Dnata ve IBM, hava kargo hizmetinde Blockchain kullanmaya başlıyor

28 Kasım 2017
330 Görüntüleme

Orta Doğu’da havacılık ve seyahat hizmetleri sunan Dnata, hava kargo hizmetlerinde Blockchain teknolojisinden yararlanacağını duyurdu.

Havayolu kargo hizmetleri ile Blockchain teknolojisini bir araya getirecek olan Dnata, geliştirdiği projeyi pilot bölgelerde uygulamaya açtı. Test aşamasında olan sistem IBM, Emirates Innovation Lab ve Flydubai Cargo isimleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Uçuş kayıtları ve kargo operasyonlarına ait bilgilerin Blockchain altyapısı ile saklanacağı sistemde güvenlik ön plana çıkıyor.

Dnata tarafından yayımlanan resmi basın bülteninde, geliştirilen lojistik ortaklığın başlangıç aşaması Orta Doğu olsa da, ilerleyen zamanlarda farklı bölgelerde kullanılmasının planlandığı belirtildi. Blockchain teknolojisinin kargo taşımacılığı için biçilmiş kaftan olduğunu belirten yetkililer, tüm kayıtların güvenli biçimde tutulması imkanı sunduğu için Blockchain’in tercih sebebi olduğunu aktardılar.

Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyelin yeni yeni anlaşıldığını söyleyen Emirates Group Bilişim Strateji Müdürü Neetan Chopra, hayata geçirdikleri pilot projenin başlangıç olduğunu ifade etti. İlerleyen dönemlerde Blockchain teknolojisinden daha verimli biçimde yararlanılacak sistemlerin kurulacağına inandığını söyleyen Chopra, kurulan ortaklığın bu konuda tetikleyici rol üstleneceğini savundu.

Hava taşımacılığı sektöründe Blockchain teknolojisinden istifade eden tek firma Dnata değil. Daha önce Air France da havayolu araçlarının bakım, onarım ve revizyon gibi işlemlerinin takibini yapmak için oluşturulacak altyapıda Blockchain teknolojisinden faydalanmak istediğini duyurmuştu. Özellikle parça tedarik zinciri uygulamalarında Blockchain teknolojisinden faydalanmanın oldukça cazip bir fikir olacağını belirtmişlerdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır
FinTech
129 görüntüleme
FinTech
129 görüntüleme

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Mastercard’ın Avrupa genelinde yaptırdığı bir araştırma, giyilebilir cihazlarla ödemenin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. 742 milyon…

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi
Bankacılık
117 görüntüleme
Bankacılık
117 görüntüleme

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Commonwealth Bank of Australia (CBA) ve ING, MiFID II kriterlerine uyumlu RegTech testini başarıyla tamamladı. 2018’le birlikte özellikle kişisel verilerin…

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek
FinTech
162 görüntüleme
FinTech
162 görüntüleme

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek

Melih Çelik - 24 Şubat 2018

FinTech girişimlerine yönelik olarak oluşturulan fonların en yenisi BNP Paribas tarafından duyuruldu. FinTech şirketlerine özel yatırım yapan platformların sayısı artıyor.…

Bir Yorum Yazın