Kredi puanı olmadan kredi almanın sırrı: makine öğrenimi

13 Eylül 2017
316 Görüntüleme

New York merkezli Petal, iki yıllık gizli teknolojik geliştirme ve 3,6 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından, müşterilerinin güvenilirliğinden emin olmak için geleneksel kredi notları yerine makine öğrenimini kullanan bir kredi kartı duyurdu.

Kredi alma konusunda daha önce sıkıntı yaşamış 65 milyon müşteriyi hedef alan Petal, müşterilerinin dijital ortamdaki mali geçmişini analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Banking Tech haberine göre, bu yeni teknoloji ile Y kuşağı da dahil yeterince hizmet almamış kitleler daha yüksek limitli, daha düşük faizli ve ek ücret olmadan güvenli ve ulaşılabilir kredilerden yararlanabilecek.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Gross ”Krediyle yeni tanışan müşteriler için kredi almak zorlu bir iş,” diye belirtti: ”Kredi notları herkesin bildiği gibi güvenilir değil ve 65 milyonun üzerinde Amerikalıyı yaygın kredi sisteminin dışında bırakarak yanlış tanımlıyor. Bu müşterilerin çoğunluğunu genç, göçmen, düşük gelirli ve azınlık gruba dahil olanlar oluşturuyor. Boşluğu doldurmak için ise ödeme günü odaklı çalışan tefeciler birbiriyle yarışıyor.”

Petal kredi kartını müşterilerine sunabilmek için Visa ile ortaklık kurdu. Petal Visa kredi kartına başvurmak için müşterinin tek yapması gereken banka hesap dökümlerine güvenli salt okuma erişimi sağlamak. Petal müşterinin gelirini doğrulayabilir, aylık harcamalarını hesaplayabilir ve müşterinin kredi kartı sahibi olma talebini değerlendirebilir.

Petal yıllık, uluslararası, ve gecikme ücreti gibi ücretler talep etmiyor ve %17,99-24,99 arasında değişen rekabetçi başlangıç faiz oranlarına sahip. Kredi limitleri ise 500 dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

Müşteriler şirketin internet sitesinden erken erişim bekleme listesi için kaydolabilirler. Petal beta müşterilerine bu ay kart basmayı planlıyor ve önümüzdeki haftalarda basım için ortaklık kuracağı bankayı duyuracak. En büyük finansal destekçileri Brooklyn Bridge Ventures, Afore Capital, Rosecliff Ventures, Guild Capital, Great Oaks Venture Capital, Story Ventures ve Silicon Badia oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
223 görüntüleme
Bitcoin
223 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
160 görüntüleme
Haber
160 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın