Blockchain teknolojilerinin aldığı özel yatırımlar 4,5 milyar dolara ulaştı

26 Eylül 2017
485 Görüntüleme

Bu yıl milyarlarca dolar girişim sermayesi Blockchain şirketlerine aktı ve token satışları sadece 2017’de yaklaşık 2 milyar dolara ulaşarak geçtiğimiz yılın 256 milyon dolarlık rekorunu kelimenin tam anlamıyla ezip geçti.

Jonathan Ponciano imzalı Forbes makalesine göre, her ne kadar ICO’lara olan ilgi azalacak gibi görünmese de, Blockchain şirketlerine yapılan şahsi yatırımlar da yeni bir seviyeye ulaştı: Pitchbook tarafından Cuma günü yayınlanan araştırma verilerine göre bu yıl 4,5 milyar dolar yatırım alan Blockchain girişimleri, FinTech’in yükselişinde yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Yapılan son hesap Blockchain teknolojisini 2016’da küresel ödeme hizmetlerine entegre eden Kanadalı FinTech şirketi DH Corporation’ın ikinci çeyrekteki satın alınımıyla elde edilen 3,6 milyar dolarlık sıra dışı bir artışı da içeriyor. Austin merkezli Vista Equity Partners şirketi Haziran ayında satın aldı ve bağlı kuruluşlarından biriyle DH’ı birleştirerek şu an dünyanın en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Finastra’yı meydana getirdi.

Bu devasa alımın yanısıra PitchBook’un raporu bu yıl genel fondaki mütevazi artışlara rağmen özsermaye destekli Blockchain satışlarının daha az yaygın olduğunu gösterdi. 2017 yılındaki kalan 152 Blockchain satışı da 965 milyon dolara denk. Kıyaslamak gerekirse, 2016 yılında aynı dönemde 203 satıştan 624 milyon dolar elde edilmişti.

CB Insights’ın Mart ayında yayınladığı bir araştırma da Blockchain şirketlerini fonlayan bireysel yatırımcıların sayısını açıkladı. Yıllık artışın 2012’den 2015’e kadar yaklaşık %200 olmasıyla birlikte 2016 yılında ise Blockchain yatırımcılarında %27’lik bir düşüş görüldü.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın