Kredi puanı olmadan kredi almanın sırrı: makine öğrenimi

13 Eylül 2017
500 Görüntüleme

New York merkezli Petal, iki yıllık gizli teknolojik geliştirme ve 3,6 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından, müşterilerinin güvenilirliğinden emin olmak için geleneksel kredi notları yerine makine öğrenimini kullanan bir kredi kartı duyurdu.

Kredi alma konusunda daha önce sıkıntı yaşamış 65 milyon müşteriyi hedef alan Petal, müşterilerinin dijital ortamdaki mali geçmişini analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Banking Tech haberine göre, bu yeni teknoloji ile Y kuşağı da dahil yeterince hizmet almamış kitleler daha yüksek limitli, daha düşük faizli ve ek ücret olmadan güvenli ve ulaşılabilir kredilerden yararlanabilecek.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Gross ”Krediyle yeni tanışan müşteriler için kredi almak zorlu bir iş,” diye belirtti: ”Kredi notları herkesin bildiği gibi güvenilir değil ve 65 milyonun üzerinde Amerikalıyı yaygın kredi sisteminin dışında bırakarak yanlış tanımlıyor. Bu müşterilerin çoğunluğunu genç, göçmen, düşük gelirli ve azınlık gruba dahil olanlar oluşturuyor. Boşluğu doldurmak için ise ödeme günü odaklı çalışan tefeciler birbiriyle yarışıyor.”

Petal kredi kartını müşterilerine sunabilmek için Visa ile ortaklık kurdu. Petal Visa kredi kartına başvurmak için müşterinin tek yapması gereken banka hesap dökümlerine güvenli salt okuma erişimi sağlamak. Petal müşterinin gelirini doğrulayabilir, aylık harcamalarını hesaplayabilir ve müşterinin kredi kartı sahibi olma talebini değerlendirebilir.

Petal yıllık, uluslararası, ve gecikme ücreti gibi ücretler talep etmiyor ve %17,99-24,99 arasında değişen rekabetçi başlangıç faiz oranlarına sahip. Kredi limitleri ise 500 dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

Müşteriler şirketin internet sitesinden erken erişim bekleme listesi için kaydolabilirler. Petal beta müşterilerine bu ay kart basmayı planlıyor ve önümüzdeki haftalarda basım için ortaklık kuracağı bankayı duyuracak. En büyük finansal destekçileri Brooklyn Bridge Ventures, Afore Capital, Rosecliff Ventures, Guild Capital, Great Oaks Venture Capital, Story Ventures ve Silicon Badia oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
74 görüntüleme
Bitcoin
74 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın