R3 ve 22 banka, DLT tabanlı sınır ötesi ödeme platformu oluşturuyor

1 Kasım 2017
329 Görüntüleme

Blockchain konsorsiyumu R3 ve 22 uluslararası banka, sınır ötesi ödemelerin düzenlenmesi için dağınık defter teknolojisini (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanarak bir platform oluşturacaklarını açıkladılar.

2014 yılında pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olmasıyla birlikte kurulan Blockchain Konsorsiyumu R3, düşük maliyetli sınır ötesi ödeme altyapısı oluşturmak için kolları sıvadı. R3 konsorsiyumu ve 22 bankanın yer aldığı bir grup, DLT teknolojisi ile güçlendirilmiş sınır ötesi ödeme platformu oluşturarak ödemelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli biçimde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor.

R3’ün Corda platformu bünyesinde oluşturulacak olan yeni teknoloji, geleneksel para birimlerinin Blockchain üzerinde kullanılması ve merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimleri ile eşleştirilmesi gibi özellikleri de içinde barındırıyor.

R3 CEO’su David E. Rutter, geliştirdikleri çözümün devrim niteliğinde olduğunu belirterek, her türlü finansal işlemin daha hızlı ve verimli biçimde yürütülmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. R3’ün kuruluşundan bu yana, dağınık defter teknolojisinin projelerindeki önemli sacayaklarından biri olduğunu vurgulayan Rutter, oluşturdukları uzun vadeli stratejide kritik bir yer teşkil ettiğini de söyledi.

R3 konsorsiyumu içerisinde bulunmamalarına rağmen sınır ötesi ödeme platformu içinde yer almayı hedefleyen bankalar arasında Barclays, BBVA, CIBC, Commerzbank, DNB, HSBC ve Intesa gibi isimler yer alıyor.

Banking Technology sitesinde yer alan habere göre, R3 Corda ile geliştirilecek ve sınır ötesi teknolojilerini bir adım öteye taşıması beklenen ödeme platformunun prototip sürümü, 2017’nin son aylarında piyasaya sürülecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
9 görüntüleme
Bankacılık
9 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın