Bankalar Bitcoin’den korkuyor mu?

21 Eylül 2017
741 Görüntüleme

Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, katıldığı bir toplantıda, küresel çapta hizmet veren dev banka CEO’larının, Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinden korktuğunu iddia etti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’ın geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklama ile Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmesi finansal teknolojiler dünyasında bomba etkisi oluşturmuştu. Ünlü banka CEO’sunun sözlerini CNBC haber merkezine değerlendiren Taurus Wealth Advisors yöneticisi Rainer Michael Preiss, ABD’deki banka CEO’larını kastederek, “Muhtemelen Bitcoin’den çok korkuyorlar” açıklamasında bulundu.

Kimi finansal uzmanların kripto para birimlerinin değerlerindeki dengesizliği örnek göstererek yatırım yapmanın akıllıca olmadığını belirttiklerini hatırlatan Preiss, bankaların ise derdinin farklı olduğunu savundu. Büyük bankaların Bitcoin’den ve Blockchain teknolojilerinden açıkça korktuklarını ortaya attı.

Preiss, “Çok büyük bir ABD bankası işletiyorsanız, yüksek olasılıkla Blockchain teknolojilerinden ve Bitcoin’den de korkuyorsunuzdur,” ifadesini kullandı.

Preiss ayrıca, kripto para birimlerinin sahip oldukları şeffaf bankacılık hizmetlerinden de korkulduğunu söyledi. Federal rezerv bünyesinde bulunan 4,5 trilyon dolarlık para rezervinin denetlenmesi konusundaki tek yetkilinin Fed olduğunu hatırlattı. Bitcoin gibi kripto para birimleriyle rezerv oluşturulması ve dolayısıyla da Blockchain altyapısının kullanılması halinde, her şeyin şeffaf biçimde gerçekleşeceği için denetlemenin her an yapılabileceğini vurguladı.

Preiss, kripto para birimlerinin varlık enflasyonuna karşı doğal bir korumaya sahip olduğunu söyledi. Bitcoin’in ay içinde yaşadığı çalkantılı dönemi kısa sürede atlatmasını örnek göstererek, kripto para birimlerinin potansiyel riskleri atlatma becerisine sahip olduğunu düşündüğü de sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın