Axis Bank müşterileri Blockchain ile anında ödeme gönderip alacak

30 Kasım 2017
724 Görüntüleme

Hindistanlı Axis Bank, Blockchain teknoloji sağlayıcısı Ripple ile iş birliğine imza atmasının üzerinden bir yıl geçmeden gerçek zamanlı ve sınırlar arası ödemeyi hayata geçirdi.

Hafta başında yapılan açıklamada, Axis Bank’ın küresel ödeme servislerinde Ripple’ın Blockchain altyapısını kullandığı kaydedildi. Bireysel müşteriler bundan böyle platformu kullanarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki RAKBANK’ten ödeme alabiliyor. Hindistan’daki kurumsal müşteriler ise Singapurlu Standart Chartered Bank üzerinden gerçek zamanlı ödeme kabul ediyor.

Yurtiçi ödemelerde görülen kayda değer inovasyona karşın, sınırlar arası para alma ve gönderme işlemlerindeki gelişmelerin bugüne kadar kısıtlı olduğunu dile getiren Axis Bank İşlem Bankacılığı Başkanı Himadri Chatterjee, “API’leri ve dağıtık defter teknolojisini kullandığımızda, uluslararası ödemelerin işlenme biçimiyle ilgili ezber bozan fırsatlar ortaya çıkıyor. Teknolojiyle gelen bu potansiyeli pazara yenilikçi hizmetler sunmak ve müşterilerimize daha fazla değer katmak için kullanmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz,” dedi.

Standard Chartered Bank Dijitalleşme ve Müşteri Erişimi, İşlem Bankacılığı Küresel Lideri Gautam Jain ise Blockchain tabanlı çözümün özellikle kurumsal ödemelerde fayda sağladığını vurguladı: “Sınırlar arası ticari ödeme servisinin başarıyla hayata geçirilmesi, finans sektörünün dağıtık defter teknolojilerinin kurumsal uygulamalarında yeni bir döneme girmesini sağlayacak.”

Bu alanda öncü olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Jain, “Dijitalleşme ve inovasyona olan bağlılığımızı simgeleyen bu hizmet, Singapur ve Hindistan arasında ticaret yapan şirketler için de yepyeni bir katma değer oluşturuyor,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.