AXA, uçuş sigortasında Blockchain kullanmaya başladı

15 Eylül 2017
639 Görüntüleme

Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden olan AXA, uçak yolcularına uyguladığı sigorta çözümlerinde Ethereum Blockchain teknolojisinden faydalanacağını belirtti.

Sigorta devi AXA, uçuş sigorta ürünlerinin kayıtlarının tutulması ve ödeme işlemlerinin otomatik biçimde gerçekleşmesi için Ethereum Blockchain altyapısını kullanıyor. Akıllı sözleşme mantığı ile işleyecek olan sistem, uçuşların iki saatten fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye giriyor.

Fizzy ismi ile duyurulan yeni teknoloji, uçuşların iki saat veya daha fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye girecek akıllı sigorta sistemi olarak tanımlanıyor.

AXA tarafından yapılan açıklamalarda, Ethereum’un sunduğu Blockchain çözümü sayesinde bu sistemin kusursuz biçimde çalıştığı belirtiliyor. Akıllı sözleşme oluşturulan sistemde, sigorta kaydının bir kopyasının veri tabanı üzerinde yer alması sayesinde, poliçe ile belirlenen süre aşıldıktan sonra müşteriye yapılacak ödeme otomatik biçimde tetiklenebiliyor.

AXA temsilcisi Jean-Baptiste Mounier, Coindesk’e verdiği demeçte, “Akıllı sözleşme sistemi, poliçe sahibinin hakkı olan ödemeyi bekleme olmaksızın gerçekleştiren bir sistem sunuyor. Koşulların oluşması durumunda talebi değerlendiren ve ödemeyi de kendiliğinden tetikleyen akıllı sözleşme teknolojisi gerek bizim, gerekse poliçe sahibi açısından güven ortamı oluşturuyor. AXA olarak bizim asıl amacımız müşteri odaklı teklifler sunmak. Sigorta poliçesinde belirtilen şartların yerine gelmesi durumunda otomatik olarak devreye giren ve gerekeni yapan bu sistem de bizim vizyonumuzu karşılıyor. Böylece müşterilerimizin AXA’ya olan güveni bir kat daha artıyor,” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
31 görüntüleme
Bankacılık
31 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın