Hong Kong ve Singapur ticaret ağı Blockchain ile birleşti

27 Ekim 2017
380 Görüntüleme

Hong Kong ve Singapur, ticari platformlarını birleştirmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladılar. İki ülke arasındaki finansal işlemlerin, Blockchain’in hız ve şeffaflık avantajlarından yararlanılarak, daha güvenli biçimde hayata geçeceği belirtildi.

The Hong Kong Monetary Authority (Hong Kong Para Otoritesi – HKMA) ve Monetary Authority of Singapore (Singapur Para Otoritesi) arasında gerçekleşen ortaklık Reuters haber ajansı tarafından duyuruldu. Yapılan ortaklığa göre, her iki ülke arasındaki ticari ağ Blockchain teknolojisi ile yeniden şekillenecek. İşlemlerin daha hızlı, güvenli ve şeffaf biçimde izleneceği Blockchain ağı sayesinde iki ülke arasındaki ticari bağ, hiç olmadığı kadar kuvvetlenecek.

HKMA tarafından yapılan açıklamada, ülkelerarası ticaret konusunda yaşanan sorunları en aza indirmek adına Blockchain teknolojisinden yararlanmak için bir süredir hazırlık yapıldığı belirtildi. Ticaret esnasında karşılaşılabilecek problemleri ve sahtekarlık girişimlerini önlemek için Blockchain’den faydalanmak isteyen Hong Kong, HSBC ve Standard Chartered gibi bankalarla ortaklık kurdu.

FinTech dünyasının önde gelen ülkelerinden Singapur’da da uzun zamandır Blockchain çalışmaları yürütülüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi ile FinTech projelerini bir araya getiren Singapur, Blockchain konusunda önemli yol almış durumda.

Hong Kong ve Singapur’un Blokchain teknolojisinde kat ettikleri yol, onları ortak paydada buluşturdu. İki ülke arasındaki ticaretin Blockchain ile oluşturulacak olması gerek teknolojik açıdan, gerekse güvenlik açısından önemli bir hamle olarak görülüyor.

HKMA Başkanı Norman Chan katıldığı bir konferansta, kağıt üzerine kurulu ticari anlaşmaların artık zamanın gerisinde kaldığını, finans sisteminin bu tür verimsizliklerden kurtulması gerektiğini belirtmişti. Çözüm olarak dağınık defter teknolojisini gösteren Chan, ticaret süreçlerini Blockchain ile otomatikleştirdiklerini belirtmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın