Axis Bank müşterileri Blockchain ile anında ödeme gönderip alacak

30 Kasım 2017
450 Görüntüleme

Hindistanlı Axis Bank, Blockchain teknoloji sağlayıcısı Ripple ile iş birliğine imza atmasının üzerinden bir yıl geçmeden gerçek zamanlı ve sınırlar arası ödemeyi hayata geçirdi.

Hafta başında yapılan açıklamada, Axis Bank’ın küresel ödeme servislerinde Ripple’ın Blockchain altyapısını kullandığı kaydedildi. Bireysel müşteriler bundan böyle platformu kullanarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki RAKBANK’ten ödeme alabiliyor. Hindistan’daki kurumsal müşteriler ise Singapurlu Standart Chartered Bank üzerinden gerçek zamanlı ödeme kabul ediyor.

Yurtiçi ödemelerde görülen kayda değer inovasyona karşın, sınırlar arası para alma ve gönderme işlemlerindeki gelişmelerin bugüne kadar kısıtlı olduğunu dile getiren Axis Bank İşlem Bankacılığı Başkanı Himadri Chatterjee, “API’leri ve dağıtık defter teknolojisini kullandığımızda, uluslararası ödemelerin işlenme biçimiyle ilgili ezber bozan fırsatlar ortaya çıkıyor. Teknolojiyle gelen bu potansiyeli pazara yenilikçi hizmetler sunmak ve müşterilerimize daha fazla değer katmak için kullanmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz,” dedi.

Standard Chartered Bank Dijitalleşme ve Müşteri Erişimi, İşlem Bankacılığı Küresel Lideri Gautam Jain ise Blockchain tabanlı çözümün özellikle kurumsal ödemelerde fayda sağladığını vurguladı: “Sınırlar arası ticari ödeme servisinin başarıyla hayata geçirilmesi, finans sektörünün dağıtık defter teknolojilerinin kurumsal uygulamalarında yeni bir döneme girmesini sağlayacak.”

Bu alanda öncü olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Jain, “Dijitalleşme ve inovasyona olan bağlılığımızı simgeleyen bu hizmet, Singapur ve Hindistan arasında ticaret yapan şirketler için de yepyeni bir katma değer oluşturuyor,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır
FinTech
129 görüntüleme
FinTech
129 görüntüleme

175 milyon Avrupalı giyilebilir cihazlarla ödeme yapmaya hazır

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Mastercard’ın Avrupa genelinde yaptırdığı bir araştırma, giyilebilir cihazlarla ödemenin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. 742 milyon…

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi
Bankacılık
117 görüntüleme
Bankacılık
117 görüntüleme

ING ve CBA’dan MiFID II uyumlu RegTech testi

Melih Çelik - 25 Şubat 2018

Commonwealth Bank of Australia (CBA) ve ING, MiFID II kriterlerine uyumlu RegTech testini başarıyla tamamladı. 2018’le birlikte özellikle kişisel verilerin…

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek
FinTech
162 görüntüleme
FinTech
162 görüntüleme

BNP Paribas FinTech girişimlerini yeni yatırım fonuyla destekleyecek

Melih Çelik - 24 Şubat 2018

FinTech girişimlerine yönelik olarak oluşturulan fonların en yenisi BNP Paribas tarafından duyuruldu. FinTech şirketlerine özel yatırım yapan platformların sayısı artıyor.…

Bir Yorum Yazın