Dijital banka OakNorth, aldığı yatırımla ‘Unicorn’ oldu

13 Ekim 2017
204 Görüntüleme

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen İngiltere merkezli dijital banka OakNorth, uluslararası yatırımcılardan aldığı 154 milyon sterlin yatırımın ardından değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘Unicorn’lar kulübüne katıldı.

Singapur merkezli The Clermont Group, Toscafund Asset Management ve Coltrane Asset Management isimlerinin katıldığı yatırım turunda yaklaşık 154 milyon sterlin fon elde eden OakNorth, 1 milyar dolar değerlemeyi geçmeyi başardı.

OakNorth, İngiltere bankacılık sektörüne yeni giren isimlerden biri olmasına rağmen mevduat kabul etmek ve tasarruf ürünleri sunmak için regülasyonlara uygun biçimde bankacılık lisansı almayı başarmış bir firma. Girişimcilere ve küçük çaplı işletmelere 500 bin ila 20 milyon sterlin arasında kredi sağlayabiliyor.

Eylül 2015’te kurulan FinTech şirketi, 800 milyon sterlinden fazla bir kredi vermiş durumda. 3 binden fazla yeni ev ve 2 binden fazla yeni iş yerinin kredilerini sağlamış bir isim olarak da dikkat çekiyor. Yeni nesil dijital bankanın ‘Unicorn’ seviyesine ulaştığını duyuran Finextra’nın haberine göre OakNorth, sunduğu kredilerle İngiltere ekonomisine 3 milyar sterlin katkı sağladı.

OakNorth aldığı yatırımların ardından müşterilerine sunduğu kredi hizmetinin kapsamını büyütmek ve teknolojisini dünya çapında lisanslamak istiyor. Şirketin önümüzdeki sene için hedefleri arasında, İngiltere’deki işletmelere 1,5 milyar dolardan fazla kredi sağlamak var. Bünyesindeki Acorn veri ve teknoloji platformunu lisanslayarak küresel ölçekte kredi sağlamayı da amaçlıyorlar.

OakNorth CEO’su Rishi Khosla, “Bir teknoloji platformu oluşturmak ve daha sonra onu satmaya çalışmaktansa, kendi platformumuzu inşa etmeyi ve oldukça rekabetçi bir pazar olan İngiltere’de OakNorth’un gücünü kanıtlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Video Röportaj: Ali Erhan Tamer – Botudio Kurucu Ortağı
FinTech
95 görüntüleme
FinTech
95 görüntüleme

Video Röportaj: Ali Erhan Tamer – Botudio Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 17 Ekim 2017

BKM Express'in beşinci yaş günü gala gecesinde Türkiye'nin yenilikçi FinTech girişimlerinden Botudio Kurucu Ortağı Ali Erhan Tamer ile kısa bir…

Oracle açık bankacılık ve API çözümlerini duyurdu
Bankacılık
108 görüntüleme
Bankacılık
108 görüntüleme

Oracle açık bankacılık ve API çözümlerini duyurdu

Erhan Kahraman - 17 Ekim 2017

Yazılım firması Oracle, açık bankacılık ve API çözümleri içeren yeni teknolojilerini kullanıma açtı. Oracle yetkilileri tarafından, “finansal kurumların teknoloji ekosistemiyle…

Rusya kendi kripto para birimini kullanıma açıyor
FinTech
109 görüntüleme
FinTech
109 görüntüleme

Rusya kendi kripto para birimini kullanıma açıyor

Erhan Kahraman - 17 Ekim 2017

Rusya İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, televizyon kanalı AIF’ye yaptığı açıklamada, Rus devletinin “CryptoRuble” isimli kripto para birimini kullanıma açacağını duyurdu.…

Bir Yorum Yazın