Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

17 Aralık 2017
1030 Görüntüleme

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının önemli liderlerinden Sina Afra ve ekonomi dünyasının önemli uzmanlarından Şant Manukyan Bitcoin’i analiz ediyor.

Bu güne kadar sayfalarımızda Bitcoin ve bu uygulamayı mümkün kılan Blockchain teknolojisi hakkında pek çok haber ve makale yayınladık. Ayrıca pek çok uzmanın görüşlerine yer verdik, çeşitli röportajlar yaptık. Kısa bir süre içinde bu değerlendirmelerin sonu gelecek gibi görünmüyor. Biz okuyucularımız ile bu haberi paylaştığımız sıralarda Bitcoin 19.600 dolar değerinden piyasada alıcı bulmaya devam ediyordu. Kim bilir siz okurken durum ne olacak?

Öte yandan Bitcoin tartışmalarına farklı pencerelerden bakan uzmanların da görüşleri büyük önem taşıyor. Belki Bitcoin çeşitli iddialarda olduğu gibi tarihte yaşanan bazı olumsuz gelişmelere ve balonlara bire bir uyan bir şablon sergilemiyor olabilir ancak kesin olan bir şey varsa tarihte yaşanan pek çok farklı hadiseyi iyi bilen uzmanların gözünden gelen değerlendirmeler geleceğe kesinlikle ışık tutuyor.

Şant Manukyan: Söyle bana sen nesin?

Değerli ekonomi ve finans uzmanı aynı zamanda Dünya Gazetesi köşe yazarı Şant Manukyan 15 Aralık 2017 tarihinde “Söyle bana sen nesin?” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Manukyan makalesine; “Konu gündemden düşmediği için ben de sık sık yazmak zorunda kalıyorum, ancak tartışmanın da çok faydalı olduğuna inanıyorum. Öncelikle Bitcoin’in ne olduğunu veya en azından hangi vizyonla yaratıldığını bir kez daha yazmak isterim.” diyerek başlıyor.

Manukyan’ın makalesinde Bitcoin’in hangi amaçla geliştirildiği, hangi altyapı bileşenlerine sahip olduğu ve bugün dönüştüğü yeni yapı ele alınıyor. Manukyan makalesinde objektif bir şekilde konuyu ele alırken balon tartışmalarına da kendi bakış açıcını getiriyor. Şant Manukyan’ın makalesini Dünya Gazetesinin internet sitesinde okuyabilirsiniz.

Sina Afra: Bitcoin, gitme dur!

E-ticaret denilince akla ilk gelen isimlerden, deneyimli bir internet girişimcisive aynı zamanda yatırımcı olan, Sina Afra ise kişisel blogunda Bitcoin ile alakalı “Bitcoin, gitme dur!” başlıklı bir makale paylaştı.

Afra makalesinde Bitcoin’i Lalel Çılgınlığı ve Dot Com Balon dönemleri ile karşılaştırıyor ancak Bitcoin’in farklı yönlerine dikkat çekiyor. Afra’nın yazısında öne çıkan en önemli nokta Bitcoin’in gerçek yaşamda karşılık bulması için gerekli aşamaların objektif şekilde okuyucuya sunulması.

Sina Afra’nın yazısını kişisel blogunda okuyabilirsiniz.

Her iki yazıyı da birlikte ele alacak olursak, Bitcoin’e maddi ve duygusal yatırım yapanların fanatikliği bir köşede beklerken, konuya biraz uzman gözüyle bakmanın faydasını göreceğinize eminiz. Şiddetle her iki makaleyi de en fazla 15 dakikanızı ayırarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
40 görüntüleme
BlockChain
40 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın