AXA, uçuş sigortasında Blockchain kullanmaya başladı

15 Eylül 2017
398 Görüntüleme

Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden olan AXA, uçak yolcularına uyguladığı sigorta çözümlerinde Ethereum Blockchain teknolojisinden faydalanacağını belirtti.

Sigorta devi AXA, uçuş sigorta ürünlerinin kayıtlarının tutulması ve ödeme işlemlerinin otomatik biçimde gerçekleşmesi için Ethereum Blockchain altyapısını kullanıyor. Akıllı sözleşme mantığı ile işleyecek olan sistem, uçuşların iki saatten fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye giriyor.

Fizzy ismi ile duyurulan yeni teknoloji, uçuşların iki saat veya daha fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye girecek akıllı sigorta sistemi olarak tanımlanıyor.

AXA tarafından yapılan açıklamalarda, Ethereum’un sunduğu Blockchain çözümü sayesinde bu sistemin kusursuz biçimde çalıştığı belirtiliyor. Akıllı sözleşme oluşturulan sistemde, sigorta kaydının bir kopyasının veri tabanı üzerinde yer alması sayesinde, poliçe ile belirlenen süre aşıldıktan sonra müşteriye yapılacak ödeme otomatik biçimde tetiklenebiliyor.

AXA temsilcisi Jean-Baptiste Mounier, Coindesk’e verdiği demeçte, “Akıllı sözleşme sistemi, poliçe sahibinin hakkı olan ödemeyi bekleme olmaksızın gerçekleştiren bir sistem sunuyor. Koşulların oluşması durumunda talebi değerlendiren ve ödemeyi de kendiliğinden tetikleyen akıllı sözleşme teknolojisi gerek bizim, gerekse poliçe sahibi açısından güven ortamı oluşturuyor. AXA olarak bizim asıl amacımız müşteri odaklı teklifler sunmak. Sigorta poliçesinde belirtilen şartların yerine gelmesi durumunda otomatik olarak devreye giren ve gerekeni yapan bu sistem de bizim vizyonumuzu karşılıyor. Böylece müşterilerimizin AXA’ya olan güveni bir kat daha artıyor,” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın