Dnata ve IBM, hava kargo hizmetinde Blockchain kullanmaya başlıyor

28 Kasım 2017
226 Görüntüleme

Orta Doğu’da havacılık ve seyahat hizmetleri sunan Dnata, hava kargo hizmetlerinde Blockchain teknolojisinden yararlanacağını duyurdu.

Havayolu kargo hizmetleri ile Blockchain teknolojisini bir araya getirecek olan Dnata, geliştirdiği projeyi pilot bölgelerde uygulamaya açtı. Test aşamasında olan sistem IBM, Emirates Innovation Lab ve Flydubai Cargo isimleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Uçuş kayıtları ve kargo operasyonlarına ait bilgilerin Blockchain altyapısı ile saklanacağı sistemde güvenlik ön plana çıkıyor.

Dnata tarafından yayımlanan resmi basın bülteninde, geliştirilen lojistik ortaklığın başlangıç aşaması Orta Doğu olsa da, ilerleyen zamanlarda farklı bölgelerde kullanılmasının planlandığı belirtildi. Blockchain teknolojisinin kargo taşımacılığı için biçilmiş kaftan olduğunu belirten yetkililer, tüm kayıtların güvenli biçimde tutulması imkanı sunduğu için Blockchain’in tercih sebebi olduğunu aktardılar.

Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyelin yeni yeni anlaşıldığını söyleyen Emirates Group Bilişim Strateji Müdürü Neetan Chopra, hayata geçirdikleri pilot projenin başlangıç olduğunu ifade etti. İlerleyen dönemlerde Blockchain teknolojisinden daha verimli biçimde yararlanılacak sistemlerin kurulacağına inandığını söyleyen Chopra, kurulan ortaklığın bu konuda tetikleyici rol üstleneceğini savundu.

Hava taşımacılığı sektöründe Blockchain teknolojisinden istifade eden tek firma Dnata değil. Daha önce Air France da havayolu araçlarının bakım, onarım ve revizyon gibi işlemlerinin takibini yapmak için oluşturulacak altyapıda Blockchain teknolojisinden faydalanmak istediğini duyurmuştu. Özellikle parça tedarik zinciri uygulamalarında Blockchain teknolojisinden faydalanmanın oldukça cazip bir fikir olacağını belirtmişlerdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2017

FinTech sektöründe adından sıklıkla söz ettiren firmalarından olan Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar fon elde etmeyi başardı.…

Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar dolara yaklaşacak
Bankacılık
166 görüntüleme
Bankacılık
166 görüntüleme

Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar dolara yaklaşacak

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2017

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem hacminin 500 milyar dolar seviyesine ulaşacağını açıkladı.…

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık Deneyiminde Notlar
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Utku Tarzan yazdı: Dijital Bankacılık Deneyiminde Notlar

Ahmet Usta - 12 Aralık 2017

Deneyimli IT Yöneticisi Utku Tarzan bir banka kullanıcısı olarak Almanya'da yaşadıklarını, deneyimlerini ve bunlardan çıkardığı notlarını Medium hesabında yayınladığı seri…

Bir Yorum Yazın