Dnata ve IBM, hava kargo hizmetinde Blockchain kullanmaya başlıyor

28 Kasım 2017
625 Görüntüleme

Orta Doğu’da havacılık ve seyahat hizmetleri sunan Dnata, hava kargo hizmetlerinde Blockchain teknolojisinden yararlanacağını duyurdu.

Havayolu kargo hizmetleri ile Blockchain teknolojisini bir araya getirecek olan Dnata, geliştirdiği projeyi pilot bölgelerde uygulamaya açtı. Test aşamasında olan sistem IBM, Emirates Innovation Lab ve Flydubai Cargo isimleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Uçuş kayıtları ve kargo operasyonlarına ait bilgilerin Blockchain altyapısı ile saklanacağı sistemde güvenlik ön plana çıkıyor.

Dnata tarafından yayımlanan resmi basın bülteninde, geliştirilen lojistik ortaklığın başlangıç aşaması Orta Doğu olsa da, ilerleyen zamanlarda farklı bölgelerde kullanılmasının planlandığı belirtildi. Blockchain teknolojisinin kargo taşımacılığı için biçilmiş kaftan olduğunu belirten yetkililer, tüm kayıtların güvenli biçimde tutulması imkanı sunduğu için Blockchain’in tercih sebebi olduğunu aktardılar.

Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyelin yeni yeni anlaşıldığını söyleyen Emirates Group Bilişim Strateji Müdürü Neetan Chopra, hayata geçirdikleri pilot projenin başlangıç olduğunu ifade etti. İlerleyen dönemlerde Blockchain teknolojisinden daha verimli biçimde yararlanılacak sistemlerin kurulacağına inandığını söyleyen Chopra, kurulan ortaklığın bu konuda tetikleyici rol üstleneceğini savundu.

Hava taşımacılığı sektöründe Blockchain teknolojisinden istifade eden tek firma Dnata değil. Daha önce Air France da havayolu araçlarının bakım, onarım ve revizyon gibi işlemlerinin takibini yapmak için oluşturulacak altyapıda Blockchain teknolojisinden faydalanmak istediğini duyurmuştu. Özellikle parça tedarik zinciri uygulamalarında Blockchain teknolojisinden faydalanmanın oldukça cazip bir fikir olacağını belirtmişlerdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
36 görüntüleme
Bankacılık
36 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı
FinTech
51 görüntüleme
FinTech
51 görüntüleme

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

İrlanda'nın Ar-Ge merkezi Adapt Centre, ülkede bir FinTech ekosistemi kurmak için 5 milyon Euro'luk bir araştırma programı başlattığını duyurdu. FinTech…

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Yapay zeka destekli bireysel finans robotu Cleo, Balderton Capital öncülüğünde gerçekleşen 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama oturumu sonrası kendi…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.