Axis Bank müşterileri Blockchain ile anında ödeme gönderip alacak

30 Kasım 2017
673 Görüntüleme

Hindistanlı Axis Bank, Blockchain teknoloji sağlayıcısı Ripple ile iş birliğine imza atmasının üzerinden bir yıl geçmeden gerçek zamanlı ve sınırlar arası ödemeyi hayata geçirdi.

Hafta başında yapılan açıklamada, Axis Bank’ın küresel ödeme servislerinde Ripple’ın Blockchain altyapısını kullandığı kaydedildi. Bireysel müşteriler bundan böyle platformu kullanarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki RAKBANK’ten ödeme alabiliyor. Hindistan’daki kurumsal müşteriler ise Singapurlu Standart Chartered Bank üzerinden gerçek zamanlı ödeme kabul ediyor.

Yurtiçi ödemelerde görülen kayda değer inovasyona karşın, sınırlar arası para alma ve gönderme işlemlerindeki gelişmelerin bugüne kadar kısıtlı olduğunu dile getiren Axis Bank İşlem Bankacılığı Başkanı Himadri Chatterjee, “API’leri ve dağıtık defter teknolojisini kullandığımızda, uluslararası ödemelerin işlenme biçimiyle ilgili ezber bozan fırsatlar ortaya çıkıyor. Teknolojiyle gelen bu potansiyeli pazara yenilikçi hizmetler sunmak ve müşterilerimize daha fazla değer katmak için kullanmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz,” dedi.

Standard Chartered Bank Dijitalleşme ve Müşteri Erişimi, İşlem Bankacılığı Küresel Lideri Gautam Jain ise Blockchain tabanlı çözümün özellikle kurumsal ödemelerde fayda sağladığını vurguladı: “Sınırlar arası ticari ödeme servisinin başarıyla hayata geçirilmesi, finans sektörünün dağıtık defter teknolojilerinin kurumsal uygulamalarında yeni bir döneme girmesini sağlayacak.”

Bu alanda öncü olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Jain, “Dijitalleşme ve inovasyona olan bağlılığımızı simgeleyen bu hizmet, Singapur ve Hindistan arasında ticaret yapan şirketler için de yepyeni bir katma değer oluşturuyor,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer
Haber
41 görüntüleme
Haber
41 görüntüleme

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Willis Towers Watson'ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı…

Goldman Sachs’tan FinTech yatırımı
Bankacılık
65 görüntüleme
Bankacılık
65 görüntüleme

Goldman Sachs’tan FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Goldman Sachs, mobil finans servislerine yönelik teknoloji platformu JUMO için yapılan 52 milyon dolarlık öz sermaye fonlamasına öncülük etti. JUMO'nun…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Eylül 2018
Newsletter
80 görüntüleme
Newsletter
80 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Eylül 2018

Ahmet Usta - 24 Eylül 2018

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. Dijital kimliklerin yeni çağı Bankacılığın geleceği; FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.