Finans dünyası 2018’in siber tehditlerine hazır mı?

26 Aralık 2017
350 Görüntüleme

Kamu ve finans kuruluşlarında çalışan 500’ü aşkın kıdemli IT yöneticisi arasında yapılan Invotra Dijital Dönüşüm araştırmasına göre, şirketler veri gizliliği ve güvenlik konusunda 2018’de yaşanacak gelişmelerden çekiniyor ve saldırıların daha da karmaşık hâle gelerek artmasını bekliyor.

Yapılan araştırmanın finans ve kamu ekosistemlerindeki dijital zorlukları ortaya çıkarmak için gerçekleştirildiğini dile getiren Invotra CEO’su Fintan Galvin, “Her iki sektör kullandıkları sistemi modern çağa uyacak şekilde dönüştürmek için baskı altındalar. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Üstelik tüm bunları yaparken, gittikçe daha sofistike hâle gelen güvenlik tehditleriyle de yüzleşmeleri gerekiyor. Bu tehditler 2018’de de IT profesyonelleri için birer zorluk teşkil etmeyi sürdürecek,” diye konuştu.

Araştırmaya göre yöneticilerin büyük çoğunluğu, siber tehditler karşısında yeterli savunma donanımına sahip olduklarını düşünüyor. Finans sektöründen katılımcıların yüzde 94’ü güçlü bir savunma sistemine sahip olduklarını belirtirken, kamu sektöründe bu oran yüzde 88’e düşüyor.

Kripto tehditler 2017’de neler yaptı?

Kripto paranın son bir yıl içinde tanık olduğu katlanan değer artışı karşısında siber suçluların bu alana yöneldiğine dikkat çeken Cryptovest haberinde, Güney Koreli kripto para borsası Youbit’in iflas başvurusu hatırlatılıyor. Aynı yıl içinde iki defa saldırıya uğrayarak, toplam varlığının yüzde 17’sini kaybeden Youbit, geçtiğimiz hafta iflas için başvurmuştu. Kuzey Koreli siber saldırganlar, Nisan 2017’de kripto para borsasının sistemine girerek yaklaşık 4 bin Bitcoin’i ele geçirmişti.

Ekim ayında ise Blockchain girişimi Etherparty’nin ICO süreci, hacker’lar tarafından web sitesine eklenen sahte cüzdan adresleri nedeniyle kısa süreliğine sekteye uğramıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın