Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

20 Ekim 2017
300 Görüntüleme

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri kadar mesai harcamadığı ortaya çıktı.

Bank Innovation tarafından düzenlenen “State of Banking Innovation for 2017” anketine göre, bankaların API ve Açık Bankacılık sistemlerine yeteri kadar harcama yapmadıkları gözüktü. Çoğunluğu bankacılardan oluşan 151 katılımcının verdiği yanıtlara göre, bankalar API ve Açık Bankacılık konularına sıcak baktıkları izlenimi vermelerine rağmen, bu konulara yeteri kadar eğilmiyorlar.

Buna ek olarak, 2017 yılına kadar süregelen Blockchain akımına ilgi gösterdiklerini belirtmelerine rağmen, bankaların sadece yüzde 1’lik kısmı Blockchain teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu teknolojiye yönelik düzenlenen hızlandırma programları, projeler, konsorsiyumlar ve iş birliklerine rağmen bu denli az bir oranda Blockchain’e ilgi gösterilmesini, Bank Innovation sitesi manidar olarak yorumladı.

Katılımcıların Bitcoin’e ilgi göstermiyor olması ise şaşırtıcı olarak karşılanmadı. Ankete katılan bankaların neredeyse hiçbiri kripto para birimlerine yatırım yapmadıklarını açık bir dille ifade ettiler. Yapılan haberde, kripto para birimlerine olan artan endişelerin, finansal hizmetlere de yansıdığına dikkat çekildi.

Bununla birlikte, yapay zeka ve bot’lara yapılan yatırımların ne ölçüde olduğuna dair sorunun, anket katılımcılarının büyük bir kısmı tarafından boş bırakılması da dikkat çeken bir diğer konu oldu. Zira son yıllarda her iki konunun da gündemde olması ve her bankanın bu konu hakkında öyle ya da böyle bir teknoloji geliştirmesine şahit olduk.

En çok harcama yapılan konulan başında mobil uygulamaların geldiğini ortaya koyan ankete katılanların yüzde 50’si, mobil bankacılığın müşteriler için çok önemli olduğuna da parmak bastı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
111 görüntüleme
Bitcoin
111 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
140 görüntüleme
Haber
140 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın