Swissquote Bank vadeli mevduat ile Bitcoin hesaplarını birleştirdi

27 Kasım 2017
591 Görüntüleme

Online bankacılık hizmeti veren Swissquote Bank, vadeli mevduat hesaplarıyla kripto para takas sistemini birleştirdi.

Swissquote Bank tarafından geliştirilen “The Bitcoin Active Certificate” isimli sistem, kısa vadeli piyasa hareketlerini gözlemleyerek otomatik alım satım işlemleri yapıyor. Kripto para birimlerine olan ilgiyi ve sosyal medya duyarlılığını test eden sistem, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak Bitcoin ile ABD doları arasında otomatik değiş tokuş yapıyor. Swissquote Bank, müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarının gelir seviyesini artırmak için kripto para birimlerinin değer yükselişinden istifade ediyor.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, Swissquote yetkililerinin şu sözlerine yer verildi: “Swissquote olarak stratejimizi, piyasanın belirsizlik ve düşüş yaşadığı dönemleri tespit ederek tutulan nakit miktarını ayarlamak üzerine kurduk. Piyasadaki iniş çıkışları takip altına alarak, uzun vadede istikrarlı getiri sağlayan bir sistem oluşturduk.”

Banka tarafından yapılan açıklamada, portföylerinin yüzde 60 ila 100’lük kısmını Bitcoin ile saklanacağı belirtildi. Bitcoin’in dışındaki kısmı ise ABD doları olarak saklıyorlar.

Bloomberg tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir raporda, bankanın pazar stratejileri başkanı Peter Rosenstreich şöyle konuşmuştu:

“Yatırımcılar kripto para birimlerine karşı heyecan duyuyor, ancak volatilitesi (oynaklık) yüzünden endişeleniyorlar. Bu sorunu çözmek üzere, aşağı yönlü hareketlere karşı koruma sağlayan bir ticaret algoritması oluşturduk.”

Bankanın vadeli mevduat hesaplarını Bitcoin ile saklama hamlesi aslında beklenen bir durumdu. Coindesk sitesinde belirtilene göre, daha önce kripto para borsası hizmeti veren Bitstamp ile de anlaşan Swissquote, müşterilerine Bitcoin, avro ve dolar arasında değiş tokuş yapmalarına izin vermeye başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
36 görüntüleme
Bankacılık
36 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı
FinTech
51 görüntüleme
FinTech
51 görüntüleme

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

İrlanda'nın Ar-Ge merkezi Adapt Centre, ülkede bir FinTech ekosistemi kurmak için 5 milyon Euro'luk bir araştırma programı başlattığını duyurdu. FinTech…

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Yapay zeka destekli bireysel finans robotu Cleo, Balderton Capital öncülüğünde gerçekleşen 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama oturumu sonrası kendi…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.