Mastercard, B2B Blockchain ödeme araçlarını genişletiyor

23 Ekim 2017
351 Görüntüleme

Kredi kartı devi Mastercard, geçtiğimiz yıl duyurduğu Blockchain araçlarının kullanım alanlarını genişleterek, bankalar ve işletmeler için Blockchain tabanlı API çözümlerini kullanıma açıyor.

Paylaştığı basın bülteni ile yeni teknolojilerini duyuran Mastercard, işletmeden işletmeye (Business to Business – B2B) gerçekleşen para transferi işlemlerinde Blockchain tabanlı çözümlerinin kullanım alanlarını genişlettiğini açıkladı. İşlemleri hızlı, şeffaf ve daha güvenli hale getirmek için yenilikler sunan Mastercard, sınır ötesi ödemeler konusunda da üçüncü parti geliştiricilere uygun çözümler sunacak.

2016 yılında ilk kez Blockchain teknolojilerini duyuran Mastercard, geçen bir yıllık süre boyunca akıllı sözleşmeler ve şeffaf ödeme işlemleri gibi konularda yenilikler üretti. Sadece kendi bünyesinde değil, üçüncü parti yazılım geliştiricileri ve bankalarla da ortak biçimde çalışacak bir API sistemi oluşturan Mastercard, işlem entegrasyonu konusunda önemli bir adım atmış oldu.

Mastercard Labs Başkan Yardımcısı Ken Moore yaptığı açıklamada, Blockchain teknolojisi ile kendi bünyelerindeki teknolojileri bir araya getirerek güvenli, şeffaf ve genişletilmeye müsait bir altyapı sunduklarını ifade etti.

Mastercard’ın halihazırda sunmakta olduğu API yazılımlarına eklenen Blockchain tabanlı yeni çözümler, gerek bankalar gerekse üçüncü parti geliştiriciler tarafından kullanılabilecek. Blockchain altyapısına sahip olan API çözümlerini kendi uygulamaları içine entegre emek isteyen kullanıcılar, bu altyapıdan istifade ederken müşterilerine istedikleri türden çözüm üretebilecekler.

Yaptığı açıklamada yeni patentlerin de yolda olduğunu belirten Mastercard, yakın zaman içinde API uygulamalarına yenilerini eklemeye de hazırlanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın