Bankalar Bitcoin’den korkuyor mu?

21 Eylül 2017
667 Görüntüleme

Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, katıldığı bir toplantıda, küresel çapta hizmet veren dev banka CEO’larının, Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinden korktuğunu iddia etti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’ın geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklama ile Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmesi finansal teknolojiler dünyasında bomba etkisi oluşturmuştu. Ünlü banka CEO’sunun sözlerini CNBC haber merkezine değerlendiren Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, ABD’deki banka CEO’larını kastederek, “Muhtemelen Bitcoin’den çok korkuyorlar” açıklamasında bulundu.

Kimi finansal uzmanların kripto para birimlerinin değerlerindeki dengesizliği örnek göstererek yatırım yapmanın akıllıca olmadığını belirttiklerini hatırlatan Preiss, bankaların ise derdinin farklı olduğunu savundu. Büyük bankaların Bitcoin’den ve Blockchain teknolojilerinden açıkça korktuklarını ortaya attı.

Preiss, “Çok büyük bir ABD bankası işletiyorsanız, yüksek olasılıkla Blockchain teknolojilerinden ve Bitcoin’den de korkuyorsunuzdur,” ifadesini kullandı.

Preiss ayrıca, kripto para birimlerinin sahip oldukları şeffaf bankacılık hizmetlerinden de korkulduğunu söyledi. Federal rezerv bünyesinde bulunan 4,5 trilyon dolarlık para rezervinin denetlenmesi konusundaki tek yetkilinin Fed olduğunu hatırlattı. Bitcoin gibi kripto para birimleriyle rezerv oluşturulması ve dolayısıyla da Blockchain altyapısının kullanılması halinde, her şeyin şeffaf biçimde gerçekleşeceği için denetlemenin her an yapılabileceğini vurguladı.

Preiss, kripto para birimlerinin varlık enflasyonuna karşı doğal bir korumaya sahip olduğunu söyledi. Bitcoin’in ay içinde yaşadığı çalkantılı dönemi kısa sürede atlatmasını örnek göstererek, kripto para birimlerinin potansiyel riskleri atlatma becerisine sahip olduğunu düşündüğü de sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
31 görüntüleme
Bankacılık
31 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın