iPhone X ile Apple Pay ödemelerine yüz tanıma özelliği geliyor

13 Eylül 2017
309 Görüntüleme

Apple’ın en yeni akıllı telefonu iPhone X, sahip olduğu yüz tanıma özelliği ile Apple Pay ödeme sistemini birleştiriyor.

Uzun zamandır beklenen Apple etkinliği 12 Eylül günü gerçekleşti. Yeni akıllı telefon ve saat modellerini duyuran Apple, fiyatı 1.000 doları bulan iPhone X ile birlikte yüz tanıma teknolojisine geçeceğini açıkladı.

Apple özel etkinliği kapsamında Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8’in ardından iPhone X de tanıtıldı. Çerçevesi olmayan ve ön yüzünün neredeyse tamamının ekran biçimde tasarlandığı yeni iPhone X, Face ID isimli yüz tanıma özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu yeni özellik sayesinde Apple iPhone X kullanıcıları sadece ekrana bakarak kimlik doğrulaması yapabilecekler. Apple Pay ile de uyumlu çalışacak olan Face ID teknolojisi, temassız ödeme işlemlerini de kolaylaştıracak.

Face ID teknolojisinden faydalanmak isteyen kullanıcıların, bir kereye mahsus dijital kimliklerini oluşturmaları gerekiyor. Bunun içinse ön kameraya bakmak yeterli. Kullanıcının yüzündeki 30 bin farklı noktayı inceleyen iPhone X, kapsamlı bir profil çıkarıyor. Apple tarafından yapılan açıklamada, profil oluşturulmasından sonra kullanıcı şapka da giyse, sakal da bıraksa iPhone X, o kişinin kimliğini doğru biçimde algılıyor.

Güvenlik konusunda oldukça iddialı konuşan Apple, önceki nesil telefonlarında sunduğu Touch ID teknolojisinin 30 binde bir ihtimalle hacklenebileceğini söylerken, bu oranın Face ID teknolojisinde milyonda bir olduğunu açıkladı. Apple Pay’in de Face ID ile birlikte çalışacağının vurgulandığı etkinlikte, kullanıcıların ödeme yaparken kimlik onayını ön kameraya bakarak verebilecekleri belirtildi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
223 görüntüleme
Bitcoin
223 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
160 görüntüleme
Haber
160 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın