FinTech’in tanıdık yüzü; sınır ötesi ödemeler

10 Ağustos 2017
211 Görüntüleme

Sınır ötesi (cross-border) ödemelerin FinTech’in yükselişine paralel olarak artması, ortaya ilginç veriler çıkarıyor. XE tarafından yayınlanan küresel ödemeler raporu bu verilere ışık tutuyor.

Sınır ötesi ödemeler için rekabetin artmasıyla birlikte, Euronet Worldwide’ın bir parçası olan döviz sitesi XE’nin yeni verilerine göre ABD vatandaşları öncelikle fatura ve geçim masrafları olmak üzere en çok ulaşım masrafları, mortgage ya da kira giderleri ve hediye kartlarını ödemek için uluslararası para transferi yapıyorlar.

Küresel ödemeler raporu, XE’nin Kasım 2016 – Mayıs 2017 arasındaki Amerikan doları işlemlerine dayanarak 99 ülkeye giden 60 ayrı para birimiyle yapılan döviz değişimlerinin kaydını tuttu. Rapora göre yedi aylık dönemde 30 milyon dolarlık fatura ödemeleriyle ilgili işlem yapıldı. Para transferinin en yaygın ikinci nedeni ise toplamda 26,6 milyon dolar işlem yapılan geçim giderleri.

XE işlemlerinin çoğu Avrupa ülkelerine yapıldı, fakat Birleşik Krallık (4.3 milyon dolar), Almanya (2.8 milyon dolar), Fransa (1.7 milyon dolar) ve İspanya (1.2 milyon dolar)’ya kıyasla Kanada 5.6 milyon dolar para aktarımıyla en üst sırada. XE’nin para transfer bölümünün CEO’su Simon Griffin, “Piyasadaki yeni bir oyuncu olarak, tüketiciler arasında daha yüksek ücretler ve daha yavaş hizmet ile eşanlamlı olan bankaların geleneksel döviz transferlerine bir alternatifin muazzam bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

ABD vatandaşları yurtdışına çoğunlukla İngiltere’deki alıcılara toplamda 5 milyon dolarlık hediye çeki gönderdi. Tüketiciler ayrıca öğrenim harcı ödemeleri için çoğunluğu Kanada’ya giden toplamda 1,7 milyon dolar para transferi yaptılar.

Flywire ve WorldRemit gibi bu ödemelerde basitlik ve uygun masraf vadeden daha genç şirketlerin kurulmasına sebep olan sıkı bir uluslararası para transferi rekabeti var. PayPal da geçtiğimiz hafta Skype ile yaptığı yeni anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar; Skype uygulaması üzerinden uluslararası PayPal/Venmo ödemeleri yapabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tencent yapay zekâ ve ödeme servislerine yatırımı artırıyor
FinTech
34 görüntüleme
FinTech
34 görüntüleme

Tencent yapay zekâ ve ödeme servislerine yatırımı artırıyor

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2017

Çinli mobil oyun ve sosyal medya şirketi Tencent, online ödeme sistemleri, bulut ve yapay zekâ alanlarında yaptığı harcamaları yükseltiyor. Teknolojinin…

Blockchain girişimi Ripple Çin’e açılıyor
BlockChain
131 görüntüleme
BlockChain
131 görüntüleme

Blockchain girişimi Ripple Çin’e açılıyor

Erhan Kahraman - 17 Ağustos 2017

Blockchain girişimi Ripple, yakın zamanda Çin pazarında faaliyet göstermeye başlayacağını doğruladı. Ripple, FinTech alanında dünyanın en büyük pazarlarından birine girmeye…

Sermaye piyasaları FinTech’e güveniyor
Bankacılık
136 görüntüleme
Bankacılık
136 görüntüleme

Sermaye piyasaları FinTech’e güveniyor

Erhan Kahraman - 17 Ağustos 2017

Opimas tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, pazar oyuncuları FinTech'in kısa ve uzun vadeli faydalarına iyimser yaklaşıyor. "Sermaye Piyasalarında FinTech…

Bir Yorum Yazın