FinTech’in tanıdık yüzü; sınır ötesi ödemeler

10 Ağustos 2017
354 Görüntüleme

Sınır ötesi (cross-border) ödemelerin FinTech’in yükselişine paralel olarak artması, ortaya ilginç veriler çıkarıyor. XE tarafından yayınlanan küresel ödemeler raporu bu verilere ışık tutuyor.

Sınır ötesi ödemeler için rekabetin artmasıyla birlikte, Euronet Worldwide’ın bir parçası olan döviz sitesi XE’nin yeni verilerine göre ABD vatandaşları öncelikle fatura ve geçim masrafları olmak üzere en çok ulaşım masrafları, mortgage ya da kira giderleri ve hediye kartlarını ödemek için uluslararası para transferi yapıyorlar.

Küresel ödemeler raporu, XE’nin Kasım 2016 – Mayıs 2017 arasındaki Amerikan doları işlemlerine dayanarak 99 ülkeye giden 60 ayrı para birimiyle yapılan döviz değişimlerinin kaydını tuttu. Rapora göre yedi aylık dönemde 30 milyon dolarlık fatura ödemeleriyle ilgili işlem yapıldı. Para transferinin en yaygın ikinci nedeni ise toplamda 26,6 milyon dolar işlem yapılan geçim giderleri.

XE işlemlerinin çoğu Avrupa ülkelerine yapıldı, fakat Birleşik Krallık (4.3 milyon dolar), Almanya (2.8 milyon dolar), Fransa (1.7 milyon dolar) ve İspanya (1.2 milyon dolar)’ya kıyasla Kanada 5.6 milyon dolar para aktarımıyla en üst sırada. XE’nin para transfer bölümünün CEO’su Simon Griffin, “Piyasadaki yeni bir oyuncu olarak, tüketiciler arasında daha yüksek ücretler ve daha yavaş hizmet ile eşanlamlı olan bankaların geleneksel döviz transferlerine bir alternatifin muazzam bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

ABD vatandaşları yurtdışına çoğunlukla İngiltere’deki alıcılara toplamda 5 milyon dolarlık hediye çeki gönderdi. Tüketiciler ayrıca öğrenim harcı ödemeleri için çoğunluğu Kanada’ya giden toplamda 1,7 milyon dolar para transferi yaptılar.

Flywire ve WorldRemit gibi bu ödemelerde basitlik ve uygun masraf vadeden daha genç şirketlerin kurulmasına sebep olan sıkı bir uluslararası para transferi rekabeti var. PayPal da geçtiğimiz hafta Skype ile yaptığı yeni anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar; Skype uygulaması üzerinden uluslararası PayPal/Venmo ödemeleri yapabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
92 görüntüleme
FinTech
92 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
103 görüntüleme
FinTech
103 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
138 görüntüleme
Bankacılık
138 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…

Bir Yorum Yazın