Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

20 Ekim 2017
465 Görüntüleme

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri kadar mesai harcamadığı ortaya çıktı.

Bank Innovation tarafından düzenlenen “State of Banking Innovation for 2017” anketine göre, bankaların API ve Açık Bankacılık sistemlerine yeteri kadar harcama yapmadıkları gözüktü. Çoğunluğu bankacılardan oluşan 151 katılımcının verdiği yanıtlara göre, bankalar API ve Açık Bankacılık konularına sıcak baktıkları izlenimi vermelerine rağmen, bu konulara yeteri kadar eğilmiyorlar.

Buna ek olarak, 2017 yılına kadar süregelen Blockchain akımına ilgi gösterdiklerini belirtmelerine rağmen, bankaların sadece yüzde 1’lik kısmı Blockchain teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu teknolojiye yönelik düzenlenen hızlandırma programları, projeler, konsorsiyumlar ve iş birliklerine rağmen bu denli az bir oranda Blockchain’e ilgi gösterilmesini, Bank Innovation sitesi manidar olarak yorumladı.

Katılımcıların Bitcoin’e ilgi göstermiyor olması ise şaşırtıcı olarak karşılanmadı. Ankete katılan bankaların neredeyse hiçbiri kripto para birimlerine yatırım yapmadıklarını açık bir dille ifade ettiler. Yapılan haberde, kripto para birimlerine olan artan endişelerin, finansal hizmetlere de yansıdığına dikkat çekildi.

Bununla birlikte, yapay zeka ve bot’lara yapılan yatırımların ne ölçüde olduğuna dair sorunun, anket katılımcılarının büyük bir kısmı tarafından boş bırakılması da dikkat çeken bir diğer konu oldu. Zira son yıllarda her iki konunun da gündemde olması ve her bankanın bu konu hakkında öyle ya da böyle bir teknoloji geliştirmesine şahit olduk.

En çok harcama yapılan konulan başında mobil uygulamaların geldiğini ortaya koyan ankete katılanların yüzde 50’si, mobil bankacılığın müşteriler için çok önemli olduğuna da parmak bastı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
133 görüntüleme
Bitcoin
133 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
136 görüntüleme
FinTech
136 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın