Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

21 Ekim 2017
319 Görüntüleme

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere’yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor.

Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılsa da, Londra’nın FinTech dünyasındaki baskın rolünde zedelenme olmadı. En azından geçtiğimiz ay Z/Yen global finans merkezleri endeksinde (GFCI) yayımlanan araştırma raporunda durum bunu göstermişti.

Rapora göre Londra; pazar dalgalanmalarına ve Brexit belirsizliğine karşın dünyanın dört bir yanındaki New York City, Hong Kong ve Singapur gibi diğer şehrileri geride bırakıp, birinci sıradaki finans merkezi olmaya devam ediyor. GFCI raporuna göre, Londra en yakın rakibi New York City’e bile 24 puan fark atıyor. Üstelik araştırma sonuçları, Londra’nın bu konumu korumaya devam edeceğini gösteriyor.

Avrupa genelindeki 1.500 FinTech şirketinde yapılan yeni bir araştırma da benzer sonuçlar verdi: PYMNTS.com haberine göre Early Metrics tarafından yapılan anketlerde, üst düzey yöneticilerin Brexit nedeniyle hissettiği “net zorluklara” karşın Londra’nın bölgesel liderliği ortaya konuyor.

Londra’nın FinTech dünyasındaki etkisinin kolay değişmeyeceğini dile getiren Early Metrics CEO’su Antoine Baschiera, “ABD ile AB arasında bir köprü işlevi gören Birleşik Krallık, başarılı FinTech girişimleriyle hali hazırda derin bir bilgi birikimine sahip. Sadece bu yıl içinde ülkedeki FinTech girişimlerine yapılan 564 milyon dolarlık yatırım da bunun ispatı” diye konuştu.

Innovate Finance verilerinin derlenmesiyle elde edilen 564 milyon dolarlık yatırım, 2017’nin ilk yarısında yatırımcıların Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimlerine yaptığı yatırımı niteliyor. Aynı rapora göre, Londra’daki FinTech endüstrisi bugün 44 binin üzerinde profesyoneli istihdam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın