Bankalar Bitcoin’den korkuyor mu?

21 Eylül 2017
451 Görüntüleme

Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, katıldığı bir toplantıda, küresel çapta hizmet veren dev banka CEO’larının, Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinden korktuğunu iddia etti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’ın geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklama ile Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmesi finansal teknolojiler dünyasında bomba etkisi oluşturmuştu. Ünlü banka CEO’sunun sözlerini CNBC haber merkezine değerlendiren Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, ABD’deki banka CEO’larını kastederek, “Muhtemelen Bitcoin’den çok korkuyorlar” açıklamasında bulundu.

Kimi finansal uzmanların kripto para birimlerinin değerlerindeki dengesizliği örnek göstererek yatırım yapmanın akıllıca olmadığını belirttiklerini hatırlatan Preiss, bankaların ise derdinin farklı olduğunu savundu. Büyük bankaların Bitcoin’den ve Blockchain teknolojilerinden açıkça korktuklarını ortaya attı.

Preiss, “Çok büyük bir ABD bankası işletiyorsanız, yüksek olasılıkla Blockchain teknolojilerinden ve Bitcoin’den de korkuyorsunuzdur,” ifadesini kullandı.

Preiss ayrıca, kripto para birimlerinin sahip oldukları şeffaf bankacılık hizmetlerinden de korkulduğunu söyledi. Federal rezerv bünyesinde bulunan 4,5 trilyon dolarlık para rezervinin denetlenmesi konusundaki tek yetkilinin Fed olduğunu hatırlattı. Bitcoin gibi kripto para birimleriyle rezerv oluşturulması ve dolayısıyla da Blockchain altyapısının kullanılması halinde, her şeyin şeffaf biçimde gerçekleşeceği için denetlemenin her an yapılabileceğini vurguladı.

Preiss, kripto para birimlerinin varlık enflasyonuna karşı doğal bir korumaya sahip olduğunu söyledi. Bitcoin’in ay içinde yaşadığı çalkantılı dönemi kısa sürede atlatmasını örnek göstererek, kripto para birimlerinin potansiyel riskleri atlatma becerisine sahip olduğunu düşündüğü de sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın