İsveç ilk nakitsiz İskandinav toplumu olmaya hazırlanıyor

5 Ekim 2017
657 Görüntüleme

İsveç dünyanın ilk nakitsiz toplumu olma yolundaki planlarında hızla ilerliyor.

Bu durum gelişmekte olan dijital para birimleri için iyi bir işaret gibi görünürken aynı zamanda da güvenlik konusundaki kaygılar gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Yine de ülke tıpkı nakit sisteminde olduğu gibi anonimliği sağlamak için Bitcoin’i destekliyor.

Nakitsiz sistemdeki potansiyel kazançlar

Çoğu İsveçli finansal kurumun da belirttiği gibi şirketler nakit kullanımından kişisel veri içermediği ve fiziksel olarak kontrol edilmesi gerektiği için hiçbir kar sağlayamıyor. Bu problem nedeniyle finans dünyası İsveç’in öncülüğünde nakitsiz para aktarımlarına yöneliyor.

Yayınlanan raporlara göre İsveç’te bulunan 1600 banka şubesinin 900 kadarı artık nakit depolamıyor ve yakın zamanda da nakit para kabul etmeyecekler. ATM sayılarında artan bir düşüş var ve 2009’da piyasada 106 milyar İsveç Kronu dolaşımdayken bu sayı 2016’da 60 milyara düştü.

Visa’ya göre İsveç’te en yaygın ödeme şekli kartla ödeme yapmak ve ortalama bir Avrupalıdan üç kat fazla kart kullanıyorlar. Ülkede oldukça yaygın bir uygulama olan Swish akıllı telefonu olan kullanıcıların banka hesapları arasında telefon numaralarıyla para aktarmalarına olanak sağlıyor.

Swish’in geliştiricileri arasında Nordea, Handelsbanken, SEB, Danske Bank ve Swedbank bulunuyor.

Nakitsiz topluma geçiş

İsveçli bir öğretim görevlisi olan Louise Henriksson, Coin Telegraph haberinde şöyle belirtiyor:

“Artık hiçbir şekilde nakit kullanmıyorum. Buna ihtiyacınız olmuyor. Mağazalar nakit istemiyor; çoğu bankanın ise nakdi bile yok. Gazete veya çubuk şeker için bile kart veya telefon kullanıyorsunuz.”

ABBA’nın kurucularından Bjorn Ulvaeus ise nakit taşımıyor ve İsveç’in nakitsiz bir topluma dönüşmesinin en büyük yararlarından birinin kişisel güvenlik olduğunu belirtiyor:

“Nakdin devri biterken nakit kullanarak çağın geriside kalmak istemiyor. Büyük bir güvensizlik hissi vardı. Sürekli düşünürdüm: eğer nakitsiz bir toplum olsaydık ve hırsızlar çaldıkları hiçbir şeyi satamasaydı nasıl olurdu?”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın