Röportaj: Hakan Elmas, ZEKAI Kurucu Ortağı

8 Kasım 2017
728 Görüntüleme

FinTech dünyasının en hızlı yükselen alanlarından birisi robot danışmanlık teknolojileri ve servisleri. Bu alanda faaliyet gösteren bir Türk girişimi, ZEKAI Kurucu Ortağı Hakan Elmas ile projelerini konuştuk.

Kendiniz, şirketiniz ve ürün/hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

ZEKAI, Türkiye’nin ilk bağımsız robot danışmanlık teknolojisini üreten kuruluştur ve finansal kurumların çözüm ortağı olarak hizmet verir. Amacımız kurumların profesyonel yatırım danışmanlığı hizmetini kitlelere yayabilmesini sağlamak ve bu hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmaktır.

ZEKAI olarak, Şubat 2017 TEB Fintech Future Four kazananı olarak kuluçka dönemimiz başladı. Zamanla Florida Rollins College, Finans Bölümü’nden Assoc Prof. Koray Şimşek ve The University of Texas at Dallas, Finans Bölümü’nden Prof. Dr. Ümit Gürün gibi değerli akademisyenleri de danışma kurulumuza kazandırarak TEB ile ürün geliştirme sürecimizi hızlandırdık.

Vizyonumuz ve çalışmalarımız doğrultusunda, 1,6 milyon kişi ile sektörün en büyük bireysel emeklilik katılımcısına sahip Garanti Emeklilik, ZEKAI ile iş birliği yaparak ‘Fon Koçu’ hizmetini başlattı. Fon Koçu, fon dağılımını değiştirmeyen / değiştiremeyen ve fon seçimi yapmayan ve yapamayan müşterilerin piyasa dinamiklerine bağlı olarak fon dağılım değişiklikleri yapmalarına ve planlarını riskten koruyarak getirilerini iyileştirmelerine yardımcı oluyor.

ZEKAI’nin kurucu ortaklarından Onurhan Homriş, MV Holding bünyesinde 15 yıl genel müdürlük yapmıştır.

ZEKAI’nin diğer kurucu ortağı ve fikir buluşçusu Hakan Elmas, Galatasaray Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Yüksek Lisans eğitimini risk ve varlık yönetimi yönetimi alanında Avrupa’nın en başarılı okullarından olan EDHEC Business School’da tamamlamış ve Harvard Business School’da Yatırım Yönetimi sertifikası almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra AkPortföy’de stratejist olarak çalışmış ve sonrasında MV Holding’te Onurhan Bey’le birlikte 6 yıl boyunca 1 milyar dolara yakın varlık yönetmiştir.

Robot danışmanlık çözümlerine ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Hak ettiği ilgiyi görüyor mu?

Robot danışmanlar neredeyse 10 yıldır yurtdışında hizmet veriyor. Bir çoğu bağımsız olarak, bir çoğu da büyük fon evleri tarafından satın alınarak büyümeye hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun temel sebebi ise dünyadaki demokratikleşme akımı. Her hizmette gördüğümüz bu değişim yatırım danışmanlığı hizmetlerinde de etkisini gösterdi. Eskiden sadece varlıklı yatırımcıların alabildiği kaliteli yatırım danışmanlığı hizmetleri robot danışmanlar sayesinde kitleler için de ulaşılabilir oldu. Büyüme rakamlarına bakacak olursak robot danışmanlık sektörünün gördüğü ilginin hızlı bir şekilde arttığını söyleyebiliriz.

Robot danışmanlık çözümlerinin yapay zeka ile olan ilişkisi nelerdir? Yapay zeka olmadan robot danışman olabilir mi?

Robot danışmanlık teknolojileri, kişiyi tanıyabilmek, finansal piyasaları takip etmek ve yatırımları optimize etmek için bir çok veriyi kullanır. Dolayısıyla robot danışmanlık dediğimizde birçok alt başlıktan da bahsediyoruz; finansal mühendislik, makine öğrenmesi, yapay zeka vs. bu iş kollarının birleşmesiyle oluşturulan algoritmalar, finansal piyasalarda deneyimli kadroların görüşleriyle birlikte optik bir sonuç oluşturur. Bu da robot danışman ve yapay zeka arasındaki ilişkiyi protokooperatif bir yapıya dönüştürür.

Türkiye’de robot danışmanlık çözümleri piyasasından bahsedebilir miyiz? Yurt dışında robot danışmanlık alanındaki gelişmelere göre Türkiye’nin konumunu nasıl buluyorsunuz?

Avrupa ve Amerika’daki kullanıcılar robot danışmanlık teknolojisi ile ortalama 10 yıl önce tanıştılar ve her geçen gün artan ilgi, yönetilen para miktarı ile yatırım alan şirketlerin değerlemelerine bakılarak anlaşılabilir.

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi ile şu anda 7 milyona yakın katılımcı sermaye piyasası oyuncusu oldu. Yatırım fonları dünyasında 3 milyon yatırımcı var. Yatırımcıların hepsine sağlıklı yatırım danışmanlığı hizmeti verebilmenin yolu finansal ve dijital teknolojilerden geçiyor. Bu hizmetin dünyadaki adı da robot danışmanlık.

ZEKAI olarak, sektöründe lider sayılan iki kurumla bireysel emeklilik alanında ve yatırım fonları dünyasında ürün geliştirmeye çok kısa sürede başladık. Kurumların ilgisi hızlı bir şekilde büyüyor. Türkiye’de ise hali hazırda bilinen ve kullanılan bir teknoloji olmamasına rağmen, Fon Koçu ile geniş kullanıcı kitlesine hitap edebilmiş olmak, kullanıcıların bir kısmının buna hazır olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de robot danışmanlık alanının büyümesi için hangi adımlar atılmalı?

Robot danışmanlık teknolojisi, dünyada uzun yıllardır test edildiği ve kullanıldığı için, Türkiye’de de hızla yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Fakat bunun gerçekleşmesi için finansal okuryazarlığın artması gerekiyor. Kişilerin hangi araçlara yatırım yaptığını, bu araçların nisbi performanslarını sorgulamaya başladıkları noktada Türkiye’de finansal sektörün yatırımcı bacağının ivmelenmeye başladığını göreceğiz.

Bu alanda faaliyet göstermek isteyen şirketlere ve girişimlere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Bu alanda faaliyet göstermek isteyen şirketlere ve girişimcilere yol göstermekten ve yardımcı olmaktan gurur duyarız. Çünkü rekabetin artması, sektörün büyümesine ve teknolojinin yaygınlaşmasına hız kazandıracaktır.

Robot danışmanlık teknolojisinde üzerinde durulması gereken iki ana başlık var. Bunlardan biri robot kısmı oluşturan algoritmalar. Bu algoritmalar sayesinde piyasadaki varlık sınıflarının geçmiş dönemki hareketleri ve birbirleriyle ilişkileri saptanıp kullanıcı profiliyle olan bağlantısı hesaplanıyor ve bunun için ürünün/hizmetin mühendislik kısmı hatasız ve iyi çalışıyor olmalı. Robot danışmanlık teknolojisinin en önemli ve kritik noktasını oluşturan danışmanlık tarafı ise geniş piyasa bilgisi ve deneyimini içinde barındırır.

Sektörde yeni faaliyet göstermek isteyen girişimcilere tavsiyemiz, iyi çalışan algoritmaları, finansal piyasa deneyimi yüksek kadrolarla bir araya getirerek yola çıkmalarıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor
Bitcoin
72 görüntüleme
Bitcoin
72 görüntüleme

Kripto ekonomiye “küresel tedbir” gerekiyor

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.…

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

FinTech Lab InsurTech hızlandırıcı programı Moskova’da başladı

Erhan Kahraman - 16 Ocak 2018

FinTech Lab Rusya, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) odaklı ilk hızlandırma programını dokuz girişimin katılımıyla Moskova'da başlattı. Rusya'nın çeşitli şehirlerinden ve yurt…

Robo-danışmanlar stratejiyi belirleyen olma yolunda ilerliyor
Bankacılık
133 görüntüleme
Bankacılık
133 görüntüleme

Robo-danışmanlar stratejiyi belirleyen olma yolunda ilerliyor

Melih Çelik - 15 Ocak 2018

Bireylere yönelik finansal danışmanlıkta robo-danışmanlar önemli yol kat etti. Şimdi sıra milyarlarca dolar büyüklüğe sahip kurumsal danışmanlık hizmetlerinde… Yapılan işin…

Bir Yorum Yazın