R3 ve 22 banka, DLT tabanlı sınır ötesi ödeme platformu oluşturuyor

1 Kasım 2017
395 Görüntüleme

Blockchain konsorsiyumu R3 ve 22 uluslararası banka, sınır ötesi ödemelerin düzenlenmesi için dağınık defter teknolojisini (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanarak bir platform oluşturacaklarını açıkladılar.

2014 yılında pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olmasıyla birlikte kurulan Blockchain Konsorsiyumu R3, düşük maliyetli sınır ötesi ödeme altyapısı oluşturmak için kolları sıvadı. R3 konsorsiyumu ve 22 bankanın yer aldığı bir grup, DLT teknolojisi ile güçlendirilmiş sınır ötesi ödeme platformu oluşturarak ödemelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli biçimde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor.

R3’ün Corda platformu bünyesinde oluşturulacak olan yeni teknoloji, geleneksel para birimlerinin Blockchain üzerinde kullanılması ve merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimleri ile eşleştirilmesi gibi özellikleri de içinde barındırıyor.

R3 CEO’su David E. Rutter, geliştirdikleri çözümün devrim niteliğinde olduğunu belirterek, her türlü finansal işlemin daha hızlı ve verimli biçimde yürütülmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. R3’ün kuruluşundan bu yana, dağınık defter teknolojisinin projelerindeki önemli sacayaklarından biri olduğunu vurgulayan Rutter, oluşturdukları uzun vadeli stratejide kritik bir yer teşkil ettiğini de söyledi.

R3 konsorsiyumu içerisinde bulunmamalarına rağmen sınır ötesi ödeme platformu içinde yer almayı hedefleyen bankalar arasında Barclays, BBVA, CIBC, Commerzbank, DNB, HSBC ve Intesa gibi isimler yer alıyor.

Banking Technology sitesinde yer alan habere göre, R3 Corda ile geliştirilecek ve sınır ötesi teknolojilerini bir adım öteye taşıması beklenen ödeme platformunun prototip sürümü, 2017’nin son aylarında piyasaya sürülecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın