Küresel ödeme kartı sayısı 14 milyara ulaştı

13 Eylül 2017
166 Görüntüleme

Yeni bir çalışmaya göre artan banka kartı basımı sebebiyle geçtiğimiz yıl dünya genelindeki ödeme kartlarının sayısı 14 milyara ulaştı. Dahası, bu sayının 2022 yılına kadar 17 milyara ulaşması bekleniyor.

Bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan RBR geçtiğimiz günlerde ”Küresel Ödeme Kartları Verileri ve 2022 Tahminleri” raporunu yayınladı. Şirket, ödeme kartlarının 2016 yılında %8 artarak 14 milyara ulaştığını açıkladı, ve 2022 yılına kadar ise %22’lik bir artışlar 17 milyara ulaşması bekleniyor.

Artışın önemli nedenlerine banka hesaplarındaki artış ve Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar da dahil. Örnek olarak Çin’de çoğu müşteri farklı amaçlar için çeşitli kartlara sahip.

Araştırmaya göre banka kartları dünya genelinde toplam kartların %71’ini oluşturan en yaygın kart türü. RBR’ın raporuna göre Asya-Pasifik, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika’da gelişen marketlerdeki finansal erişim girişimleri sebebiyle banka kartları daha da artacak. Çoğu için banka kartı, bankacılık sistemine girdikleri zaman ilk sahip olacakları kart olacak.

Hedefte genç kitle var

Daha gelişmiş marketlerde banka kartı kullanımındaki artışın kısmi sebebi ise kart basımcılarının daha genç kitleyi hedef alması. Örnek olarak Birleşik Krallık’ta basımcılar 11 yaşında çocuklara dahi banka kartı veriyorlar.

Banka kartları artıştayken kredi kartları ise %2’lik bir düşüşle 2016 yılında %20’ye geriledi ve bazı alanlarda da bu düşüşün devam etmesi bekliyor. AB’de işlem ücreti limitleri kart basımcılarının karını sınırladı. Birleşik Krallık’taki bankalar ise 2017 başlarındaki geciken kredi kartı borcu ödemelerindeki artış nedeniyle kredi kartlarına daha temkinli bir tutumla yaklaşıyor. Kredi notlarının sıkılaşması ve daha katı kredi alma kuralları Güney Afrika kredi kartı sektöründe bir küçülmeye sebep oldu.

RBR’ın ortaklarından Chris Herbert ”Dünya genelinde basılan ödeme kartlarının sayısı bankacılık sistemine dahil olan kişi sayısı arttıkça artmaya devam edecek.”diye belirtti. ”Banka kartı sektörü önümüzdeki yıllarda banka hesaplarıyla birlikte en yüksek artışı görecek. Aksine kredi kartları çoğu ülkede düzenlemeler ve ekonomik sebepler nedeniyle dibe vuracak.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech
153 görüntüleme

Video Röportaj: David Palmer – EDB BAHRAIN

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Albaraka Türk Girişim Hızlandırma Programı Albaraka Garaj çatısı altında gerçekleşen uluslararası etkinlikte, Bahreyn Ekonomik Gelişim Kurulu, Finansal Servisler İş Geliştirme…

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!
Bankacılık
206 görüntüleme
Bankacılık
206 görüntüleme

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Girişim ve yatırım dünyasını yakından takip eden ve bu alanda Türkiye'deki tek analitik veri servisi startups.watch'un kurucusu Serkan Ünsal Milliyet…

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz
BlockChain
154 görüntüleme
BlockChain
154 görüntüleme

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

Erhan Kahraman - 22 Eylül 2017

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology - DLT) kullanılmasına dair hazırladığı…

Bir Yorum Yazın