Rapor: Blockchain kamu sektörünü nasıl dönüştürecek?

25 Ekim 2017
748 Görüntüleme

The Deloitte Center for Government Insights tarafından hazırlanan rapor ile kamu sektörü açısından Blockchain teknolojisi masaya yatırıldı. Blockchain kullanım alanlarının ve avantajlarının gözler önüne serildiği raporda, devletlerin teknolojik açıdan dönüşümü de ele alındı.

Deloitte tarafından hazırlanan raporda, sadece para transferi gibi konularda değil, hemen her türlü işlemde Blockchain’in sağladığı artılara değinildi. Devletler açısından Blockchain’in faydaları sıralanırken, bu teknoloji hakkında neden heyecan duyulması gerektiği konusuna da parmak basıldı.

Blockchain’i, teknolojik açıdan yenilenmenin ilk dalgası şeklinde değerlendiren Deloitte, yüksek potansiyelinden de bahsetti. İş dünyasının yeniden şekillendirilmesine yardımcı olacak bir adım şeklinde tanımlanan Blockchain; güvenlik, verimlilik ve hız konusunda kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içinde barındırıyor, diye tarif edildi.

Blockchain’in son üç yıl içinde büyük bir popülerlik kazandığını anlatan rapor, bir düzineden fazla ülkedeki kamu sektörlerinde kullanılmaya başlandığını da söyledi.

Deloitte raporuna göre Blockchain’in kamu sektöründe en çok kullanılan alanları şöyle sıralandı:

1 Dijital para birimleri ve ödemeler
2 Arazi kayıt işlemleri
3 Oylama (Seçimler)
4 Kimlik yönetimi
5 Tedarik zinciri takibi
6 Sağlık hizmeti
7 Vekaletname
8 Kurumsal kayıt
9 Vergilendirme
10 Yetkilendirme yönetimi

Birçok devlet liderlerinin aktif olarak Blockchain prototipleriyle uğraştıklarını açıklayan raporda, hala pek çok yetkili tarafından konunun yeterince anlaşılmadığı da vurgulandı.

Dev kuruluşlarının geleneksel kayıt defterlerini güvenli biçimde saklamak için Blockchain’den faydalandıklarını söyleyen rapor, bu teknolojiye en çok güven oluşturma açısından yaklaşıldığını belirtti.

Blockchain teknolojisinin kamu sektörü açısından derinlemesine incelendiği rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
9 görüntüleme
Bankacılık
9 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın