Hong Kong ve Singapur ticaret ağı Blockchain ile birleşti

27 Ekim 2017
485 Görüntüleme

Hong Kong ve Singapur, ticari platformlarını birleştirmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladılar. İki ülke arasındaki finansal işlemlerin, Blockchain’in hız ve şeffaflık avantajlarından yararlanılarak, daha güvenli biçimde hayata geçeceği belirtildi.

The Hong Kong Monetary Authority (Hong Kong Para Otoritesi – HKMA) ve Monetary Authority of Singapore (Singapur Para Otoritesi) arasında gerçekleşen ortaklık Reuters haber ajansı tarafından duyuruldu. Yapılan ortaklığa göre, her iki ülke arasındaki ticari ağ Blockchain teknolojisi ile yeniden şekillenecek. İşlemlerin daha hızlı, güvenli ve şeffaf biçimde izleneceği Blockchain ağı sayesinde iki ülke arasındaki ticari bağ, hiç olmadığı kadar kuvvetlenecek.

HKMA tarafından yapılan açıklamada, ülkelerarası ticaret konusunda yaşanan sorunları en aza indirmek adına Blockchain teknolojisinden yararlanmak için bir süredir hazırlık yapıldığı belirtildi. Ticaret esnasında karşılaşılabilecek problemleri ve sahtekarlık girişimlerini önlemek için Blockchain’den faydalanmak isteyen Hong Kong, HSBC ve Standard Chartered gibi bankalarla ortaklık kurdu.

FinTech dünyasının önde gelen ülkelerinden Singapur’da da uzun zamandır Blockchain çalışmaları yürütülüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi ile FinTech projelerini bir araya getiren Singapur, Blockchain konusunda önemli yol almış durumda.

Hong Kong ve Singapur’un Blokchain teknolojisinde kat ettikleri yol, onları ortak paydada buluşturdu. İki ülke arasındaki ticaretin Blockchain ile oluşturulacak olması gerek teknolojik açıdan, gerekse güvenlik açısından önemli bir hamle olarak görülüyor.

HKMA Başkanı Norman Chan katıldığı bir konferansta, kağıt üzerine kurulu ticari anlaşmaların artık zamanın gerisinde kaldığını, finans sisteminin bu tür verimsizliklerden kurtulması gerektiğini belirtmişti. Çözüm olarak dağınık defter teknolojisini gösteren Chan, ticaret süreçlerini Blockchain ile otomatikleştirdiklerini belirtmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın