Banka müşterilerinin yüzde 60’ı FinTech’lere daha sıcak bakıyor

27 Kasım 2017
403 Görüntüleme

Bloomberg sitesinde yer alan Bain & Co. anketine göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ı finansal çözümler sunan teknoloji firmalarına karşı bir hayli ilgili.

Bankacılık sektörüne yeni bir soluk getiren ve tüm işlemlerin daha rahat, kolay ve ucuz yapılmasını sağlayan FinTech firmalarına olan ilgi günbegün artıyor. Yapılan anketler, FinTech’lere olan ilginin yanı sıra güvenin de yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bloomberg haber sitesinde yer alan ve Bain & Co. tarafından ABD’de düzenlenen ankette, katılımcılardan bankalar ile finansal çözümler sunan teknoloji firmalarını kıyaslamaları istendi. Buna göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ının FinTech firmalarıyla çalışmaya hevesli oldukları ortaya çıktı.

Aynı ankete katılan 18 ila 34 yaşları arasındaki grubun FinTech’lere olan ilgisi yüzde 73 seviyesine ulaştı. Anket sonucunda milenyum neslinin kredi kartı, mevduat hesabı, yatırım veya ipotek gibi konularda FinTech şirketlerinden hizmet almaya daha yakın oldukları gözler önüne serildi.

Anketin sonuçları hakkında konuşan Bain & Co. üyesi Gerard du Toit, “Düzenlediğimiz ankete katılanlar, alışveriş deneyiminin Amazon kadar basit şekle dönüşmesi halinde FinTech şirketleriyle çalışmaya şimdiden hazır olduklarını belirttiler. Çin’e baktığımızda bu durumun çoktan gerçekleştiğini görebiliyoruz. Çin’deki popülasyonun önemli bir kısmı ödeme işlemlerinin çoğunu WeChat ve Alipay gibi mobil cüzdan sistemleriyle yapıyor,” şeklinde konuştu.

Bain şirketinin 22 ülkeyi baz alan ve 133 bin 171 kişi üzerinde yapılan anketinde ise, Hindistan ve Çin’deki katılımcıların yüzde 80’inin finansal hizmetleri teknoloji firmalarından almak istedikleri ortaya çıktı. Finansal hizmetleri teknoloji şirketlerinden almaya sıcak bakmayan tek ülke ise Fransa oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın