Kredi puanı olmadan kredi almanın sırrı: makine öğrenimi

13 Eylül 2017
231 Görüntüleme

New York merkezli Petal, iki yıllık gizli teknolojik geliştirme ve 3,6 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından, müşterilerinin güvenilirliğinden emin olmak için geleneksel kredi notları yerine makine öğrenimini kullanan bir kredi kartı duyurdu.

Kredi alma konusunda daha önce sıkıntı yaşamış 65 milyon müşteriyi hedef alan Petal, müşterilerinin dijital ortamdaki mali geçmişini analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Banking Tech haberine göre, bu yeni teknoloji ile Y kuşağı da dahil yeterince hizmet almamış kitleler daha yüksek limitli, daha düşük faizli ve ek ücret olmadan güvenli ve ulaşılabilir kredilerden yararlanabilecek.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Gross ”Krediyle yeni tanışan müşteriler için kredi almak zorlu bir iş,” diye belirtti: ”Kredi notları herkesin bildiği gibi güvenilir değil ve 65 milyonun üzerinde Amerikalıyı yaygın kredi sisteminin dışında bırakarak yanlış tanımlıyor. Bu müşterilerin çoğunluğunu genç, göçmen, düşük gelirli ve azınlık gruba dahil olanlar oluşturuyor. Boşluğu doldurmak için ise ödeme günü odaklı çalışan tefeciler birbiriyle yarışıyor.”

Petal kredi kartını müşterilerine sunabilmek için Visa ile ortaklık kurdu. Petal Visa kredi kartına başvurmak için müşterinin tek yapması gereken banka hesap dökümlerine güvenli salt okuma erişimi sağlamak. Petal müşterinin gelirini doğrulayabilir, aylık harcamalarını hesaplayabilir ve müşterinin kredi kartı sahibi olma talebini değerlendirebilir.

Petal yıllık, uluslararası, ve gecikme ücreti gibi ücretler talep etmiyor ve %17,99-24,99 arasında değişen rekabetçi başlangıç faiz oranlarına sahip. Kredi limitleri ise 500 dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

Müşteriler şirketin internet sitesinden erken erişim bekleme listesi için kaydolabilirler. Petal beta müşterilerine bu ay kart basmayı planlıyor ve önümüzdeki haftalarda basım için ortaklık kuracağı bankayı duyuracak. En büyük finansal destekçileri Brooklyn Bridge Ventures, Afore Capital, Rosecliff Ventures, Guild Capital, Great Oaks Venture Capital, Story Ventures ve Silicon Badia oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech
153 görüntüleme

Video Röportaj: David Palmer – EDB BAHRAIN

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Albaraka Türk Girişim Hızlandırma Programı Albaraka Garaj çatısı altında gerçekleşen uluslararası etkinlikte, Bahreyn Ekonomik Gelişim Kurulu, Finansal Servisler İş Geliştirme…

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!
Bankacılık
206 görüntüleme
Bankacılık
206 görüntüleme

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Girişim ve yatırım dünyasını yakından takip eden ve bu alanda Türkiye'deki tek analitik veri servisi startups.watch'un kurucusu Serkan Ünsal Milliyet…

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz
BlockChain
154 görüntüleme
BlockChain
154 görüntüleme

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

Erhan Kahraman - 22 Eylül 2017

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology - DLT) kullanılmasına dair hazırladığı…

Bir Yorum Yazın