Rapor: Blockchain kamu sektörünü nasıl dönüştürecek?

25 Ekim 2017
448 Görüntüleme

The Deloitte Center for Government Insights tarafından hazırlanan rapor ile kamu sektörü açısından Blockchain teknolojisi masaya yatırıldı. Blockchain kullanım alanlarının ve avantajlarının gözler önüne serildiği raporda, devletlerin teknolojik açıdan dönüşümü de ele alındı.

Deloitte tarafından hazırlanan raporda, sadece para transferi gibi konularda değil, hemen her türlü işlemde Blockchain’in sağladığı artılara değinildi. Devletler açısından Blockchain’in faydaları sıralanırken, bu teknoloji hakkında neden heyecan duyulması gerektiği konusuna da parmak basıldı.

Blockchain’i, teknolojik açıdan yenilenmenin ilk dalgası şeklinde değerlendiren Deloitte, yüksek potansiyelinden de bahsetti. İş dünyasının yeniden şekillendirilmesine yardımcı olacak bir adım şeklinde tanımlanan Blockchain; güvenlik, verimlilik ve hız konusunda kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içinde barındırıyor, diye tarif edildi.

Blockchain’in son üç yıl içinde büyük bir popülerlik kazandığını anlatan rapor, bir düzineden fazla ülkedeki kamu sektörlerinde kullanılmaya başlandığını da söyledi.

Deloitte raporuna göre Blockchain’in kamu sektöründe en çok kullanılan alanları şöyle sıralandı:

1 Dijital para birimleri ve ödemeler
2 Arazi kayıt işlemleri
3 Oylama (Seçimler)
4 Kimlik yönetimi
5 Tedarik zinciri takibi
6 Sağlık hizmeti
7 Vekaletname
8 Kurumsal kayıt
9 Vergilendirme
10 Yetkilendirme yönetimi

Birçok devlet liderlerinin aktif olarak Blockchain prototipleriyle uğraştıklarını açıklayan raporda, hala pek çok yetkili tarafından konunun yeterince anlaşılmadığı da vurgulandı.

Dev kuruluşlarının geleneksel kayıt defterlerini güvenli biçimde saklamak için Blockchain’den faydalandıklarını söyleyen rapor, bu teknolojiye en çok güven oluşturma açısından yaklaşıldığını belirtti.

Blockchain teknolojisinin kamu sektörü açısından derinlemesine incelendiği rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın