Swissquote Bank vadeli mevduat ile Bitcoin hesaplarını birleştirdi

27 Kasım 2017
630 Görüntüleme

Online bankacılık hizmeti veren Swissquote Bank, vadeli mevduat hesaplarıyla kripto para takas sistemini birleştirdi.

Swissquote Bank tarafından geliştirilen “The Bitcoin Active Certificate” isimli sistem, kısa vadeli piyasa hareketlerini gözlemleyerek otomatik alım satım işlemleri yapıyor. Kripto para birimlerine olan ilgiyi ve sosyal medya duyarlılığını test eden sistem, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak Bitcoin ile ABD doları arasında otomatik değiş tokuş yapıyor. Swissquote Bank, müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarının gelir seviyesini artırmak için kripto para birimlerinin değer yükselişinden istifade ediyor.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, Swissquote yetkililerinin şu sözlerine yer verildi: “Swissquote olarak stratejimizi, piyasanın belirsizlik ve düşüş yaşadığı dönemleri tespit ederek tutulan nakit miktarını ayarlamak üzerine kurduk. Piyasadaki iniş çıkışları takip altına alarak, uzun vadede istikrarlı getiri sağlayan bir sistem oluşturduk.”

Banka tarafından yapılan açıklamada, portföylerinin yüzde 60 ila 100’lük kısmını Bitcoin ile saklanacağı belirtildi. Bitcoin’in dışındaki kısmı ise ABD doları olarak saklıyorlar.

Bloomberg tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir raporda, bankanın pazar stratejileri başkanı Peter Rosenstreich şöyle konuşmuştu:

“Yatırımcılar kripto para birimlerine karşı heyecan duyuyor, ancak volatilitesi (oynaklık) yüzünden endişeleniyorlar. Bu sorunu çözmek üzere, aşağı yönlü hareketlere karşı koruma sağlayan bir ticaret algoritması oluşturduk.”

Bankanın vadeli mevduat hesaplarını Bitcoin ile saklama hamlesi aslında beklenen bir durumdu. Coindesk sitesinde belirtilene göre, daha önce kripto para borsası hizmeti veren Bitstamp ile de anlaşan Swissquote, müşterilerine Bitcoin, avro ve dolar arasında değiş tokuş yapmalarına izin vermeye başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.