T.C. Merkez Bankası kripto paralar hakkında açıklama yaptı

3 Kasım 2017
641 Görüntüleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda dijital paralara ilişkin açıklamalar yaptı. Dijital paraların finansal istikrara katkı sağlayabileceğini belirten Çetinkaya, Bitcoin ve türevi dijital para birimlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

7 yıl içinde sıfırdan 7 bin doların üzerine çıkan değeri ile Bitcoin, sadece kripto para birimlerini takip edenlerin değil, hükümet yetkililerinin de radarında. Son birkaç ayda rekor üstüne rekor kıran Bitcoin’i göz ardı etmediğini belirten TCMB Başkanı Çetinkaya, dijital paralardaki gelişmeleri yakından izlediğini ifade ederek dijital paraların iyi tasarlanmaları durumunda finansal istikrara katkı sağlayabileceklerini dile getirdi.

Sputniknews tarafından yapılan habere göre Çetinkaya, TCMB’nin dijital paralar üzerine çalışması için piyasa katılımcılarından, politika yapıcılarından ve düzenleyicilerden oluşan bir grup oluşturulduğunu kaydetti. Bitcoin ve türevi kripto para birimlerine kayıtsız kalmadıklarını belirten Çetinkaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının konu hakkında çalışmalar yaptığını ifade etti.

Bir hafta içinde güçlü bir yükseliş ivmesi yakalayan Bitcoin, TCMB Başkanı Çetinkaya’nın açıklama yaptığı 2 Kasım 2017 tarihi itibarıyla 7 bin dolar seviyesini aşarak ivmeli yükselişini sürdürdü. Kısa süreliğine de olsa gün içinde 7 bin 400 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, yaklaşık 26 bin TL değerini yakaladı. Güncel kur değerlerine göre, 1 Bitcoin’in 170 gram altına denk geldiği belirtildi. Bu da 1 Bitcoin’in 100 çeyrek altından daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
112 görüntüleme
Bitcoin
112 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
141 görüntüleme
Haber
141 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın