Swissquote Bank vadeli mevduat ile Bitcoin hesaplarını birleştirdi

27 Kasım 2017
511 Görüntüleme

Online bankacılık hizmeti veren Swissquote Bank, vadeli mevduat hesaplarıyla kripto para takas sistemini birleştirdi.

Swissquote Bank tarafından geliştirilen “The Bitcoin Active Certificate” isimli sistem, kısa vadeli piyasa hareketlerini gözlemleyerek otomatik alım satım işlemleri yapıyor. Kripto para birimlerine olan ilgiyi ve sosyal medya duyarlılığını test eden sistem, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak Bitcoin ile ABD doları arasında otomatik değiş tokuş yapıyor. Swissquote Bank, müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarının gelir seviyesini artırmak için kripto para birimlerinin değer yükselişinden istifade ediyor.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, Swissquote yetkililerinin şu sözlerine yer verildi: “Swissquote olarak stratejimizi, piyasanın belirsizlik ve düşüş yaşadığı dönemleri tespit ederek tutulan nakit miktarını ayarlamak üzerine kurduk. Piyasadaki iniş çıkışları takip altına alarak, uzun vadede istikrarlı getiri sağlayan bir sistem oluşturduk.”

Banka tarafından yapılan açıklamada, portföylerinin yüzde 60 ila 100’lük kısmını Bitcoin ile saklanacağı belirtildi. Bitcoin’in dışındaki kısmı ise ABD doları olarak saklıyorlar.

Bloomberg tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir raporda, bankanın pazar stratejileri başkanı Peter Rosenstreich şöyle konuşmuştu:

“Yatırımcılar kripto para birimlerine karşı heyecan duyuyor, ancak volatilitesi (oynaklık) yüzünden endişeleniyorlar. Bu sorunu çözmek üzere, aşağı yönlü hareketlere karşı koruma sağlayan bir ticaret algoritması oluşturduk.”

Bankanın vadeli mevduat hesaplarını Bitcoin ile saklama hamlesi aslında beklenen bir durumdu. Coindesk sitesinde belirtilene göre, daha önce kripto para borsası hizmeti veren Bitstamp ile de anlaşan Swissquote, müşterilerine Bitcoin, avro ve dolar arasında değiş tokuş yapmalarına izin vermeye başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Finansal servisler sektöründen Blockchain’e 1,7 milyar dolar yatırım
Bankacılık
61 görüntüleme
Bankacılık
61 görüntüleme

Finansal servisler sektöründen Blockchain’e 1,7 milyar dolar yatırım

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Bankalar ve finans kuruluşları, dijital dönüşümleri için bulut bilişimden yapay zekaya, nesnelerin internetinden mobil uygulamalara kadar pek çok alanda yatırım…

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.