Avrupalı bankalar 2016’da yazılıma 18 milyar dolar yatırdı

2 Kasım 2017
361 Görüntüleme

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EFB) tarafından yayımlanan son araştırmaya göre, Avrupalı bankalar geçtiğimiz yıl yazılım teknolojilerine 18 milyar dolar yatırım yaptı.

Araştırma kapsamında Avrupa’nın 12 ayrı ülkesinde faaliyet gösteren irili ufaklı 108 bankayla anket yapıldı. Yazılım teknolojileri bankacılık süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, kıta genelinde IT yatırımlarının da hızla arttığı gözlendi. Üstelik, EFB tahminlerine göre yakın dönemde Avrupa bankalarının toplam harcamalarının yılda 50 milyar doları aşması bekleniyor. Bu yatırımın büyük kısmı yazılım kısmına ayrılacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin yasal düzenlemeleri bankaların yazılıma yaptıkları yatırımlar için bazı çizgiler çekiyor. Avrupa’da iş yapan bankaların, sahip oldukları sermayenin belirli bir oranında yazılım harcaması yapmasına müsade var. Bunun doğal sonucu olarak, yazılıma yapılan yatırımlarda ABDli bankalar ve yine Avrupa’da çalışan FinTech girişimleriyle haksız bir rekabetin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Avrupa’da Sermaye Gereksinimleri Regülasyonları içinde bulunduğumuz dönemde kapsamlı bir şekilde yeniden gözden geçiriliyor. Avrupa Bankacılık Federasyonu, bu yeni düzenlemelerin aynı zamanda bankalara yazılım yatırımlarında adil bir rekabet şansı tanımak için de fırsat sağladığını dile getiriyor.

Geleneksel bankacılık süreçlerinde fark yaratmanın en kolay, hızlı ve etkili yolu teknolojiden geçiyor. Bankalar arasındaki fark, mevcut müşteri portföyünün hemen ardından teknolojiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bankalar için yazılım ve diğer IT harcamalarında kısıtlamaların esnetilmesi, daha sağlıklı bir rekabet ortamı için de zemin hazırlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
28 görüntüleme
Bitcoin
28 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
119 görüntüleme
FinTech
119 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın