Chris Skinner: Bankalar dinozorlarla aynı kaderi paylaşma tehdidi altında

31 Ekim 2017
1775 Görüntüleme

Küresel finans dergisi The Banker’da bir yazı kaleme alan Chris Skinner, FinTech’lerin belirli alanlara odaklanıp yüksek kalitede hizmet sunduğunu ve bu nedenle de bankaların çok sayıda hizmeti ortalama kaliteyle sunmasının yeterli olmayacağına dikkat çekti.

FinTech duayenlerinden Chris Skinner, bankaların hemen her hizmeti ortalama seviyede sunmalarının artık geçerli olmadığını savundu. The Banker’daki yazısında eski sistem ve düşünceler üzerine kurulu olan bankaların, FinTech’lerle ortaklık konularını daha fazla gündeme getirmeleri gerektiğini belirtti.

Bankaların iş modellerini FinTech’lerle mücadeleye uygun hale getirmelerinin her geçen gün daha zorlu olduğunu söyleyen Skinner, rekabetin kızıştığını ama üstesinden gelinemeyecek bir olgu olmadığını da ifade etti.

Geleneksel bankaların öncelikle örgütsel yapılarını kilitli ve komplike olan hallerinden, daha açık ve esnek bir biçime dönüştürmeleri gerektiğini savunan Skinner, kullanıcı odaklı ve açık kaynaklı yazılımların önemli bir unsur haline geldiğini de hatırlattı. Açık bankacılık ve API’lerin önemine değinen Chris Skinner, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik açık kaynaklı çözüm üretmenin şart olduğunun da altını çizdi.

Genel itibarla müşterilerin bankalara FinTech’lerden daha fazla güvendiğini söyleyen deneyimli kalem, bankalarda teknoloji konusunda yenilikleri yakından takip eden isim sayısının da az olduğunu vurguladı. Dijital dönüşüm sürecinde bankaların FinTech’lerle işbirliği yapmayı düşünmelerinin akıllıca olacağını belirten Skinner, bankaların sunacağı API’lerin bu konuda kilit nokta olduğunu da hatırlattı.

Banka yetkililerinin ağızlarından yükselen, “Binlerce çalışanın yerini robotlar alacak!” gibi radikal tabirlerin gerçekçi olmadığını ifade eden Chris Skinner, bankaların dijital dönüşüm sürecini iyi bir fırsat olarak değerlendirmeleri gerektiğini savundu.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
223 görüntüleme
Bitcoin
223 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
160 görüntüleme
Haber
160 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın