Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

21 Ekim 2017
429 Görüntüleme

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere’yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor.

Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılsa da, Londra’nın FinTech dünyasındaki baskın rolünde zedelenme olmadı. En azından geçtiğimiz ay Z/Yen global finans merkezleri endeksinde (GFCI) yayımlanan araştırma raporunda durum bunu göstermişti.

Rapora göre Londra; pazar dalgalanmalarına ve Brexit belirsizliğine karşın dünyanın dört bir yanındaki New York City, Hong Kong ve Singapur gibi diğer şehrileri geride bırakıp, birinci sıradaki finans merkezi olmaya devam ediyor. GFCI raporuna göre, Londra en yakın rakibi New York City’e bile 24 puan fark atıyor. Üstelik araştırma sonuçları, Londra’nın bu konumu korumaya devam edeceğini gösteriyor.

Avrupa genelindeki 1.500 FinTech şirketinde yapılan yeni bir araştırma da benzer sonuçlar verdi: PYMNTS.com haberine göre Early Metrics tarafından yapılan anketlerde, üst düzey yöneticilerin Brexit nedeniyle hissettiği “net zorluklara” karşın Londra’nın bölgesel liderliği ortaya konuyor.

Londra’nın FinTech dünyasındaki etkisinin kolay değişmeyeceğini dile getiren Early Metrics CEO’su Antoine Baschiera, “ABD ile AB arasında bir köprü işlevi gören Birleşik Krallık, başarılı FinTech girişimleriyle hali hazırda derin bir bilgi birikimine sahip. Sadece bu yıl içinde ülkedeki FinTech girişimlerine yapılan 564 milyon dolarlık yatırım da bunun ispatı” diye konuştu.

Innovate Finance verilerinin derlenmesiyle elde edilen 564 milyon dolarlık yatırım, 2017’nin ilk yarısında yatırımcıların Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimlerine yaptığı yatırımı niteliyor. Aynı rapora göre, Londra’daki FinTech endüstrisi bugün 44 binin üzerinde profesyoneli istihdam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın