Swissquote Bank vadeli mevduat ile Bitcoin hesaplarını birleştirdi

27 Kasım 2017
204 Görüntüleme

Online bankacılık hizmeti veren Swissquote Bank, vadeli mevduat hesaplarıyla kripto para takas sistemini birleştirdi.

Swissquote Bank tarafından geliştirilen “The Bitcoin Active Certificate” isimli sistem, kısa vadeli piyasa hareketlerini gözlemleyerek otomatik alım satım işlemleri yapıyor. Kripto para birimlerine olan ilgiyi ve sosyal medya duyarlılığını test eden sistem, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak Bitcoin ile ABD doları arasında otomatik değiş tokuş yapıyor. Swissquote Bank, müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarının gelir seviyesini artırmak için kripto para birimlerinin değer yükselişinden istifade ediyor.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, Swissquote yetkililerinin şu sözlerine yer verildi: “Swissquote olarak stratejimizi, piyasanın belirsizlik ve düşüş yaşadığı dönemleri tespit ederek tutulan nakit miktarını ayarlamak üzerine kurduk. Piyasadaki iniş çıkışları takip altına alarak, uzun vadede istikrarlı getiri sağlayan bir sistem oluşturduk.”

Banka tarafından yapılan açıklamada, portföylerinin yüzde 60 ila 100’lük kısmını Bitcoin ile saklanacağı belirtildi. Bitcoin’in dışındaki kısmı ise ABD doları olarak saklıyorlar.

Bloomberg tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir raporda, bankanın pazar stratejileri başkanı Peter Rosenstreich şöyle konuşmuştu:

“Yatırımcılar kripto para birimlerine karşı heyecan duyuyor, ancak volatilitesi (oynaklık) yüzünden endişeleniyorlar. Bu sorunu çözmek üzere, aşağı yönlü hareketlere karşı koruma sağlayan bir ticaret algoritması oluşturduk.”

Bankanın vadeli mevduat hesaplarını Bitcoin ile saklama hamlesi aslında beklenen bir durumdu. Coindesk sitesinde belirtilene göre, daha önce kripto para borsası hizmeti veren Bitstamp ile de anlaşan Swissquote, müşterilerine Bitcoin, avro ve dolar arasında değiş tokuş yapmalarına izin vermeye başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2017

FinTech sektöründe adından sıklıkla söz ettiren firmalarından olan Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar fon elde etmeyi başardı.…

Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar dolara yaklaşacak
Bankacılık
166 görüntüleme
Bankacılık
166 görüntüleme

Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar dolara yaklaşacak

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2017

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem hacminin 500 milyar dolar seviyesine ulaşacağını açıkladı.…

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık Deneyiminde Notlar
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık Deneyiminde Notlar

Ahmet Usta - 12 Aralık 2017

Deneyimli IT Yöneticisi Utku Tarzan bir banka kullanıcısı olarak Almanya'da yaşadıklarını, deneyimlerini ve bunlardan çıkardığı notlarını Medium hesabında yayınladığı seri…

Bir Yorum Yazın