AXA, uçuş sigortasında Blockchain kullanmaya başladı

15 Eylül 2017
730 Görüntüleme

Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden olan AXA, uçak yolcularına uyguladığı sigorta çözümlerinde Ethereum Blockchain teknolojisinden faydalanacağını belirtti.

Sigorta devi AXA, uçuş sigorta ürünlerinin kayıtlarının tutulması ve ödeme işlemlerinin otomatik biçimde gerçekleşmesi için Ethereum Blockchain altyapısını kullanıyor. Akıllı sözleşme mantığı ile işleyecek olan sistem, uçuşların iki saatten fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye giriyor.

Fizzy ismi ile duyurulan yeni teknoloji, uçuşların iki saat veya daha fazla gecikmesi durumunda otomatik olarak devreye girecek akıllı sigorta sistemi olarak tanımlanıyor.

AXA tarafından yapılan açıklamalarda, Ethereum’un sunduğu Blockchain çözümü sayesinde bu sistemin kusursuz biçimde çalıştığı belirtiliyor. Akıllı sözleşme oluşturulan sistemde, sigorta kaydının bir kopyasının veri tabanı üzerinde yer alması sayesinde, poliçe ile belirlenen süre aşıldıktan sonra müşteriye yapılacak ödeme otomatik biçimde tetiklenebiliyor.

AXA temsilcisi Jean-Baptiste Mounier, Coindesk’e verdiği demeçte, “Akıllı sözleşme sistemi, poliçe sahibinin hakkı olan ödemeyi bekleme olmaksızın gerçekleştiren bir sistem sunuyor. Koşulların oluşması durumunda talebi değerlendiren ve ödemeyi de kendiliğinden tetikleyen akıllı sözleşme teknolojisi gerek bizim, gerekse poliçe sahibi açısından güven ortamı oluşturuyor. AXA olarak bizim asıl amacımız müşteri odaklı teklifler sunmak. Sigorta poliçesinde belirtilen şartların yerine gelmesi durumunda otomatik olarak devreye giren ve gerekeni yapan bu sistem de bizim vizyonumuzu karşılıyor. Böylece müşterilerimizin AXA’ya olan güveni bir kat daha artıyor,” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın