İngiltere’de nakit ihtiyacı azalırken, ATM’ler de kapanıyor

3 Kasım 2017
341 Görüntüleme

Birleşik Krallık merkezli ATM Endüstri Birliği, önümüzdeki beş yıl içinde ülkedeki her beş ATM noktasından birinin ortadan kalkacağını öne sürdü.

FinTech servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte nakit çekmeye duyulan ihtiyaç azalıyor. Nakitsiz toplum hedefiyle pek çok adım atan İngiltere, önümüzdeki dört yıl içinde sahip olduğu ATM noktası sayısını yüzde 20 oranında azaltmayı öngörüyor.

Birleşik Krallık’taki en büyük ATM ağı, ATM’lerin azalmasıyla birlikte, müşteri her para çektiğinde bankalardan çok yüksek ücretler kesen nakit çekme noktası sağlayıcıların bu masrafları büyük oranda azaltmak zorunda kalacağını vurguladı. Daily Telegraph haberine göre, bu ücretler de önümüzdeki dört yıl içinde ATM’ler gibi yüzde 20 oranında azalacak.

Kırsal kesimde yaşayanlar başta olmak üzere, milyonlarca kişinin günlük hayatta banknot ve madeni paraya erişimini kısıtlayacak olan bu dönüşüm, nakitsiz ödeme yöntemlerinin ulaşmakta zorluk çektiği kitleyi de banka kartlarına, mobil ödemelere ve online işlemlere alıştıracak. Böylelikle ülke genelinde nakitsiz kullanımda önemi bir adım daha atılmış olacak.

Dönüşümün en hızlı gerçekleşeceği yer kırsal bölgeler olacak

ATM Endüstri Birliği adına konuşan CEO Ron Delnevo, bahsi geçen dört yıllık dönemde 10 binin üzerinde nakit çekme noktasının kapanması anlamına geldiğini dile getirdi. Tüketiciler açısından bunun olumsuz etkileri olabileceğine değinen Delnevo, nakit noktası sağlayıcıların gelirlerinde çok büyük düşüşler görüleceğine, masrafları karşılayamayacak duruma gelen bazı şirketlerin kapanmak durumunda kalabileceğine değindi.

Tüketici açısından ücretsiz nakit çekmeye yarayan bu noktalar, masraf ücretini bankalara kesiyor. Bu işi yapan bir sağlayıcının açıklamasına göre, bu masrafta görülecek yıllık yüzde 5’lik bir azalma, dört yıl içinde tüm nakit noktalarını kapatmalarına neden olabilir. Haberde, Birleşik Krallık genelinde 55 bin civarında ücretsiz nakit noktası olduğu ifade ediliyor.

Nakitsiz toplum dönüşümüyle ATM’lerin rolü azalıyor

Öte yandan Link CEO’su John Howells, her geçen gün daha az insanın banknot ve madeni para kullanmalarına karşın, ihtiyaç duyulandan çok daha fazla sayıda nakit noktası olduğuna değiniyor.

Bank of England ise geride bıraktığımız 2016 yılı içinde dolaşımda bulunan kağıt paranın toplam değerinin yüzde 10 arttığını ifade ediyor. Merkez bankasının açıklamasına göre Birleşik Krallık genelinde halen 2,7 milyondan fazla insan günlük harcamalarında yoğunluklu olarak nakite bağlı şekilde yaşıyor.

Coğrafi dağılıma bakıldığında Birleşik Krallık’ta Güney Batı, Güney Doğu bölgeleri ve İskoçya’daki ATM noktaları en sert dönüşümü geçirecek. ATM Endüstri Birliği verilerine göre, önümüzdeki dört yıl içinde Güney Batı’da yüzde 44, İskoçya’da yüzde 40 ve Güney Doğu’da yüzde 33 oranında nakit noktası kapanacak.

FinTech girişimlerinin bu dönüşümü iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Dört yıllık bir süre içinde, günlük hayatta nakitten vazgeçemeyen kitleyi içine çekecek projeler hayati rol oynayacak. Özellikle mobil kullanımdan uzak kalan 75 yaş üstü nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak nakitsiz çözümler, yakın gelecekte devasa bir pazara hitap edecek gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık tartışmaları başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Açık Bankacılık tartışmaları başladı

Ahmet Usta - 16 Ocak 2018

FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık'ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir…

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Bir Yorum Yazın