Kredi puanı olmadan kredi almanın sırrı: makine öğrenimi

13 Eylül 2017
417 Görüntüleme

New York merkezli Petal, iki yıllık gizli teknolojik geliştirme ve 3,6 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından, müşterilerinin güvenilirliğinden emin olmak için geleneksel kredi notları yerine makine öğrenimini kullanan bir kredi kartı duyurdu.

Kredi alma konusunda daha önce sıkıntı yaşamış 65 milyon müşteriyi hedef alan Petal, müşterilerinin dijital ortamdaki mali geçmişini analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Banking Tech haberine göre, bu yeni teknoloji ile Y kuşağı da dahil yeterince hizmet almamış kitleler daha yüksek limitli, daha düşük faizli ve ek ücret olmadan güvenli ve ulaşılabilir kredilerden yararlanabilecek.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Gross ”Krediyle yeni tanışan müşteriler için kredi almak zorlu bir iş,” diye belirtti: ”Kredi notları herkesin bildiği gibi güvenilir değil ve 65 milyonun üzerinde Amerikalıyı yaygın kredi sisteminin dışında bırakarak yanlış tanımlıyor. Bu müşterilerin çoğunluğunu genç, göçmen, düşük gelirli ve azınlık gruba dahil olanlar oluşturuyor. Boşluğu doldurmak için ise ödeme günü odaklı çalışan tefeciler birbiriyle yarışıyor.”

Petal kredi kartını müşterilerine sunabilmek için Visa ile ortaklık kurdu. Petal Visa kredi kartına başvurmak için müşterinin tek yapması gereken banka hesap dökümlerine güvenli salt okuma erişimi sağlamak. Petal müşterinin gelirini doğrulayabilir, aylık harcamalarını hesaplayabilir ve müşterinin kredi kartı sahibi olma talebini değerlendirebilir.

Petal yıllık, uluslararası, ve gecikme ücreti gibi ücretler talep etmiyor ve %17,99-24,99 arasında değişen rekabetçi başlangıç faiz oranlarına sahip. Kredi limitleri ise 500 dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

Müşteriler şirketin internet sitesinden erken erişim bekleme listesi için kaydolabilirler. Petal beta müşterilerine bu ay kart basmayı planlıyor ve önümüzdeki haftalarda basım için ortaklık kuracağı bankayı duyuracak. En büyük finansal destekçileri Brooklyn Bridge Ventures, Afore Capital, Rosecliff Ventures, Guild Capital, Great Oaks Venture Capital, Story Ventures ve Silicon Badia oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı
FinTech
106 görüntüleme
FinTech
106 görüntüleme

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

Melih Çelik - 16 Ocak 2018

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam…

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Küresel ödeme şeması Visa geliştirdiği yeni bir biyometrik kontrollü kartını Mountain America Credit Union and Bank of Cyprus ile test etmeye…

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi
FinTech
117 görüntüleme
FinTech
117 görüntüleme

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Her sene düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Webrazzi Ödüllerinde 2017'nin en iyi FinTech girişimi ödülünü BKM Express kazandı. Webrazzi…

Bir Yorum Yazın