Money Forward’un 500 milyon dolar değerinde halka arzı

6 Ekim 2017
273 Görüntüleme

Köklü bir FinTech girişimi olan Money Forward’un halka arz sürecini başlatması, Japonya’nın gelişmekte olan FinTech sektörü için de bir dönüm noktası oldu.

2012’de kurulan şirket Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın hızlı büyüyen ve gelişmekte olan hisse senetleri için oluşturduğu Mothers Index Futures’ta listelenmesinin ardından 505 milyon dolar değere ulaştı.

Money Forward CEO’su Yosuke Tsuji, Tech in Asia haberine göre geçtiğimiz Cuma bir basın toplantısında ”Japonya’daki FinTech sektöründe ilk kez halka arz gerçekleşiyor” diye belirtti. Halka arz şirkete yaklaşık 25 milyon dolar kazanç sağladı.

Şirkette yüzde 19’luk hisse payına sahip olan Tsuji, 98 milyon dolar değerinde hatırı sayılır bir servete sahip oldu. Tsuji aynı zamanda şirketin Ekim 2016’dan itibaren D serisi yatırım alarak 50 milyon dolar kazanç sağlamasına da öncülük etti.

Hem bireysel hem de şirketler için finansal yönetim hizmeti veren Money Forward’ın, Japon bankalarını dize getirmek gibi bir planı olabilir. Fakat bunu başarması için önce onlarla ortaklık kurması gerekiyor.

Tsuji geçtiğimiz yıl aynı haber kanalına ”Yerel bankalar yerel altyapının büyük bir parçası”diye belirtmişti. Bu sebeple şirketi bankalarla iş birliği yaparak müşterilerin ve yatırımcıların otomatik, internet-temelli imkanlardan yararlanmalarına olanak sağlıyor. Hatta birtakım Japon bankaları da yatırımcıları arasında yer alıyor.

2016’da 13.6 milyon dolarlık satış yapmış olan Money Forward bu yıl 24 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor. Fakat çoğu girişimde olduğu gibi ekibin bir kazancı olmuyor. Örneğin son hesaplamalarda 8 milyon dolarlık bir kayıp kayda geçildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın