InsurTech için 1 milyar dolarlık fon

29 Ağustos 2017
415 Görüntüleme

Çin’in iki büyük sigorta şirketi olan China Life ve Ping An, InsurTech sektöründe uzun soluklu yatırım fonu sağlamak için ayrı ayrı yeni ortaklıklarını duyurdular.

Yakın zaman önce China Life Insurance Group ve Baidu ortak basın bildirisi yayımlayarak, internet ve diğer teknolojilerde kullanılmak üzere 7 milyar yuan (1 milyar dolar) özel sermaye fonu oluşturacaklarını söylediler.

Reuters tarafından yapılan haberde, China Life Insurance firmasının Hong Kong borsasına açıklama yaptığı ve 5,6 milyar yuan değerinde sermaye fonunu Baidu ile gerçekleştireceği ortaklık için ayırdığını söylediğinden bahsedildi. Yapılan bu ortaklığa Çinli internet arama şirketi Baidu da 1,4 milyar yuan değerinde bir fon ayırarak katkıda bulunacak.

Kurulan, “The Baidu Fund Partnership” isimli fon ortaklığı; mobil internet, yapay zeka ve internet finansmanı da dahil olmak üzere internet sektöründe yer alan girişimlere destek verecek. Potansiyeli olduğu görülen şirketlere orta ve ileri seviye yatırım yapmaya odaklanacak olan fon, başlangıç aşamalarındaki girişimlerin sermayelerinin yüzde 30’u kadar da destek verecek.

Diğer taraftan, Çin’in en büyük sigorta firmalarından olan Ping An Insurance da, önceki yıllarda olduğu internet girişimlerine yılda 1 milyar dolar yatırım yapma geleneğini devam ettireceğini açıkladı.

Ping An Insurance COO’su Jessica Tan, South China Morning Post gazetesine nisan ayında verdiği röportajda, yeni müşterilerinin yüzde 22’sinin internet üzerinden geldiğini söylemiş, şirketin yapmış olduğu yatırımlar sayesinde yükseliş yakaladığının da altını çizmişti. Ping An Insurance firması şu anda 346 milyon müşteriye sahip ve bu kullanıcıların büyük kısmı finans, sigorta ve sağlık politikalarını yönetmek için şirketin elektronik platformlarını kullanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın