Dnata ve IBM, hava kargo hizmetinde Blockchain kullanmaya başlıyor

28 Kasım 2017
662 Görüntüleme

Orta Doğu’da havacılık ve seyahat hizmetleri sunan Dnata, hava kargo hizmetlerinde Blockchain teknolojisinden yararlanacağını duyurdu.

Havayolu kargo hizmetleri ile Blockchain teknolojisini bir araya getirecek olan Dnata, geliştirdiği projeyi pilot bölgelerde uygulamaya açtı. Test aşamasında olan sistem IBM, Emirates Innovation Lab ve Flydubai Cargo isimleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Uçuş kayıtları ve kargo operasyonlarına ait bilgilerin Blockchain altyapısı ile saklanacağı sistemde güvenlik ön plana çıkıyor.

Dnata tarafından yayımlanan resmi basın bülteninde, geliştirilen lojistik ortaklığın başlangıç aşaması Orta Doğu olsa da, ilerleyen zamanlarda farklı bölgelerde kullanılmasının planlandığı belirtildi. Blockchain teknolojisinin kargo taşımacılığı için biçilmiş kaftan olduğunu belirten yetkililer, tüm kayıtların güvenli biçimde tutulması imkanı sunduğu için Blockchain’in tercih sebebi olduğunu aktardılar.

Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyelin yeni yeni anlaşıldığını söyleyen Emirates Group Bilişim Strateji Müdürü Neetan Chopra, hayata geçirdikleri pilot projenin başlangıç olduğunu ifade etti. İlerleyen dönemlerde Blockchain teknolojisinden daha verimli biçimde yararlanılacak sistemlerin kurulacağına inandığını söyleyen Chopra, kurulan ortaklığın bu konuda tetikleyici rol üstleneceğini savundu.

Hava taşımacılığı sektöründe Blockchain teknolojisinden istifade eden tek firma Dnata değil. Daha önce Air France da havayolu araçlarının bakım, onarım ve revizyon gibi işlemlerinin takibini yapmak için oluşturulacak altyapıda Blockchain teknolojisinden faydalanmak istediğini duyurmuştu. Özellikle parça tedarik zinciri uygulamalarında Blockchain teknolojisinden faydalanmanın oldukça cazip bir fikir olacağını belirtmişlerdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.