Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

21 Ekim 2017
224 Görüntüleme

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere’yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor.

Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılsa da, Londra’nın FinTech dünyasındaki baskın rolünde zedelenme olmadı. En azından geçtiğimiz ay Z/Yen global finans merkezleri endeksinde (GFCI) yayımlanan araştırma raporunda durum bunu göstermişti.

Rapora göre Londra; pazar dalgalanmalarına ve Brexit belirsizliğine karşın dünyanın dört bir yanındaki New York City, Hong Kong ve Singapur gibi diğer şehrileri geride bırakıp, birinci sıradaki finans merkezi olmaya devam ediyor. GFCI raporuna göre, Londra en yakın rakibi New York City’e bile 24 puan fark atıyor. Üstelik araştırma sonuçları, Londra’nın bu konumu korumaya devam edeceğini gösteriyor.

Avrupa genelindeki 1.500 FinTech şirketinde yapılan yeni bir araştırma da benzer sonuçlar verdi: PYMNTS.com haberine göre Early Metrics tarafından yapılan anketlerde, üst düzey yöneticilerin Brexit nedeniyle hissettiği “net zorluklara” karşın Londra’nın bölgesel liderliği ortaya konuyor.

Londra’nın FinTech dünyasındaki etkisinin kolay değişmeyeceğini dile getiren Early Metrics CEO’su Antoine Baschiera, “ABD ile AB arasında bir köprü işlevi gören Birleşik Krallık, başarılı FinTech girişimleriyle hali hazırda derin bir bilgi birikimine sahip. Sadece bu yıl içinde ülkedeki FinTech girişimlerine yapılan 564 milyon dolarlık yatırım da bunun ispatı” diye konuştu.

Innovate Finance verilerinin derlenmesiyle elde edilen 564 milyon dolarlık yatırım, 2017’nin ilk yarısında yatırımcıların Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimlerine yaptığı yatırımı niteliyor. Aynı rapora göre, Londra’daki FinTech endüstrisi bugün 44 binin üzerinde profesyoneli istihdam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın