Rus devlet bakanı: Blockchain’i görmezden gelemeyiz

16 Eylül 2017
420 Görüntüleme

Rusya hükümetinde görev alan Bakan Mikhail Abyzov, Blockchain teknolojisine kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını ve kripto paranın ülkede yasaklanmaması gerektiğini savundu.

Rusya Açık Hükümet topluluğuna 2012 yılında atanan Bakan Abyzov, Rus haber kanalı RIA’ya yaptığı açıklamada yasal düzenleyicileri daha anlayışlı bir yaklaşıma davet etti. “Yadsıma ve yasaklama politikasından kripto para birimlerinin cirolarının çok doğru, düşünceli bir düzenine geçilmesi gerekiyor.” diyen Abyzov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Resmi olarak onları finansal bir araç olarak tanımalıyız ve aşırı basıncın teknolojiyi yok etmemesi için onu dikkatli bir şekilde ele almalıyız.”

Geçmişinde Rusya’nın en büyük mühendislik şirketlerinden biri olan E4 başkanlığı da bulunan Abyzov, teknolojiye yönelik gelişimin desteklenmesi gerektiğini ifade ederken; “Bu ister kripto para olsun, isterse Blockchain’in diğer uygulamaları olsun” şeklinde konuştu.

Rusya’daki teknoloji sektörünün çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Rus devlet bakanı, Coindesk haberine göre “Bunun bir kriptolayıcı oluşturma formatı olarak uygulamaya alınıp alınmayacağı ya da diğer finansal teknolojiler hakkında öngörüde bulunmak zor. Ancak yine de bu gibi girişimleri desteklemek ve geliştirmek durumundayız,” dedi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un ülke içinde kripto parayı yasaklamanın anlamsız olduğunu dile getirmesinin ardından, Abyzov kripto parayı açık bir dille destekleyen ikinci hükümet yetkilisi oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
32 görüntüleme
Bankacılık
32 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
73 görüntüleme
Bitcoin
73 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın