iPhone X ile Apple Pay ödemelerine yüz tanıma özelliği geliyor

13 Eylül 2017
183 Görüntüleme

Apple’ın en yeni akıllı telefonu iPhone X, sahip olduğu yüz tanıma özelliği ile Apple Pay ödeme sistemini birleştiriyor.

Uzun zamandır beklenen Apple etkinliği 12 Eylül günü gerçekleşti. Yeni akıllı telefon ve saat modellerini duyuran Apple, fiyatı 1.000 doları bulan iPhone X ile birlikte yüz tanıma teknolojisine geçeceğini açıkladı.

Apple özel etkinliği kapsamında Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8’in ardından iPhone X de tanıtıldı. Çerçevesi olmayan ve ön yüzünün neredeyse tamamının ekran biçimde tasarlandığı yeni iPhone X, Face ID isimli yüz tanıma özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu yeni özellik sayesinde Apple iPhone X kullanıcıları sadece ekrana bakarak kimlik doğrulaması yapabilecekler. Apple Pay ile de uyumlu çalışacak olan Face ID teknolojisi, temassız ödeme işlemlerini de kolaylaştıracak.

Face ID teknolojisinden faydalanmak isteyen kullanıcıların, bir kereye mahsus dijital kimliklerini oluşturmaları gerekiyor. Bunun içinse ön kameraya bakmak yeterli. Kullanıcının yüzündeki 30 bin farklı noktayı inceleyen iPhone X, kapsamlı bir profil çıkarıyor. Apple tarafından yapılan açıklamada, profil oluşturulmasından sonra kullanıcı şapka da giyse, sakal da bıraksa iPhone X, o kişinin kimliğini doğru biçimde algılıyor.

Güvenlik konusunda oldukça iddialı konuşan Apple, önceki nesil telefonlarında sunduğu Touch ID teknolojisinin 30 binde bir ihtimalle hacklenebileceğini söylerken, bu oranın Face ID teknolojisinde milyonda bir olduğunu açıkladı. Apple Pay’in de Face ID ile birlikte çalışacağının vurgulandığı etkinlikte, kullanıcıların ödeme yaparken kimlik onayını ön kameraya bakarak verebilecekleri belirtildi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech
153 görüntüleme

Video Röportaj: David Palmer – EDB BAHRAIN

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Albaraka Türk Girişim Hızlandırma Programı Albaraka Garaj çatısı altında gerçekleşen uluslararası etkinlikte, Bahreyn Ekonomik Gelişim Kurulu, Finansal Servisler İş Geliştirme…

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!
Bankacılık
206 görüntüleme
Bankacılık
206 görüntüleme

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Girişim ve yatırım dünyasını yakından takip eden ve bu alanda Türkiye'deki tek analitik veri servisi startups.watch'un kurucusu Serkan Ünsal Milliyet…

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz
BlockChain
154 görüntüleme
BlockChain
154 görüntüleme

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

Erhan Kahraman - 22 Eylül 2017

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology - DLT) kullanılmasına dair hazırladığı…

Bir Yorum Yazın