FinTech’in tanıdık yüzü; sınır ötesi ödemeler

10 Ağustos 2017
301 Görüntüleme

Sınır ötesi (cross-border) ödemelerin FinTech’in yükselişine paralel olarak artması, ortaya ilginç veriler çıkarıyor. XE tarafından yayınlanan küresel ödemeler raporu bu verilere ışık tutuyor.

Sınır ötesi ödemeler için rekabetin artmasıyla birlikte, Euronet Worldwide’ın bir parçası olan döviz sitesi XE’nin yeni verilerine göre ABD vatandaşları öncelikle fatura ve geçim masrafları olmak üzere en çok ulaşım masrafları, mortgage ya da kira giderleri ve hediye kartlarını ödemek için uluslararası para transferi yapıyorlar.

Küresel ödemeler raporu, XE’nin Kasım 2016 – Mayıs 2017 arasındaki Amerikan doları işlemlerine dayanarak 99 ülkeye giden 60 ayrı para birimiyle yapılan döviz değişimlerinin kaydını tuttu. Rapora göre yedi aylık dönemde 30 milyon dolarlık fatura ödemeleriyle ilgili işlem yapıldı. Para transferinin en yaygın ikinci nedeni ise toplamda 26,6 milyon dolar işlem yapılan geçim giderleri.

XE işlemlerinin çoğu Avrupa ülkelerine yapıldı, fakat Birleşik Krallık (4.3 milyon dolar), Almanya (2.8 milyon dolar), Fransa (1.7 milyon dolar) ve İspanya (1.2 milyon dolar)’ya kıyasla Kanada 5.6 milyon dolar para aktarımıyla en üst sırada. XE’nin para transfer bölümünün CEO’su Simon Griffin, “Piyasadaki yeni bir oyuncu olarak, tüketiciler arasında daha yüksek ücretler ve daha yavaş hizmet ile eşanlamlı olan bankaların geleneksel döviz transferlerine bir alternatifin muazzam bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

ABD vatandaşları yurtdışına çoğunlukla İngiltere’deki alıcılara toplamda 5 milyon dolarlık hediye çeki gönderdi. Tüketiciler ayrıca öğrenim harcı ödemeleri için çoğunluğu Kanada’ya giden toplamda 1,7 milyon dolar para transferi yaptılar.

Flywire ve WorldRemit gibi bu ödemelerde basitlik ve uygun masraf vadeden daha genç şirketlerin kurulmasına sebep olan sıkı bir uluslararası para transferi rekabeti var. PayPal da geçtiğimiz hafta Skype ile yaptığı yeni anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar; Skype uygulaması üzerinden uluslararası PayPal/Venmo ödemeleri yapabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak
Bankacılık
86 görüntüleme
Bankacılık
86 görüntüleme

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

Impact FinTech '17 adıyla Polonya'da düzenlenecek olan FinTech zirvesinde dünyanın dört bir yanından konuşmacılar, katılımcılarla finans teknolojilerinin bugününü ve yarınını…

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu
Bankacılık
146 görüntüleme
Bankacılık
146 görüntüleme

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu

Ahmet Usta - 20 Ekim 2017

Varlık ve portföy yönetiminde algoritma ve yapay zeka kullanımı büyük önem taşıyor. Bu alanda Bireysel Emeklilik Sistemlerinde kullanılan yatırım fonlarının…

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor
Bankacılık
121 görüntüleme
Bankacılık
121 görüntüleme

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri…

Bir Yorum Yazın