Hong Kong ve Singapur ticaret ağı Blockchain ile birleşti

27 Ekim 2017
287 Görüntüleme

Hong Kong ve Singapur, ticari platformlarını birleştirmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladılar. İki ülke arasındaki finansal işlemlerin, Blockchain’in hız ve şeffaflık avantajlarından yararlanılarak, daha güvenli biçimde hayata geçeceği belirtildi.

The Hong Kong Monetary Authority (Hong Kong Para Otoritesi – HKMA) ve Monetary Authority of Singapore (Singapur Para Otoritesi) arasında gerçekleşen ortaklık Reuters haber ajansı tarafından duyuruldu. Yapılan ortaklığa göre, her iki ülke arasındaki ticari ağ Blockchain teknolojisi ile yeniden şekillenecek. İşlemlerin daha hızlı, güvenli ve şeffaf biçimde izleneceği Blockchain ağı sayesinde iki ülke arasındaki ticari bağ, hiç olmadığı kadar kuvvetlenecek.

HKMA tarafından yapılan açıklamada, ülkelerarası ticaret konusunda yaşanan sorunları en aza indirmek adına Blockchain teknolojisinden yararlanmak için bir süredir hazırlık yapıldığı belirtildi. Ticaret esnasında karşılaşılabilecek problemleri ve sahtekarlık girişimlerini önlemek için Blockchain’den faydalanmak isteyen Hong Kong, HSBC ve Standard Chartered gibi bankalarla ortaklık kurdu.

FinTech dünyasının önde gelen ülkelerinden Singapur’da da uzun zamandır Blockchain çalışmaları yürütülüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi ile FinTech projelerini bir araya getiren Singapur, Blockchain konusunda önemli yol almış durumda.

Hong Kong ve Singapur’un Blokchain teknolojisinde kat ettikleri yol, onları ortak paydada buluşturdu. İki ülke arasındaki ticaretin Blockchain ile oluşturulacak olması gerek teknolojik açıdan, gerekse güvenlik açısından önemli bir hamle olarak görülüyor.

HKMA Başkanı Norman Chan katıldığı bir konferansta, kağıt üzerine kurulu ticari anlaşmaların artık zamanın gerisinde kaldığını, finans sisteminin bu tür verimsizliklerden kurtulması gerektiğini belirtmişti. Çözüm olarak dağınık defter teknolojisini gösteren Chan, ticaret süreçlerini Blockchain ile otomatikleştirdiklerini belirtmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın