iPhone X ile Apple Pay ödemelerine yüz tanıma özelliği geliyor

13 Eylül 2017
655 Görüntüleme

Apple’ın en yeni akıllı telefonu iPhone X, sahip olduğu yüz tanıma özelliği ile Apple Pay ödeme sistemini birleştiriyor.

Uzun zamandır beklenen Apple etkinliği 12 Eylül günü gerçekleşti. Yeni akıllı telefon ve saat modellerini duyuran Apple, fiyatı 1.000 doları bulan iPhone X ile birlikte yüz tanıma teknolojisine geçeceğini açıkladı.

Apple özel etkinliği kapsamında Apple Watch 3, Apple TV 4K ve iPhone 8’in ardından iPhone X de tanıtıldı. Çerçevesi olmayan ve ön yüzünün neredeyse tamamının ekran biçimde tasarlandığı yeni iPhone X, Face ID isimli yüz tanıma özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu yeni özellik sayesinde Apple iPhone X kullanıcıları sadece ekrana bakarak kimlik doğrulaması yapabilecekler. Apple Pay ile de uyumlu çalışacak olan Face ID teknolojisi, temassız ödeme işlemlerini de kolaylaştıracak.

Face ID teknolojisinden faydalanmak isteyen kullanıcıların, bir kereye mahsus dijital kimliklerini oluşturmaları gerekiyor. Bunun içinse ön kameraya bakmak yeterli. Kullanıcının yüzündeki 30 bin farklı noktayı inceleyen iPhone X, kapsamlı bir profil çıkarıyor. Apple tarafından yapılan açıklamada, profil oluşturulmasından sonra kullanıcı şapka da giyse, sakal da bıraksa iPhone X, o kişinin kimliğini doğru biçimde algılıyor.

Güvenlik konusunda oldukça iddialı konuşan Apple, önceki nesil telefonlarında sunduğu Touch ID teknolojisinin 30 binde bir ihtimalle hacklenebileceğini söylerken, bu oranın Face ID teknolojisinde milyonda bir olduğunu açıkladı. Apple Pay’in de Face ID ile birlikte çalışacağının vurgulandığı etkinlikte, kullanıcıların ödeme yaparken kimlik onayını ön kameraya bakarak verebilecekleri belirtildi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın