Dijital banka OakNorth, aldığı yatırımla ‘Unicorn’ oldu

13 Ekim 2017
350 Görüntüleme

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen İngiltere merkezli dijital banka OakNorth, uluslararası yatırımcılardan aldığı 154 milyon sterlin yatırımın ardından değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘Unicorn’lar kulübüne katıldı.

Singapur merkezli The Clermont Group, Toscafund Asset Management ve Coltrane Asset Management isimlerinin katıldığı yatırım turunda yaklaşık 154 milyon sterlin fon elde eden OakNorth, 1 milyar dolar değerlemeyi geçmeyi başardı.

OakNorth, İngiltere bankacılık sektörüne yeni giren isimlerden biri olmasına rağmen mevduat kabul etmek ve tasarruf ürünleri sunmak için regülasyonlara uygun biçimde bankacılık lisansı almayı başarmış bir firma. Girişimcilere ve küçük çaplı işletmelere 500 bin ila 20 milyon sterlin arasında kredi sağlayabiliyor.

Eylül 2015’te kurulan FinTech şirketi, 800 milyon sterlinden fazla bir kredi vermiş durumda. 3 binden fazla yeni ev ve 2 binden fazla yeni iş yerinin kredilerini sağlamış bir isim olarak da dikkat çekiyor. Yeni nesil dijital bankanın ‘Unicorn’ seviyesine ulaştığını duyuran Finextra’nın haberine göre OakNorth, sunduğu kredilerle İngiltere ekonomisine 3 milyar sterlin katkı sağladı.

OakNorth aldığı yatırımların ardından müşterilerine sunduğu kredi hizmetinin kapsamını büyütmek ve teknolojisini dünya çapında lisanslamak istiyor. Şirketin önümüzdeki sene için hedefleri arasında, İngiltere’deki işletmelere 1,5 milyar dolardan fazla kredi sağlamak var. Bünyesindeki Acorn veri ve teknoloji platformunu lisanslayarak küresel ölçekte kredi sağlamayı da amaçlıyorlar.

OakNorth CEO’su Rishi Khosla, “Bir teknoloji platformu oluşturmak ve daha sonra onu satmaya çalışmaktansa, kendi platformumuzu inşa etmeyi ve oldukça rekabetçi bir pazar olan İngiltere’de OakNorth’un gücünü kanıtlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
151 görüntüleme
Bitcoin
151 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
167 görüntüleme
FinTech
167 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
170 görüntüleme
FinTech
170 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

Bir Yorum Yazın