Bankalar FinTech’leri satın alarak inovasyon hızlarını düşürüyor

20 Aralık 2017
286 Görüntüleme

Küresel finans ağı Hyperwallet yetkililerinin açıklamalarına göre, bankaların FinTech oluşumlarıyla ortaklık kurmak yerine satın alma yolunu seçmeleri inovasyon hızlarını düşürüyor.

Hyperwallet Başkan Yardımcısı Derrick Walton, Bank Innovation sitesine verdiği demeçte, bankaların FinTech şirketleriyle ortaklık kurmak yerine onları satın alarak inovasyon hızlarını düşürdüklerini ifade etti.

Kurum amaçları ve kültürü açısından bankalarla FinTech’lerin farklı olduklarını savunan Walton, banka tarafından satın alma gerçekleştikten sonra FinTech’lerin ellerinin kollarının bağlandığını iddia etti. FinTech’lerin yapmaları gerekeni yapamamaya başladıklarını söyleyen Hyperwallet’ın başkan yardımcısı, bankaların hızlı biçimde kâr elde etmeye çalışmalarının en büyük hataları olduğunu vurguladı.

Deneyimli yönetici, bankaların küçük ölçekli FinTech oluşumlarını bünyelerine kattıkları anda onların hareket alanlarını kısıtladığını vurguladı. Bankaların sahip oldukları hukuki kaygılar ve FinTech firmasındaki kültürel farklılıklar nedeniyle, çevikliğin ortadan kaybolduğunu kaydetti.

Walton yaptığı açıklamada, “Banka kültürü, her şeyin yavaşlamasına neden olur,” ifadesini kullandı. Bankanın bünyesine katılan FinTech firmasının ilk günkü gibi çalışmasını beklemenin hayalcilik olduğunu sözlerine ekledi.

Bankaların örnek alması gereken firmaların, Facebook ve Amazon gibi dev teknoloji kuruluşları olduğunu savundu. Teknoloji devlerinin FinTech’lere olan yaklaşımının mantıklı olduğunu ifade eden Walton, ortak paydada buluşmanın en kolay çözüm olduğunu vurguladı.

Teknoloji devlerinin eninde sonunda kendi ödeme sistemlerini sunacaklarını söyleyen Hyperwallet yöneticisi Walton, finansal servisler sektöründe teknoloji firmalarının rolünün her geçen gün artacağının altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…

Bir Yorum Yazın