InsurTech için 1 milyar dolarlık fon

29 Ağustos 2017
346 Görüntüleme

Çin’in iki büyük sigorta şirketi olan China Life ve Ping An, InsurTech sektöründe uzun soluklu yatırım fonu sağlamak için ayrı ayrı yeni ortaklıklarını duyurdular.

Yakın zaman önce China Life Insurance Group ve Baidu ortak basın bildirisi yayımlayarak, internet ve diğer teknolojilerde kullanılmak üzere 7 milyar yuan (1 milyar dolar) özel sermaye fonu oluşturacaklarını söylediler.

Reuters tarafından yapılan haberde, China Life Insurance firmasının Hong Kong borsasına açıklama yaptığı ve 5,6 milyar yuan değerinde sermaye fonunu Baidu ile gerçekleştireceği ortaklık için ayırdığını söylediğinden bahsedildi. Yapılan bu ortaklığa Çinli internet arama şirketi Baidu da 1,4 milyar yuan değerinde bir fon ayırarak katkıda bulunacak.

Kurulan, “The Baidu Fund Partnership” isimli fon ortaklığı; mobil internet, yapay zeka ve internet finansmanı da dahil olmak üzere internet sektöründe yer alan girişimlere destek verecek. Potansiyeli olduğu görülen şirketlere orta ve ileri seviye yatırım yapmaya odaklanacak olan fon, başlangıç aşamalarındaki girişimlerin sermayelerinin yüzde 30’u kadar da destek verecek.

Diğer taraftan, Çin’in en büyük sigorta firmalarından olan Ping An Insurance da, önceki yıllarda olduğu internet girişimlerine yılda 1 milyar dolar yatırım yapma geleneğini devam ettireceğini açıkladı.

Ping An Insurance COO’su Jessica Tan, South China Morning Post gazetesine nisan ayında verdiği röportajda, yeni müşterilerinin yüzde 22’sinin internet üzerinden geldiğini söylemiş, şirketin yapmış olduğu yatırımlar sayesinde yükseliş yakaladığının da altını çizmişti. Ping An Insurance firması şu anda 346 milyon müşteriye sahip ve bu kullanıcıların büyük kısmı finans, sigorta ve sağlık politikalarını yönetmek için şirketin elektronik platformlarını kullanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
31 görüntüleme
Bankacılık
31 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
73 görüntüleme
Bitcoin
73 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın