Avrupalı bankalar 2016’da yazılıma 18 milyar dolar yatırdı

2 Kasım 2017
223 Görüntüleme

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EFB) tarafından yayımlanan son araştırmaya göre, Avrupalı bankalar geçtiğimiz yıl yazılım teknolojilerine 18 milyar dolar yatırım yaptı.

Araştırma kapsamında Avrupa’nın 12 ayrı ülkesinde faaliyet gösteren irili ufaklı 108 bankayla anket yapıldı. Yazılım teknolojileri bankacılık süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, kıta genelinde IT yatırımlarının da hızla arttığı gözlendi. Üstelik, EFB tahminlerine göre yakın dönemde Avrupa bankalarının toplam harcamalarının yılda 50 milyar doları aşması bekleniyor. Bu yatırımın büyük kısmı yazılım kısmına ayrılacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin yasal düzenlemeleri bankaların yazılıma yaptıkları yatırımlar için bazı çizgiler çekiyor. Avrupa’da iş yapan bankaların, sahip oldukları sermayenin belirli bir oranında yazılım harcaması yapmasına müsade var. Bunun doğal sonucu olarak, yazılıma yapılan yatırımlarda ABDli bankalar ve yine Avrupa’da çalışan FinTech girişimleriyle haksız bir rekabetin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Avrupa’da Sermaye Gereksinimleri Regülasyonları içinde bulunduğumuz dönemde kapsamlı bir şekilde yeniden gözden geçiriliyor. Avrupa Bankacılık Federasyonu, bu yeni düzenlemelerin aynı zamanda bankalara yazılım yatırımlarında adil bir rekabet şansı tanımak için de fırsat sağladığını dile getiriyor.

Geleneksel bankacılık süreçlerinde fark yaratmanın en kolay, hızlı ve etkili yolu teknolojiden geçiyor. Bankalar arasındaki fark, mevcut müşteri portföyünün hemen ardından teknolojiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bankalar için yazılım ve diğer IT harcamalarında kısıtlamaların esnetilmesi, daha sağlıklı bir rekabet ortamı için de zemin hazırlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın