Bankalar FinTech’leri satın alarak inovasyon hızlarını düşürüyor

20 Aralık 2017
389 Görüntüleme

Küresel finans ağı Hyperwallet yetkililerinin açıklamalarına göre, bankaların FinTech oluşumlarıyla ortaklık kurmak yerine satın alma yolunu seçmeleri inovasyon hızlarını düşürüyor.

Hyperwallet Başkan Yardımcısı Derrick Walton, Bank Innovation sitesine verdiği demeçte, bankaların FinTech şirketleriyle ortaklık kurmak yerine onları satın alarak inovasyon hızlarını düşürdüklerini ifade etti.

Kurum amaçları ve kültürü açısından bankalarla FinTech’lerin farklı olduklarını savunan Walton, banka tarafından satın alma gerçekleştikten sonra FinTech’lerin ellerinin kollarının bağlandığını iddia etti. FinTech’lerin yapmaları gerekeni yapamamaya başladıklarını söyleyen Hyperwallet’ın başkan yardımcısı, bankaların hızlı biçimde kâr elde etmeye çalışmalarının en büyük hataları olduğunu vurguladı.

Deneyimli yönetici, bankaların küçük ölçekli FinTech oluşumlarını bünyelerine kattıkları anda onların hareket alanlarını kısıtladığını vurguladı. Bankaların sahip oldukları hukuki kaygılar ve FinTech firmasındaki kültürel farklılıklar nedeniyle, çevikliğin ortadan kaybolduğunu kaydetti.

Walton yaptığı açıklamada, “Banka kültürü, her şeyin yavaşlamasına neden olur,” ifadesini kullandı. Bankanın bünyesine katılan FinTech firmasının ilk günkü gibi çalışmasını beklemenin hayalcilik olduğunu sözlerine ekledi.

Bankaların örnek alması gereken firmaların, Facebook ve Amazon gibi dev teknoloji kuruluşları olduğunu savundu. Teknoloji devlerinin FinTech’lere olan yaklaşımının mantıklı olduğunu ifade eden Walton, ortak paydada buluşmanın en kolay çözüm olduğunu vurguladı.

Teknoloji devlerinin eninde sonunda kendi ödeme sistemlerini sunacaklarını söyleyen Hyperwallet yöneticisi Walton, finansal servisler sektöründe teknoloji firmalarının rolünün her geçen gün artacağının altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın