R3 ve 22 banka, DLT tabanlı sınır ötesi ödeme platformu oluşturuyor

1 Kasım 2017
233 Görüntüleme

Blockchain konsorsiyumu R3 ve 22 uluslararası banka, sınır ötesi ödemelerin düzenlenmesi için dağınık defter teknolojisini (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanarak bir platform oluşturacaklarını açıkladılar.

2014 yılında pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olmasıyla birlikte kurulan Blockchain Konsorsiyumu R3, düşük maliyetli sınır ötesi ödeme altyapısı oluşturmak için kolları sıvadı. R3 konsorsiyumu ve 22 bankanın yer aldığı bir grup, DLT teknolojisi ile güçlendirilmiş sınır ötesi ödeme platformu oluşturarak ödemelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli biçimde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor.

R3’ün Corda platformu bünyesinde oluşturulacak olan yeni teknoloji, geleneksel para birimlerinin Blockchain üzerinde kullanılması ve merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimleri ile eşleştirilmesi gibi özellikleri de içinde barındırıyor.

R3 CEO’su David E. Rutter, geliştirdikleri çözümün devrim niteliğinde olduğunu belirterek, her türlü finansal işlemin daha hızlı ve verimli biçimde yürütülmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. R3’ün kuruluşundan bu yana, dağınık defter teknolojisinin projelerindeki önemli sacayaklarından biri olduğunu vurgulayan Rutter, oluşturdukları uzun vadeli stratejide kritik bir yer teşkil ettiğini de söyledi.

R3 konsorsiyumu içerisinde bulunmamalarına rağmen sınır ötesi ödeme platformu içinde yer almayı hedefleyen bankalar arasında Barclays, BBVA, CIBC, Commerzbank, DNB, HSBC ve Intesa gibi isimler yer alıyor.

Banking Technology sitesinde yer alan habere göre, R3 Corda ile geliştirilecek ve sınır ötesi teknolojilerini bir adım öteye taşıması beklenen ödeme platformunun prototip sürümü, 2017’nin son aylarında piyasaya sürülecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın