Dijital banka OakNorth, aldığı yatırımla ‘Unicorn’ oldu

13 Ekim 2017
477 Görüntüleme

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen İngiltere merkezli dijital banka OakNorth, uluslararası yatırımcılardan aldığı 154 milyon sterlin yatırımın ardından değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘Unicorn’lar kulübüne katıldı.

Singapur merkezli The Clermont Group, Toscafund Asset Management ve Coltrane Asset Management isimlerinin katıldığı yatırım turunda yaklaşık 154 milyon sterlin fon elde eden OakNorth, 1 milyar dolar değerlemeyi geçmeyi başardı.

OakNorth, İngiltere bankacılık sektörüne yeni giren isimlerden biri olmasına rağmen mevduat kabul etmek ve tasarruf ürünleri sunmak için regülasyonlara uygun biçimde bankacılık lisansı almayı başarmış bir firma. Girişimcilere ve küçük çaplı işletmelere 500 bin ila 20 milyon sterlin arasında kredi sağlayabiliyor.

Eylül 2015’te kurulan FinTech şirketi, 800 milyon sterlinden fazla bir kredi vermiş durumda. 3 binden fazla yeni ev ve 2 binden fazla yeni iş yerinin kredilerini sağlamış bir isim olarak da dikkat çekiyor. Yeni nesil dijital bankanın ‘Unicorn’ seviyesine ulaştığını duyuran Finextra’nın haberine göre OakNorth, sunduğu kredilerle İngiltere ekonomisine 3 milyar sterlin katkı sağladı.

OakNorth aldığı yatırımların ardından müşterilerine sunduğu kredi hizmetinin kapsamını büyütmek ve teknolojisini dünya çapında lisanslamak istiyor. Şirketin önümüzdeki sene için hedefleri arasında, İngiltere’deki işletmelere 1,5 milyar dolardan fazla kredi sağlamak var. Bünyesindeki Acorn veri ve teknoloji platformunu lisanslayarak küresel ölçekte kredi sağlamayı da amaçlıyorlar.

OakNorth CEO’su Rishi Khosla, “Bir teknoloji platformu oluşturmak ve daha sonra onu satmaya çalışmaktansa, kendi platformumuzu inşa etmeyi ve oldukça rekabetçi bir pazar olan İngiltere’de OakNorth’un gücünü kanıtlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük bilgisayarında Blockchain imzası
Blockchain
29 görüntüleme
Blockchain
29 görüntüleme

Dünyanın en küçük bilgisayarında Blockchain imzası

Erhan Kahraman - 20 Mart 2018

IBM'in hafta başında duyurduğu "dünyanın en küçük bilgisayarı," bir tuz zerresinden daha küçük boyutlara sahip olacak ve Blockchain teknolojisini kullanacak.…

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal'in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı. BMO Bolt…

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor
Bitcoin
160 görüntüleme
Bitcoin
160 görüntüleme

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Silikon Vadisi çıkışlı bir FinTech girişimi olan Robinhood, aldığı son yatırımın 350 milyon dolara ulaşması durumunda pazar değerini 5,6 milyar…

Bir Yorum Yazın