyledi.

“Kuracağımız bu özel pazar, erken aşamadaki şirketlerin kamuya açık piyasalara girmeden önce büyüyebilecekleri bir ‘kreş’ görevi üstlenecek,” diyen Li, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halka arz öncesi finansman ve diğer aktiviteler, burada Securities and Futures Ordinance tarafından halka açık şirketler için belirlenen yasal zorunluluklar altına girmeksizin yapılabilecek.”

Blockchain teknolojisinin bir süredir Hong Kong Borsası’ndaki olası kullanım senaryoları açısından Li tarafından takip edildiği biliniyor. Coindesk haberine göre yılın daha önceki aylarında gerçekleşen bir basın etkinliğinde, borsa alışverişlerinde maliyetlerin önüne geçmek için üç ile dört yıl arasında sürecek bir plan açıklanmıştı. Bu planda işlem sonrası sistemlere de Blockchain teknolojisinin entegre edilmesi bulunuyor.

Elbette Hong Kong’da dağıtık defter teknolojilerini test eden tek kuruluş HKEX değil; Hong Kong Merkez Bankası da Nisan ayında yaptığı duyuruda adını paylaşmadığı bir grup banka ve R3 dağıtık defter şirketi ile hem Blockchain’i hem de kripto parayı test ettiğini açıklamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Binlerce FinTech girişim ve şirketinin listesi
FinTech
68 görüntüleme
FinTech
68 görüntüleme

Binlerce FinTech girişim ve şirketinin listesi

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

4.500'den fazla FinTech girişimi ve şirketinin bilgilerine ulaşmak ister misiniz? Detayları aşağıda bulabilirsiniz. FinTech ekosisteminde faaliyet gösteren, küresel çapta, girişim ve…

Blockchain milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilir
BlockChain
59 görüntüleme
BlockChain
59 görüntüleme

Blockchain milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilir

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre yatırım fonlarında kullanılacak Blockchain teknolojileri sayesinde sektör her sene 2,5 milyar dolar tasarruf sağlayabilir. 22…

E-irsaliye hakkında merak edilen 10 soru
Haber
88 görüntüleme
Haber
88 görüntüleme

E-irsaliye hakkında merak edilen 10 soru

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan e-irsaliye tebliğine ilişkin en çok merak edilen 10 sorunun cevabını Protel veriyor. Vergi mükelleflerinin 1…

Bir Yorum Yazın