Chris Skinner: Bankalar dinozorlarla aynı kaderi paylaşma tehdidi altında

31 Ekim 2017
2067 Görüntüleme

Küresel finans dergisi The Banker’da bir yazı kaleme alan Chris Skinner, FinTech’lerin belirli alanlara odaklanıp yüksek kalitede hizmet sunduğunu ve bu nedenle de bankaların çok sayıda hizmeti ortalama kaliteyle sunmasının yeterli olmayacağına dikkat çekti.

FinTech duayenlerinden Chris Skinner, bankaların hemen her hizmeti ortalama seviyede sunmalarının artık geçerli olmadığını savundu. The Banker’daki yazısında eski sistem ve düşünceler üzerine kurulu olan bankaların, FinTech’lerle ortaklık konularını daha fazla gündeme getirmeleri gerektiğini belirtti.

Bankaların iş modellerini FinTech’lerle mücadeleye uygun hale getirmelerinin her geçen gün daha zorlu olduğunu söyleyen Skinner, rekabetin kızıştığını ama üstesinden gelinemeyecek bir olgu olmadığını da ifade etti.

Geleneksel bankaların öncelikle örgütsel yapılarını kilitli ve komplike olan hallerinden, daha açık ve esnek bir biçime dönüştürmeleri gerektiğini savunan Skinner, kullanıcı odaklı ve açık kaynaklı yazılımların önemli bir unsur haline geldiğini de hatırlattı. Açık bankacılık ve API’lerin önemine değinen Chris Skinner, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik açık kaynaklı çözüm üretmenin şart olduğunun da altını çizdi.

Genel itibarla müşterilerin bankalara FinTech’lerden daha fazla güvendiğini söyleyen deneyimli kalem, bankalarda teknoloji konusunda yenilikleri yakından takip eden isim sayısının da az olduğunu vurguladı. Dijital dönüşüm sürecinde bankaların FinTech’lerle işbirliği yapmayı düşünmelerinin akıllıca olacağını belirten Skinner, bankaların sunacağı API’lerin bu konuda kilit nokta olduğunu da hatırlattı.

Banka yetkililerinin ağızlarından yükselen, “Binlerce çalışanın yerini robotlar alacak!” gibi radikal tabirlerin gerçekçi olmadığını ifade eden Chris Skinner, bankaların dijital dönüşüm sürecini iyi bir fırsat olarak değerlendirmeleri gerektiğini savundu.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın