Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

22 Eylül 2017
325 Görüntüleme

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanılmasına dair hazırladığı makaleyi paylaştı. Merkez Bankası, tüketicilerin ödemeler için Blockchain’i kullanmayacaklarını iddia etti.

Deutsche Bundesbank araştırmacıları hazırladıkları makalede, verilerin dağınık bir veri tabanı üzerinde saklanacak olmasının avantajlarından bahsettiler. Diğer taraftan, gerek halihazırda kullanılan uygulamalar, gerekse potansiyel fırsatlar açısından yaşanacak zorluklara da dikkat çektiler.

Orijinal dili Almanca olan makaleden alıntı yapan Banking Technology haber sitesi şu sözlerin altını çizdi:

“Bundesbank uzmanları, dağıtılmış defter teknolojisinin mevcut durumunu göz önüne alarak, bireysel ve perakende ödemeler alanında yaygın olarak kullanılmasına dair sadece ufak bir olasılık görüyor. Özellikle avro bölgesinde, optimize edilmiş sistemlerle hızlı para transferleri yapılabilmesine, milyonlarca işlemin kolaylıkla ve minimum seviyede mutabakat ile gerçekleştirilebilmesine karşın tartışmalar hala sürüyor.”

Bundesbank araştırmacıları, kullanıcıların fonlarını birden çok aracıyla göndermek zorunda oldukları durumlarda potansiyel olarak daha geniş bir rol gördüklerini vurguladılar.

Araştırmacılar uluslararası ödemeler için ise şu şekilde konuştular: “Uluslararası ödemeler, aracı bankacılık ağları üzerinden çok sıklıkla uygulanıyor. Zira bankaların, ödemenin yapılacağı diğer kurum ve para birimi ile doğrudan ilişkisi var. Bu tip ödemeler dağıtılmış defter teknolojisi ile adım sayısı azaltılarak, son kullanıcılar için daha hızlı ve ucuz bir çözüm haline gelebilir.”

Merkez Bankası, menkul kıymetler alanındaki uygulamalar hakkında ise çok daha temkinli bir not düşüyor. Almanya Merkez Bankası’na göre güvenlik, verimlilik, maliyet ve hız bakımından dağıtılmış defter teknolojisinin avantajları olmasına karşın, tüketici ödemeleri konusunda ilk tercih olup olmayacağı konusu belirsiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
92 görüntüleme
FinTech
92 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
103 görüntüleme
FinTech
103 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
138 görüntüleme
Bankacılık
138 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…

Bir Yorum Yazın