Avrupalı bankalar 2016’da yazılıma 18 milyar dolar yatırdı

2 Kasım 2017
301 Görüntüleme

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EFB) tarafından yayımlanan son araştırmaya göre, Avrupalı bankalar geçtiğimiz yıl yazılım teknolojilerine 18 milyar dolar yatırım yaptı.

Araştırma kapsamında Avrupa’nın 12 ayrı ülkesinde faaliyet gösteren irili ufaklı 108 bankayla anket yapıldı. Yazılım teknolojileri bankacılık süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, kıta genelinde IT yatırımlarının da hızla arttığı gözlendi. Üstelik, EFB tahminlerine göre yakın dönemde Avrupa bankalarının toplam harcamalarının yılda 50 milyar doları aşması bekleniyor. Bu yatırımın büyük kısmı yazılım kısmına ayrılacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin yasal düzenlemeleri bankaların yazılıma yaptıkları yatırımlar için bazı çizgiler çekiyor. Avrupa’da iş yapan bankaların, sahip oldukları sermayenin belirli bir oranında yazılım harcaması yapmasına müsade var. Bunun doğal sonucu olarak, yazılıma yapılan yatırımlarda ABDli bankalar ve yine Avrupa’da çalışan FinTech girişimleriyle haksız bir rekabetin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Avrupa’da Sermaye Gereksinimleri Regülasyonları içinde bulunduğumuz dönemde kapsamlı bir şekilde yeniden gözden geçiriliyor. Avrupa Bankacılık Federasyonu, bu yeni düzenlemelerin aynı zamanda bankalara yazılım yatırımlarında adil bir rekabet şansı tanımak için de fırsat sağladığını dile getiriyor.

Geleneksel bankacılık süreçlerinde fark yaratmanın en kolay, hızlı ve etkili yolu teknolojiden geçiyor. Bankalar arasındaki fark, mevcut müşteri portföyünün hemen ardından teknolojiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bankalar için yazılım ve diğer IT harcamalarında kısıtlamaların esnetilmesi, daha sağlıklı bir rekabet ortamı için de zemin hazırlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın