Money Forward’un 500 milyon dolar değerinde halka arzı

6 Ekim 2017
361 Görüntüleme

Köklü bir FinTech girişimi olan Money Forward’un halka arz sürecini başlatması, Japonya’nın gelişmekte olan FinTech sektörü için de bir dönüm noktası oldu.

2012’de kurulan şirket Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın hızlı büyüyen ve gelişmekte olan hisse senetleri için oluşturduğu Mothers Index Futures’ta listelenmesinin ardından 505 milyon dolar değere ulaştı.

Money Forward CEO’su Yosuke Tsuji, Tech in Asia haberine göre geçtiğimiz Cuma bir basın toplantısında ”Japonya’daki FinTech sektöründe ilk kez halka arz gerçekleşiyor” diye belirtti. Halka arz şirkete yaklaşık 25 milyon dolar kazanç sağladı.

Şirkette yüzde 19’luk hisse payına sahip olan Tsuji, 98 milyon dolar değerinde hatırı sayılır bir servete sahip oldu. Tsuji aynı zamanda şirketin Ekim 2016’dan itibaren D serisi yatırım alarak 50 milyon dolar kazanç sağlamasına da öncülük etti.

Hem bireysel hem de şirketler için finansal yönetim hizmeti veren Money Forward’ın, Japon bankalarını dize getirmek gibi bir planı olabilir. Fakat bunu başarması için önce onlarla ortaklık kurması gerekiyor.

Tsuji geçtiğimiz yıl aynı haber kanalına ”Yerel bankalar yerel altyapının büyük bir parçası”diye belirtmişti. Bu sebeple şirketi bankalarla iş birliği yaparak müşterilerin ve yatırımcıların otomatik, internet-temelli imkanlardan yararlanmalarına olanak sağlıyor. Hatta birtakım Japon bankaları da yatırımcıları arasında yer alıyor.

2016’da 13.6 milyon dolarlık satış yapmış olan Money Forward bu yıl 24 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor. Fakat çoğu girişimde olduğu gibi ekibin bir kazancı olmuyor. Örneğin son hesaplamalarda 8 milyon dolarlık bir kayıp kayda geçildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın