Rapor: Mobil cüzdan kullanımı dönüm noktasında

10 Eylül 2017
535 Görüntüleme

ACI Worldwide ve Aite Group tarafından yayınlanan mobil cüzdan kullanım raporu, hem ABD hem de Avrupa’da mobil cüzdanların dönüm noktasında olduğunu gösteriyor.

Apple Pay’in üçüncü yılını kutladığı Eylül ayının başında yayınlanan araştırmaya göre, mobil cüzdanların ağırlıklı kullanıldığı Asya ve Latin Amerika’daki pazarlara benzer bir eğilim Avrupa ve ABD kullanıcılarında da görülmeye başlandı. Yirmi ülkedeki yaklaşık 6 bin tüketiciyle online olarak gerçekleştirilen anketlere göre, ABDli internet kullanıcılarının yüzde 17’si, ödeme yapmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Üç yıl önce bu oran yüzde 6 seviyesindeydi.

Paybefore haberine göre Avrupa’da en aktif mobil cüzdan kullanıcıları yüzde 25’lik oranla İspanyollar olurken, İtalya’da bu oran yüzde 24, İsveç’te yüzde 23 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 14 olarak dikkat çekiyor.

Mobil cüzdanların benimsenmesi konusunda bir dönüm noktasına gelindiğini dile getiren ACI Worldwide Dijital Bankacılık Çözümleri Başkanı Mark Ranta, “Eski nesil akıllı telefonlar tükenme noktasına geldi. Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin artık neredeyse tamamı, ödeme destekleyen yeni nesil cihazları kullanmayı tercih ediyor,” dedi.

Yapılan araştırmada en yaygın mobil cüzdan kullanımı yüzde 56 ile Hindistan’da görülürken, Tayland yüzde 51 ile ikinci, Endonezya yüzde 47 ile üçüncü sırada geliyor. Geleneksel kart kullanımının oldukça düşük oranlarda kaldığı bu üç pazar, tıpkı Türkiye’nin plazma TV teknolojilerini tümüyle atlayıp doğrudan LCD’ye geçmesi gibi, kart kullanım “neslini” atlayarak doğrudan mobil odaklı ödemelere yoğunlaşıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın