iPhone X ile Apple Pay ödemelerine yüz tanıma özelliği geliyor

13 Eylül 2017
536 Görüntüleme

Apple’ın en yeni akıllı telefonu iPhone X, sahip olduğu yüz tanıma özelliği ile Apple Pay ödeme sistemini birleştiriyor.

Uzun zamandır beklenen Apple etkinliği 12 Eylül günü gerçekleşti. Yeni akıllı telefon ve saat modellerini duyuran Apple, fiyatı 1.000 doları bulan iPhone X ile birlikte yüz tanıma teknolojisine geçeceğini açıkladı.

Apple özel etkinliği kapsamında Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8’in ardından iPhone X de tanıtıldı. Çerçevesi olmayan ve ön yüzünün neredeyse tamamının ekran biçimde tasarlandığı yeni iPhone X, Face ID isimli yüz tanıma özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu yeni özellik sayesinde Apple iPhone X kullanıcıları sadece ekrana bakarak kimlik doğrulaması yapabilecekler. Apple Pay ile de uyumlu çalışacak olan Face ID teknolojisi, temassız ödeme işlemlerini de kolaylaştıracak.

Face ID teknolojisinden faydalanmak isteyen kullanıcıların, bir kereye mahsus dijital kimliklerini oluşturmaları gerekiyor. Bunun içinse ön kameraya bakmak yeterli. Kullanıcının yüzündeki 30 bin farklı noktayı inceleyen iPhone X, kapsamlı bir profil çıkarıyor. Apple tarafından yapılan açıklamada, profil oluşturulmasından sonra kullanıcı şapka da giyse, sakal da bıraksa iPhone X, o kişinin kimliğini doğru biçimde algılıyor.

Güvenlik konusunda oldukça iddialı konuşan Apple, önceki nesil telefonlarında sunduğu Touch ID teknolojisinin 30 binde bir ihtimalle hacklenebileceğini söylerken, bu oranın Face ID teknolojisinde milyonda bir olduğunu açıkladı. Apple Pay’in de Face ID ile birlikte çalışacağının vurgulandığı etkinlikte, kullanıcıların ödeme yaparken kimlik onayını ön kameraya bakarak verebilecekleri belirtildi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı
FinTech
106 görüntüleme
FinTech
106 görüntüleme

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

Melih Çelik - 16 Ocak 2018

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam…

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Küresel ödeme şeması Visa geliştirdiği yeni bir biyometrik kontrollü kartını Mountain America Credit Union and Bank of Cyprus ile test etmeye…

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi
FinTech
117 görüntüleme
FinTech
117 görüntüleme

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Her sene düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Webrazzi Ödüllerinde 2017'nin en iyi FinTech girişimi ödülünü BKM Express kazandı. Webrazzi…

Bir Yorum Yazın