Rapor: Blockchain kamu sektörünü nasıl dönüştürecek?

25 Ekim 2017
917 Görüntüleme

The Deloitte Center for Government Insights tarafından hazırlanan rapor ile kamu sektörü açısından Blockchain teknolojisi masaya yatırıldı. Blockchain kullanım alanlarının ve avantajlarının gözler önüne serildiği raporda, devletlerin teknolojik açıdan dönüşümü de ele alındı.

Deloitte tarafından hazırlanan raporda, sadece para transferi gibi konularda değil, hemen her türlü işlemde Blockchain’in sağladığı artılara değinildi. Devletler açısından Blockchain’in faydaları sıralanırken, bu teknoloji hakkında neden heyecan duyulması gerektiği konusuna da parmak basıldı.

Blockchain’i, teknolojik açıdan yenilenmenin ilk dalgası şeklinde değerlendiren Deloitte, yüksek potansiyelinden de bahsetti. İş dünyasının yeniden şekillendirilmesine yardımcı olacak bir adım şeklinde tanımlanan Blockchain; güvenlik, verimlilik ve hız konusunda kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içinde barındırıyor, diye tarif edildi.

Blockchain’in son üç yıl içinde büyük bir popülerlik kazandığını anlatan rapor, bir düzineden fazla ülkedeki kamu sektörlerinde kullanılmaya başlandığını da söyledi.

Deloitte raporuna göre Blockchain’in kamu sektöründe en çok kullanılan alanları şöyle sıralandı:

1 Dijital para birimleri ve ödemeler
2 Arazi kayıt işlemleri
3 Oylama (Seçimler)
4 Kimlik yönetimi
5 Tedarik zinciri takibi
6 Sağlık hizmeti
7 Vekaletname
8 Kurumsal kayıt
9 Vergilendirme
10 Yetkilendirme yönetimi

Birçok devlet liderlerinin aktif olarak Blockchain prototipleriyle uğraştıklarını açıklayan raporda, hala pek çok yetkili tarafından konunun yeterince anlaşılmadığı da vurgulandı.

Dev kuruluşlarının geleneksel kayıt defterlerini güvenli biçimde saklamak için Blockchain’den faydalandıklarını söyleyen rapor, bu teknolojiye en çok güven oluşturma açısından yaklaşıldığını belirtti.

Blockchain teknolojisinin kamu sektörü açısından derinlemesine incelendiği rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın