Kripto para, doların değerini nasıl etkiliyor?

10 Eylül 2017
446 Görüntüleme

Güneş panelleri, ABD’nin enerji dağıtım sektöründeki en büyük yıkıcı dönüşümlerden biri olarak görülüyor. Türkiye’de de yavaş ama istikrarlı bir büyüme gösteren güneş enerjisi kullanımı, enerji dağıtımının ilk defa iki yönlü olmasını sağlıyor. Çünkü evinde güneş panelinde elektrik üreten bir “tüketici”, bu elektriği şebekeye geri satıp para kazanabiliyor.

Bu geri kazanım döngüsü, aynı zamanda güneş paneli olmayan tüketiciler için enerjinin birim fiyatının yükselmesine neden oluyor. Elektriğin fiyatı yükseldikçe daha fazla kullanıcı güneş paneli furyasına katılmaya başlıyor. Kendi kendini besleyen bu döngünün FinTech ile ilgisi nedir diye soracak olursanız, Ramon Tayag tarafından yazılan “The Cryptocurrency Singularity” makalesine göz atmanızı öneriyoruz.

Gümüş liraların yerini bronz madeni paraların aldığı M.Ö. 400’lü yıllardan başlayan makalede, o dönemin insanlarının bronz parayı daha sık kullandığı ve gümüş liraları kendine saklamayı tercih ettiği anlatılıyor. Yasal değeri aynı olmasına karşın, insanlar emtia değeri düşük olan parayı günlük işlerinde harcamayı seçiyor.

İki farklı para biriminde ödeme yapılabildiğinde, her tüketici, diğerine göre değer kaybetmekte olan para birimiyle ödeme yapmayı seçiyor. Değeri zamanla artan para birimini ise kendisine saklıyor. Tayag’a göre işte bu yüzden, Bitcoin ile ödeme yapılabilen restoranlar, mağazalar ya da diğer işletmeler mevcut olsa da, hiç kimse 9 yılda ortalama değeri %150 artış gösteren bir para birimini elinden çıkarmayı istemiyor.

Kendini geliştirebilen bir yapay zekanın, kendini daha iyi nasıl geliştirebileceğini de çözmesiyle ortaya çıkacağı düşünülen “tekillik” (singularity) senaryosunun bir benzerinin kripto paralarda yaşanacağını ifade eden yazar, “Söz konusu kripto para olduğunda, benim için tekilliğin tanımı; kripto para birimlerinin ABD Doları karşısında istikrarlı hâle gelmesidir,” diye açıklıyor:

“Bitcoin’in zamana göre değişen hareketliliğine baktığımızda, ABD Doları karşısında her geçen gün daha stabil davrandığını görüyoruz. Tekilliğe ulaştığında ise insanlar değeri her geçen artan Bitcoin yerine, değeri günden güne düşen doları harcamayı daha fazla tercih edecek. Pazarda dolar dolaşımı arttıkça, bu para biriminin satın alma gücü daha da düşecek.”

Bitcoin’i elde, geleneksel parayı dolaşımda tutuyoruz

İnsanlar, sahip oldukları varlığı enflasyona uğrayan (değeri düşen) para birimlerinde tutmayı tercih etmiyor. Bu da ilgili para biriminin (dolar gibi) dolaşıma daha fazla sokulmasına ve enflasyon oranının daha da artmasına neden oluyor. Parasını dolara yatıranların alım gücü bu eğilimden olumsuz etkilendiği için, varlık sahipleri değeri artan kripto paraya yatırım yapmaya daha fazla yöneliyor.

Tayag, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin bu konuda atacağı adımların büyük önem taşıdığına dikkat çekerken, kripto parada yaşanacak olası bir tekilliğin toplum için etkileri konusunda Alan Watts’tan alıntı yaparak çözümlüyor:

Büyük Buhran’ı hatırlıyor musunuz? Bir gün her şey düzgün gitti. Herkes çok zengindi ve istediği gbi yemek yiyebiliyordu. Hemen ertesi gün bir anda herkes yoksullaştı. Ne olmuştu? Tarlalar mı kayboldu? Mandıralar mı yok oldu? Denizde balık mı bitti? İnsanlar enerjilerini, yeteneklerini ve beyinlerini mi kaybetmişti? Hayır. Ancak Depresyon sabahından sonra bir adam bir ev inşa etmeye başladı ve ustabaşı ona “Kusura bakma, bugün iş yok,” dedi. “Ne demek iş yok?” Evet, kereste var, metal var, metre bile var. “Senin sorunun işi anlamıyor olman. Bunların hepsi olsa da yapılacak bir inç’lik iş bile yok.”

Makalenin tamamını bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
31 görüntüleme
Bankacılık
31 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın