Chris Skinner: Bankalar dinozorlarla aynı kaderi paylaşma tehdidi altında

31 Ekim 2017
1923 Görüntüleme

Küresel finans dergisi The Banker’da bir yazı kaleme alan Chris Skinner, FinTech’lerin belirli alanlara odaklanıp yüksek kalitede hizmet sunduğunu ve bu nedenle de bankaların çok sayıda hizmeti ortalama kaliteyle sunmasının yeterli olmayacağına dikkat çekti.

FinTech duayenlerinden Chris Skinner, bankaların hemen her hizmeti ortalama seviyede sunmalarının artık geçerli olmadığını savundu. The Banker’daki yazısında eski sistem ve düşünceler üzerine kurulu olan bankaların, FinTech’lerle ortaklık konularını daha fazla gündeme getirmeleri gerektiğini belirtti.

Bankaların iş modellerini FinTech’lerle mücadeleye uygun hale getirmelerinin her geçen gün daha zorlu olduğunu söyleyen Skinner, rekabetin kızıştığını ama üstesinden gelinemeyecek bir olgu olmadığını da ifade etti.

Geleneksel bankaların öncelikle örgütsel yapılarını kilitli ve komplike olan hallerinden, daha açık ve esnek bir biçime dönüştürmeleri gerektiğini savunan Skinner, kullanıcı odaklı ve açık kaynaklı yazılımların önemli bir unsur haline geldiğini de hatırlattı. Açık bankacılık ve API’lerin önemine değinen Chris Skinner, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik açık kaynaklı çözüm üretmenin şart olduğunun da altını çizdi.

Genel itibarla müşterilerin bankalara FinTech’lerden daha fazla güvendiğini söyleyen deneyimli kalem, bankalarda teknoloji konusunda yenilikleri yakından takip eden isim sayısının da az olduğunu vurguladı. Dijital dönüşüm sürecinde bankaların FinTech’lerle işbirliği yapmayı düşünmelerinin akıllıca olacağını belirten Skinner, bankaların sunacağı API’lerin bu konuda kilit nokta olduğunu da hatırlattı.

Banka yetkililerinin ağızlarından yükselen, “Binlerce çalışanın yerini robotlar alacak!” gibi radikal tabirlerin gerçekçi olmadığını ifade eden Chris Skinner, bankaların dijital dönüşüm sürecini iyi bir fırsat olarak değerlendirmeleri gerektiğini savundu.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
113 görüntüleme
FinTech
113 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın