Dijital banka Monzo’ya 93 milyon dolar yatırım

7 Kasım 2017
168 Görüntüleme

Mobil cihazlar üzerinden bankacılık hizmeti sunan, İngiltere’nin en ünlü dijital bankalarından olan Monzo, aralarında Stripe’ın da bulunduğu bir grup teknoloji firmasından 93 milyon dolar yatırım aldı.

İngiltere merkezli dijital banka Monzo, geniş bir katılımın yaşandığı yatırım turunda 93 milyon dolar fon sağlamayı başardı. Monzo tarafından yapılan resmi açıklamada; Goodwater Capital, Sequoia’s Michael Moritz, Passion Capital, Thrive Capital ve Orange Digital Ventures isimlerinin yer aldığı yatırım turunda 71 milyon sterlin (yaklaşık 93 milyon dolar) yatırım alındığı belirtildi.

Aldığı yatırımların ardından toplam yatırım miktarını 106 milyon sterlin (yaklaşık 140 milyon dolar) seviyesine çıkaran Monzo’nun firma değerinin de 280 milyon sterlin (yaklaşık 366 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor.

2015 yılında faaliyete geçen Monzo, akıllı telefonlar üzerinden bankacılık hizmeti veriyor. Monzo’nun çıkış noktası teknolojiye yatkın milenyum nesline hitap etmek olmasına rağmen, daha geniş bir kitleye ulaşarak İngiltere’nin en ünlü “challenger” bankası olma unvanını eline geçirdi.

Monzo herkes için kullanıma açık bir dijital banka olmasına rağmen, yeni hesap oluşturma konusunda belli bir onay sistemi ile çalışıyor. Haliyle sisteme yeni üye olanlar onay için bir süre beklemek durumunda kalıyorlar. Tüm işlemler dijital biçimde gerçekleşiyor olmasına karşın, kart kullanmak isteyen müşterilerine de ön ödemeli kart imkanı sunuyorlar.

VentureBeat sitesinde yer alan habere göre, Monzo yetkilileri elde ettikleri 93 milyon dolarlık yatırımı kullanıcı sayısını ve cari hesap miktarını ikiye katlamak için kullanmak istiyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

Akbank “Akıllı İnteraktif Programatik TV” ile bir ilke imza attı

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel…

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain
Bitcoin
200 görüntüleme
Bitcoin
200 görüntüleme

Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain

Yazar 03 - 18 Kasım 2017

Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi ve NTV'de ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk görevlerini sürdüren deneyimli hocalamız Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kripto…

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı
Haber
156 görüntüleme
Haber
156 görüntüleme

Chris Skinner finans sektörü dinamiklerini anlattı

Yazar 03 - 17 Kasım 2017

Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişileri arasında yer alan  Chris Skinner, Türkiye Sermaye Piyasaları…

Bir Yorum Yazın