Dijital banka Monzo’ya 93 milyon dolar yatırım

7 Kasım 2017
266 Görüntüleme

Mobil cihazlar üzerinden bankacılık hizmeti sunan, İngiltere’nin en ünlü dijital bankalarından olan Monzo, aralarında Stripe’ın da bulunduğu bir grup teknoloji firmasından 93 milyon dolar yatırım aldı.

İngiltere merkezli dijital banka Monzo, geniş bir katılımın yaşandığı yatırım turunda 93 milyon dolar fon sağlamayı başardı. Monzo tarafından yapılan resmi açıklamada; Goodwater Capital, Sequoia’s Michael Moritz, Passion Capital, Thrive Capital ve Orange Digital Ventures isimlerinin yer aldığı yatırım turunda 71 milyon sterlin (yaklaşık 93 milyon dolar) yatırım alındığı belirtildi.

Aldığı yatırımların ardından toplam yatırım miktarını 106 milyon sterlin (yaklaşık 140 milyon dolar) seviyesine çıkaran Monzo’nun firma değerinin de 280 milyon sterlin (yaklaşık 366 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor.

2015 yılında faaliyete geçen Monzo, akıllı telefonlar üzerinden bankacılık hizmeti veriyor. Monzo’nun çıkış noktası teknolojiye yatkın milenyum nesline hitap etmek olmasına rağmen, daha geniş bir kitleye ulaşarak İngiltere’nin en ünlü “challenger” bankası olma unvanını eline geçirdi.

Monzo herkes için kullanıma açık bir dijital banka olmasına rağmen, yeni hesap oluşturma konusunda belli bir onay sistemi ile çalışıyor. Haliyle sisteme yeni üye olanlar onay için bir süre beklemek durumunda kalıyorlar. Tüm işlemler dijital biçimde gerçekleşiyor olmasına karşın, kart kullanmak isteyen müşterilerine de ön ödemeli kart imkanı sunuyorlar.

VentureBeat sitesinde yer alan habere göre, Monzo yetkilileri elde ettikleri 93 milyon dolarlık yatırımı kullanıcı sayısını ve cari hesap miktarını ikiye katlamak için kullanmak istiyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Robo-danışmanlar stratejiyi belirleyen olma yolunda ilerliyor
Bankacılık
133 görüntüleme
Bankacılık
133 görüntüleme

Robo-danışmanlar stratejiyi belirleyen olma yolunda ilerliyor

Melih Çelik - 15 Ocak 2018

Bireylere yönelik finansal danışmanlıkta robo-danışmanlar önemli yol kat etti. Şimdi sıra milyarlarca dolar büyüklüğe sahip kurumsal danışmanlık hizmetlerinde… Yapılan işin…

Bir Yorum Yazın