Banka müşterilerinin yüzde 60’ı FinTech’lere daha sıcak bakıyor

27 Kasım 2017
276 Görüntüleme

Bloomberg sitesinde yer alan Bain & Co. anketine göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ı finansal çözümler sunan teknoloji firmalarına karşı bir hayli ilgili.

Bankacılık sektörüne yeni bir soluk getiren ve tüm işlemlerin daha rahat, kolay ve ucuz yapılmasını sağlayan FinTech firmalarına olan ilgi günbegün artıyor. Yapılan anketler, FinTech’lere olan ilginin yanı sıra güvenin de yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bloomberg haber sitesinde yer alan ve Bain & Co. tarafından ABD’de düzenlenen ankette, katılımcılardan bankalar ile finansal çözümler sunan teknoloji firmalarını kıyaslamaları istendi. Buna göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ının FinTech firmalarıyla çalışmaya hevesli oldukları ortaya çıktı.

Aynı ankete katılan 18 ila 34 yaşları arasındaki grubun FinTech’lere olan ilgisi yüzde 73 seviyesine ulaştı. Anket sonucunda milenyum neslinin kredi kartı, mevduat hesabı, yatırım veya ipotek gibi konularda FinTech şirketlerinden hizmet almaya daha yakın oldukları gözler önüne serildi.

Anketin sonuçları hakkında konuşan Bain & Co. üyesi Gerard du Toit, “Düzenlediğimiz ankete katılanlar, alışveriş deneyiminin Amazon kadar basit şekle dönüşmesi halinde FinTech şirketleriyle çalışmaya şimdiden hazır olduklarını belirttiler. Çin’e baktığımızda bu durumun çoktan gerçekleştiğini görebiliyoruz. Çin’deki popülasyonun önemli bir kısmı ödeme işlemlerinin çoğunu WeChat ve Alipay gibi mobil cüzdan sistemleriyle yapıyor,” şeklinde konuştu.

Bain şirketinin 22 ülkeyi baz alan ve 133 bin 171 kişi üzerinde yapılan anketinde ise, Hindistan ve Çin’deki katılımcıların yüzde 80’inin finansal hizmetleri teknoloji firmalarından almak istedikleri ortaya çıktı. Finansal hizmetleri teknoloji şirketlerinden almaya sıcak bakmayan tek ülke ise Fransa oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın