Money Forward’un 500 milyon dolar değerinde halka arzı

6 Ekim 2017
201 Görüntüleme

Köklü bir FinTech girişimi olan Money Forward’un halka arz sürecini başlatması, Japonya’nın gelişmekte olan FinTech sektörü için de bir dönüm noktası oldu.

2012’de kurulan şirket Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın hızlı büyüyen ve gelişmekte olan hisse senetleri için oluşturduğu Mothers Index Futures’ta listelenmesinin ardından 505 milyon dolar değere ulaştı.

Money Forward CEO’su Yosuke Tsuji, Tech in Asia haberine göre geçtiğimiz Cuma bir basın toplantısında ”Japonya’daki FinTech sektöründe ilk kez halka arz gerçekleşiyor” diye belirtti. Halka arz şirkete yaklaşık 25 milyon dolar kazanç sağladı.

Şirkette yüzde 19’luk hisse payına sahip olan Tsuji, 98 milyon dolar değerinde hatırı sayılır bir servete sahip oldu. Tsuji aynı zamanda şirketin Ekim 2016’dan itibaren D serisi yatırım alarak 50 milyon dolar kazanç sağlamasına da öncülük etti.

Hem bireysel hem de şirketler için finansal yönetim hizmeti veren Money Forward’ın, Japon bankalarını dize getirmek gibi bir planı olabilir. Fakat bunu başarması için önce onlarla ortaklık kurması gerekiyor.

Tsuji geçtiğimiz yıl aynı haber kanalına ”Yerel bankalar yerel altyapının büyük bir parçası”diye belirtmişti. Bu sebeple şirketi bankalarla iş birliği yaparak müşterilerin ve yatırımcıların otomatik, internet-temelli imkanlardan yararlanmalarına olanak sağlıyor. Hatta birtakım Japon bankaları da yatırımcıları arasında yer alıyor.

2016’da 13.6 milyon dolarlık satış yapmış olan Money Forward bu yıl 24 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor. Fakat çoğu girişimde olduğu gibi ekibin bir kazancı olmuyor. Örneğin son hesaplamalarda 8 milyon dolarlık bir kayıp kayda geçildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın