Rapor: Mobil cüzdan kullanımı dönüm noktasında

10 Eylül 2017
424 Görüntüleme

ACI Worldwide ve Aite Group tarafından yayınlanan mobil cüzdan kullanım raporu, hem ABD hem de Avrupa’da mobil cüzdanların dönüm noktasında olduğunu gösteriyor.

Apple Pay’in üçüncü yılını kutladığı Eylül ayının başında yayınlanan araştırmaya göre, mobil cüzdanların ağırlıklı kullanıldığı Asya ve Latin Amerika’daki pazarlara benzer bir eğilim Avrupa ve ABD kullanıcılarında da görülmeye başlandı. Yirmi ülkedeki yaklaşık 6 bin tüketiciyle online olarak gerçekleştirilen anketlere göre, ABDli internet kullanıcılarının yüzde 17’si, ödeme yapmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Üç yıl önce bu oran yüzde 6 seviyesindeydi.

Paybefore haberine göre Avrupa’da en aktif mobil cüzdan kullanıcıları yüzde 25’lik oranla İspanyollar olurken, İtalya’da bu oran yüzde 24, İsveç’te yüzde 23 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 14 olarak dikkat çekiyor.

Mobil cüzdanların benimsenmesi konusunda bir dönüm noktasına gelindiğini dile getiren ACI Worldwide Dijital Bankacılık Çözümleri Başkanı Mark Ranta, “Eski nesil akıllı telefonlar tükenme noktasına geldi. Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin artık neredeyse tamamı, ödeme destekleyen yeni nesil cihazları kullanmayı tercih ediyor,” dedi.

Yapılan araştırmada en yaygın mobil cüzdan kullanımı yüzde 56 ile Hindistan’da görülürken, Tayland yüzde 51 ile ikinci, Endonezya yüzde 47 ile üçüncü sırada geliyor. Geleneksel kart kullanımının oldukça düşük oranlarda kaldığı bu üç pazar, tıpkı Türkiye’nin plazma TV teknolojilerini tümüyle atlayıp doğrudan LCD’ye geçmesi gibi, kart kullanım “neslini” atlayarak doğrudan mobil odaklı ödemelere yoğunlaşıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın