Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

22 Eylül 2017
250 Görüntüleme

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanılmasına dair hazırladığı makaleyi paylaştı. Merkez Bankası, tüketicilerin ödemeler için Blockchain’i kullanmayacaklarını iddia etti.

Deutsche Bundesbank araştırmacıları hazırladıkları makalede, verilerin dağınık bir veri tabanı üzerinde saklanacak olmasının avantajlarından bahsettiler. Diğer taraftan, gerek halihazırda kullanılan uygulamalar, gerekse potansiyel fırsatlar açısından yaşanacak zorluklara da dikkat çektiler.

Orijinal dili Almanca olan makaleden alıntı yapan Banking Technology haber sitesi şu sözlerin altını çizdi:

“Bundesbank uzmanları, dağıtılmış defter teknolojisinin mevcut durumunu göz önüne alarak, bireysel ve perakende ödemeler alanında yaygın olarak kullanılmasına dair sadece ufak bir olasılık görüyor. Özellikle avro bölgesinde, optimize edilmiş sistemlerle hızlı para transferleri yapılabilmesine, milyonlarca işlemin kolaylıkla ve minimum seviyede mutabakat ile gerçekleştirilebilmesine karşın tartışmalar hala sürüyor.”

Bundesbank araştırmacıları, kullanıcıların fonlarını birden çok aracıyla göndermek zorunda oldukları durumlarda potansiyel olarak daha geniş bir rol gördüklerini vurguladılar.

Araştırmacılar uluslararası ödemeler için ise şu şekilde konuştular: “Uluslararası ödemeler, aracı bankacılık ağları üzerinden çok sıklıkla uygulanıyor. Zira bankaların, ödemenin yapılacağı diğer kurum ve para birimi ile doğrudan ilişkisi var. Bu tip ödemeler dağıtılmış defter teknolojisi ile adım sayısı azaltılarak, son kullanıcılar için daha hızlı ve ucuz bir çözüm haline gelebilir.”

Merkez Bankası, menkul kıymetler alanındaki uygulamalar hakkında ise çok daha temkinli bir not düşüyor. Almanya Merkez Bankası’na göre güvenlik, verimlilik, maliyet ve hız bakımından dağıtılmış defter teknolojisinin avantajları olmasına karşın, tüketici ödemeleri konusunda ilk tercih olup olmayacağı konusu belirsiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Video Röportaj: Ali Erhan Tamer – Botudio Kurucu Ortağı
FinTech
97 görüntüleme
FinTech
97 görüntüleme

Video Röportaj: Ali Erhan Tamer – Botudio Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 17 Ekim 2017

BKM Express'in beşinci yaş günü gala gecesinde Türkiye'nin yenilikçi FinTech girişimlerinden Botudio Kurucu Ortağı Ali Erhan Tamer ile kısa bir…

Oracle açık bankacılık ve API çözümlerini duyurdu
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Oracle açık bankacılık ve API çözümlerini duyurdu

Erhan Kahraman - 17 Ekim 2017

Yazılım firması Oracle, açık bankacılık ve API çözümleri içeren yeni teknolojilerini kullanıma açtı. Oracle yetkilileri tarafından, “finansal kurumların teknoloji ekosistemiyle…

Rusya kendi kripto para birimini kullanıma açıyor
FinTech
110 görüntüleme
FinTech
110 görüntüleme

Rusya kendi kripto para birimini kullanıma açıyor

Erhan Kahraman - 17 Ekim 2017

Rusya İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, televizyon kanalı AIF’ye yaptığı açıklamada, Rus devletinin “CryptoRuble” isimli kripto para birimini kullanıma açacağını duyurdu.…

Bir Yorum Yazın