Avustralya borsası Blockchain’de liderliği ele geçiriyor

11 Aralık 2017
549 Görüntüleme

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) hisse senedi işlemlerini sürdürdükleri mevcut sistemi Blockchain teknolojisiyle geliştirmek istiyor.

Blockchain teknolojisinin entegrasyonu için Digital Asset ile stratejik bir iş ortaklığına hayat veren Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, temel servislerinde Blockchain sistemini kullanan dünyanın ilk menkul kıymetler borsası olmayı hedefliyor.

Coin Telegraph haberine göre, ASX’in Blockchain’i dahil etmek istediği karşılıklı mutabakat sistemi (clearing and settling) CHESS (Clearing House Electronic Subregister System) olarak adlandırılıyor. Blockchain’in dağıtık yapısı, tüm işlemlerin daha hızlı, daha güvenli ve daha az maliyetle gerçekleşmesine olanak tanıyacak. Şirketin geçiş sürecini ise, finansal kuruluşlara dağıtık defterin entegrasyonunda çözüm ortağı olarak hizmet veren Digital Asset koordine edecek.

İki yıl süren kapsamlı testler başarıyla sonuçlandı

Avustralya borsası, son iki yılı Digital Asset’in çözümlerine ilişkin bağımsız üçüncü taraflar tarafından yapılmış iki ayrı güvenlik incelemesini değerlendirip, dağıtık defter teknolojisini test ederek geçirdi. ASX, Mart 2018’in sonunda yeni sisteme geçmeyi umuyor. Bu hamleyle birlikte Avustralya, dağıtık defter teknolojilerini anlamak, denemek ve uygulamaya almak için adeta yarışa giren geleneksel finans dünyasında liderliği ele geçirecek gibi görünüyor.

Digital Asset CEO’su Blythe Masters, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Avustralya Menkul Kıymetler Borsası ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda bu teknolojinin sadece düzgün çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda görev kritik finansal altyapıların ihtiyaç duyduğu kısıtlamaları da başarıyla karşıladığını gördük,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın