Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

22 Eylül 2017
452 Görüntüleme

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanılmasına dair hazırladığı makaleyi paylaştı. Merkez Bankası, tüketicilerin ödemeler için Blockchain’i kullanmayacaklarını iddia etti.

Deutsche Bundesbank araştırmacıları hazırladıkları makalede, verilerin dağınık bir veri tabanı üzerinde saklanacak olmasının avantajlarından bahsettiler. Diğer taraftan, gerek halihazırda kullanılan uygulamalar, gerekse potansiyel fırsatlar açısından yaşanacak zorluklara da dikkat çektiler.

Orijinal dili Almanca olan makaleden alıntı yapan Banking Technology haber sitesi şu sözlerin altını çizdi:

“Bundesbank uzmanları, dağıtılmış defter teknolojisinin mevcut durumunu göz önüne alarak, bireysel ve perakende ödemeler alanında yaygın olarak kullanılmasına dair sadece ufak bir olasılık görüyor. Özellikle avro bölgesinde, optimize edilmiş sistemlerle hızlı para transferleri yapılabilmesine, milyonlarca işlemin kolaylıkla ve minimum seviyede mutabakat ile gerçekleştirilebilmesine karşın tartışmalar hala sürüyor.”

Bundesbank araştırmacıları, kullanıcıların fonlarını birden çok aracıyla göndermek zorunda oldukları durumlarda potansiyel olarak daha geniş bir rol gördüklerini vurguladılar.

Araştırmacılar uluslararası ödemeler için ise şu şekilde konuştular: “Uluslararası ödemeler, aracı bankacılık ağları üzerinden çok sıklıkla uygulanıyor. Zira bankaların, ödemenin yapılacağı diğer kurum ve para birimi ile doğrudan ilişkisi var. Bu tip ödemeler dağıtılmış defter teknolojisi ile adım sayısı azaltılarak, son kullanıcılar için daha hızlı ve ucuz bir çözüm haline gelebilir.”

Merkez Bankası, menkul kıymetler alanındaki uygulamalar hakkında ise çok daha temkinli bir not düşüyor. Almanya Merkez Bankası’na göre güvenlik, verimlilik, maliyet ve hız bakımından dağıtılmış defter teknolojisinin avantajları olmasına karşın, tüketici ödemeleri konusunda ilk tercih olup olmayacağı konusu belirsiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi
Bankacılık
114 görüntüleme
Bankacılık
114 görüntüleme

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal'in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı. BMO Bolt…

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor
Bitcoin
142 görüntüleme
Bitcoin
142 görüntüleme

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Silikon Vadisi çıkışlı bir FinTech girişimi olan Robinhood, aldığı son yatırımın 350 milyon dolara ulaşması durumunda pazar değerini 5,6 milyar…

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı
Blockchain
85 görüntüleme
Blockchain
85 görüntüleme

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı

Ahmet Usta - 19 Mart 2018

İsviçre’de Initial Coin Offering (ICO) konusunda kanuni altyapı çalışmaları devam ediyor. İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu – FINMA, 16 Şubat…

Bir Yorum Yazın