FinTech’in tanıdık yüzü; sınır ötesi ödemeler

10 Ağustos 2017
441 Görüntüleme

Sınır ötesi (cross-border) ödemelerin FinTech’in yükselişine paralel olarak artması, ortaya ilginç veriler çıkarıyor. XE tarafından yayınlanan küresel ödemeler raporu bu verilere ışık tutuyor.

Sınır ötesi ödemeler için rekabetin artmasıyla birlikte, Euronet Worldwide’ın bir parçası olan döviz sitesi XE’nin yeni verilerine göre ABD vatandaşları öncelikle fatura ve geçim masrafları olmak üzere en çok ulaşım masrafları, mortgage ya da kira giderleri ve hediye kartlarını ödemek için uluslararası para transferi yapıyorlar.

Küresel ödemeler raporu, XE’nin Kasım 2016 – Mayıs 2017 arasındaki Amerikan doları işlemlerine dayanarak 99 ülkeye giden 60 ayrı para birimiyle yapılan döviz değişimlerinin kaydını tuttu. Rapora göre yedi aylık dönemde 30 milyon dolarlık fatura ödemeleriyle ilgili işlem yapıldı. Para transferinin en yaygın ikinci nedeni ise toplamda 26,6 milyon dolar işlem yapılan geçim giderleri.

XE işlemlerinin çoğu Avrupa ülkelerine yapıldı, fakat Birleşik Krallık (4.3 milyon dolar), Almanya (2.8 milyon dolar), Fransa (1.7 milyon dolar) ve İspanya (1.2 milyon dolar)’ya kıyasla Kanada 5.6 milyon dolar para aktarımıyla en üst sırada. XE’nin para transfer bölümünün CEO’su Simon Griffin, “Piyasadaki yeni bir oyuncu olarak, tüketiciler arasında daha yüksek ücretler ve daha yavaş hizmet ile eşanlamlı olan bankaların geleneksel döviz transferlerine bir alternatifin muazzam bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

ABD vatandaşları yurtdışına çoğunlukla İngiltere’deki alıcılara toplamda 5 milyon dolarlık hediye çeki gönderdi. Tüketiciler ayrıca öğrenim harcı ödemeleri için çoğunluğu Kanada’ya giden toplamda 1,7 milyon dolar para transferi yaptılar.

Flywire ve WorldRemit gibi bu ödemelerde basitlik ve uygun masraf vadeden daha genç şirketlerin kurulmasına sebep olan sıkı bir uluslararası para transferi rekabeti var. PayPal da geçtiğimiz hafta Skype ile yaptığı yeni anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar; Skype uygulaması üzerinden uluslararası PayPal/Venmo ödemeleri yapabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır
FinTech
129 görüntüleme
FinTech
129 görüntüleme

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Mastercard’ın Avrupa genelinde yaptırdığı bir araştırma, giyilebilir cihazlarla ödemenin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. 742 milyon…

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi
Bankacılık
116 görüntüleme
Bankacılık
116 görüntüleme

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Commonwealth Bank of Australia (CBA) ve ING, MiFID II kriterlerine uyumlu RegTech testini başarıyla tamamladı. 2018’le birlikte özellikle kişisel verilerin…

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek
FinTech
161 görüntüleme
FinTech
161 görüntüleme

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek

Melih Çelik - 24 Şubat 2018

FinTech girişimlerine yönelik olarak oluşturulan fonların en yenisi BNP Paribas tarafından duyuruldu. FinTech şirketlerine özel yatırım yapan platformların sayısı artıyor.…

Bir Yorum Yazın