Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

20 Ekim 2017
390 Görüntüleme

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri kadar mesai harcamadığı ortaya çıktı.

Bank Innovation tarafından düzenlenen “State of Banking Innovation for 2017” anketine göre, bankaların API ve Açık Bankacılık sistemlerine yeteri kadar harcama yapmadıkları gözüktü. Çoğunluğu bankacılardan oluşan 151 katılımcının verdiği yanıtlara göre, bankalar API ve Açık Bankacılık konularına sıcak baktıkları izlenimi vermelerine rağmen, bu konulara yeteri kadar eğilmiyorlar.

Buna ek olarak, 2017 yılına kadar süregelen Blockchain akımına ilgi gösterdiklerini belirtmelerine rağmen, bankaların sadece yüzde 1’lik kısmı Blockchain teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu teknolojiye yönelik düzenlenen hızlandırma programları, projeler, konsorsiyumlar ve iş birliklerine rağmen bu denli az bir oranda Blockchain’e ilgi gösterilmesini, Bank Innovation sitesi manidar olarak yorumladı.

Katılımcıların Bitcoin’e ilgi göstermiyor olması ise şaşırtıcı olarak karşılanmadı. Ankete katılan bankaların neredeyse hiçbiri kripto para birimlerine yatırım yapmadıklarını açık bir dille ifade ettiler. Yapılan haberde, kripto para birimlerine olan artan endişelerin, finansal hizmetlere de yansıdığına dikkat çekildi.

Bununla birlikte, yapay zeka ve bot’lara yapılan yatırımların ne ölçüde olduğuna dair sorunun, anket katılımcılarının büyük bir kısmı tarafından boş bırakılması da dikkat çeken bir diğer konu oldu. Zira son yıllarda her iki konunun da gündemde olması ve her bankanın bu konu hakkında öyle ya da böyle bir teknoloji geliştirmesine şahit olduk.

En çok harcama yapılan konulan başında mobil uygulamaların geldiğini ortaya koyan ankete katılanların yüzde 50’si, mobil bankacılığın müşteriler için çok önemli olduğuna da parmak bastı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı
FinTech
106 görüntüleme
FinTech
106 görüntüleme

Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

Melih Çelik - 16 Ocak 2018

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam…

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Visa yeni biyometrik kartını test ediyor

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Küresel ödeme şeması Visa geliştirdiği yeni bir biyometrik kontrollü kartını Mountain America Credit Union and Bank of Cyprus ile test etmeye…

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi
FinTech
117 görüntüleme
FinTech
117 görüntüleme

BKM Express, 2017’nin lider FinTech Girişimi seçildi

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

Her sene düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Webrazzi Ödüllerinde 2017'nin en iyi FinTech girişimi ödülünü BKM Express kazandı. Webrazzi…

Bir Yorum Yazın