FinTech’ten sonraki büyük dalga EdTech olabilir mi?

11 Ekim 2017
577 Görüntüleme

EdTechReview yazarı Priyanka Gupta, finansal teknolojilerin son yıllarda yakaladığı büyük ivmeyi, eğitim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle kıyasladı.

Risk sermayesine artan ilgi ve piyasadaki girişimlerin artması bunu göstermek için yeterince önemli. Gupta’nın analiz ettiği EdTechXGlobal raporu, 2020 yılına kadar EdTech harcamalarının 252 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Eğitim teknolojileri küresel bir olgu haline geliyor. Dağıtım ve platformların uluslararası ölçekte büyümesiyle birlikte, pazarda yıllık %17’lik bir artış bekleniyor.

Bunun yanısıra finansal hizmetler gelişen teknolojiyle birlikte yeniden tanımlandı ve hayatımız üzerinde büyük bir etki bıraktı. Gupta, EdTechReview makalesinde geçtiğimiz son birkaç yılda sektörün ilgi odağı haline gelmesini detaylandırıyor: Pazara yüklü miktarda fon aktarılıyor. IT Global’daki bir gönderiye göre 2016’nın ilk çeyreğinde FinTech sektörüne 5.3 milyar dolarlık daha önce görülmemiş bir küresel yatırım yapıldı ve bu eğimde bir azalma olacak gibi de görünmüyor. FinTech dünyayı kasıp kavurduğuna dair hiç şüphe yok. Bankacılık yöntemlerimizde devrim niteliğinde değişiklikler yaptı ve finansal hizmetlerin geleneksel konseptleri yeniden tanımlandı.

FinTech’in bu kadar başarılı olmasının asıl sebebi ise yatırımcılar ve girişimcilerin yeniliğe olan ihtiyacı anlayabilmesi. Biz insanlar her şeyi kolay yoldan istiyoruz. Ve FinTech bu kolaylığı oldukça iyi sağladı. Dijital hizmetler ve yenilik için talep arttıkça birçok insan yatırımcıların aklını çelmek için yenilikçi ürün ve fikirlerle ortaya çıktı.

Eğitimde dijitalleşme süreci

EdTech’in FinTech gibi başarıya ulaşacak olmasının en önemli sebebi de eğitimin dijitalleşmesine duyulan ihtiyaç. İnsanlar toplum içinde dijital dünyaya hakimiyet konusundaki uçurumun daha çok farkına varmaya başlıyorlar. Çok yakında dijital dünya tüm sektörlerin merkezinde olacak ve bu durum öğrencilerin dijital bilgi ihtiyaçlarını karşılamayı gerekli kılıyor. Eğitim teknolojilerindeki gelişme, gelecek neslin öğrencilerinin herhangi bir sektörde başarılı olmaları için gereken yetenekleri kazanmalarını sağladığından hiç bu kadar önemli olmamıştı. EdTech, dünyanın en geleneksel ve yerleşmiş sektörlerinden birini altüst etme yolunda. Önümüzdeki üç yıl içinde %17 büyüme beklenen bir pazar olan EdTech’in aynı şekilde hızlı bir başarına sürecinden geçmiş olan FinTech gibi olacağından hiç şüphe yok.

Medium’daki EdTech’in yeni FinTech olacağından bahseden bir makalede şöyle belirtilmiş: “Sadece Britanya’da 1000’in üzerinde EdTech girişimi var. Ve bu girişimcileri düşündüren Brexit süreci ve daha birçok başka faktöre rağmen oluyor. Çoğu spekülatif yatırımcı için EdTech hala çok güvenli bir seçenek çünkü politik iklimden hiçbir zaman etkilenmeyecek bir yapıya sahip. EdTech dünya genelinde ve uluslararası seviyede bir fırsat. Bu yerel ekonomilerin sektör üstünde yok denecek kadar az etki gücüne sahip olduğu anlamına geliyor. Küresel bir kitleye ders vermek isteyen yerel üniversiteler bile EdTech sektörüne dahil olmuş dünya çapındaki üniversitelerle işbirliği yapıyor.”

Yatırıcıların bir sonraki hedefi EdTech

Yatırımcılar sonucu karlı gözüktüğü için EdTech sektörüne odaklanmaya başladılar. Daha önce de belirtildiği gibi sebepler arasında değişime olan ihtiyaç var. EdTech yıllardır yerlemiş olan düzeni değiştirmenin dijital yolunu temsil ediyor. Ayrıca eğitime erişimin artması da diğer önemli sebeplerden biri. Teknoloji eğitimi daha interaktif hale getirebilir, aynı zamanda da değişimi benimseyen çoğu kurumda gözlemlediğimiz gibi dijital ürünler ile öğrenme sürecini geliştirebilir. Dünya genelinde eğitimciler derslerini iyileştirmek, daha geniş kitlelere ulaşmak böylece dersi daha interaktif hale getirmek ve öğrenciler için daha zengin hale getirmek için teknolojinin gücünden sonuna kadar faydalanıyorlar. Bu tür ürünler için talep arttıkça, EdTech sınıfları şimdiye kadarki en iyi hale getirecek bir umut haline geliyor.

Priyanka Gupta, araştırmaları sırasında gözlemlediği bir diğer itici gücün ise rekabetçilik olduğuna dikkat çekiyor:

EdTech aynı zamanda öğrenciler için oldukça önemli, hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladığı için yükselişte. İş sektöründeki rekabet oldukça şiddetli ve toplumda dijital dünyaya hâkimiyet konusunda bir uçurum var. Dijital teknolojiler neredeyse tüm sektörlerin merkezinde olmaya başladı ve eğitim teknolojileri ile yeni nesil öğrencilerin sektörde başarıya ulaşmaları için yeni yetenekler edinmesi ve var olanları geliştirmesi zaman alıyor.

Teknoloji tıpkı hayatlarımız gibi sektörün de her alanına hükmetmiş durumda. Değişim çok hızlı ve girdiği her alanı yeniden tanımlıyor. Dijitalleşme yakında her sektörün ve her insanın esas merkezi olacak. Sonuç olarak, teknoloji finansal hizmetleri baştan aşağı değiştirdi, aynısını eğitimde de görmeye hazır olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu
Bankacılık
21 görüntüleme
Bankacılık
21 görüntüleme

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu

Melih Çelik - 24 Eylül 2018

Global müşterileri olan global bankalar genişlemeye devam ediyor. Son örnek, Barclays’ın Batı Avrupa ülkelerine yönelik sunduğu yeni dijital platformu oldu.…

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer
Haber
46 görüntüleme
Haber
46 görüntüleme

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Willis Towers Watson'ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı…

Goldman Sachs’tan FinTech yatırımı
Bankacılık
65 görüntüleme
Bankacılık
65 görüntüleme

Goldman Sachs’tan FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Goldman Sachs, mobil finans servislerine yönelik teknoloji platformu JUMO için yapılan 52 milyon dolarlık öz sermaye fonlamasına öncülük etti. JUMO'nun…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.