Finans dünyası 2018’in siber tehditlerine hazır mı?

26 Aralık 2017
216 Görüntüleme

Kamu ve finans kuruluşlarında çalışan 500’ü aşkın kıdemli IT yöneticisi arasında yapılan Invotra Dijital Dönüşüm araştırmasına göre, şirketler veri gizliliği ve güvenlik konusunda 2018’de yaşanacak gelişmelerden çekiniyor ve saldırıların daha da karmaşık hâle gelerek artmasını bekliyor.

Yapılan araştırmanın finans ve kamu ekosistemlerindeki dijital zorlukları ortaya çıkarmak için gerçekleştirildiğini dile getiren Invotra CEO’su Fintan Galvin, “Her iki sektör kullandıkları sistemi modern çağa uyacak şekilde dönüştürmek için baskı altındalar. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Üstelik tüm bunları yaparken, gittikçe daha sofistike hâle gelen güvenlik tehditleriyle de yüzleşmeleri gerekiyor. Bu tehditler 2018’de de IT profesyonelleri için birer zorluk teşkil etmeyi sürdürecek,” diye konuştu.

Araştırmaya göre yöneticilerin büyük çoğunluğu, siber tehditler karşısında yeterli savunma donanımına sahip olduklarını düşünüyor. Finans sektöründen katılımcıların yüzde 94’ü güçlü bir savunma sistemine sahip olduklarını belirtirken, kamu sektöründe bu oran yüzde 88’e düşüyor.

Kripto tehditler 2017’de neler yaptı?

Kripto paranın son bir yıl içinde tanık olduğu katlanan değer artışı karşısında siber suçluların bu alana yöneldiğine dikkat çeken Cryptovest haberinde, Güney Koreli kripto para borsası Youbit’in iflas başvurusu hatırlatılıyor. Aynı yıl içinde iki defa saldırıya uğrayarak, toplam varlığının yüzde 17’sini kaybeden Youbit, geçtiğimiz hafta iflas için başvurmuştu. Kuzey Koreli siber saldırganlar, Nisan 2017’de kripto para borsasının sistemine girerek yaklaşık 4 bin Bitcoin’i ele geçirmişti.

Ekim ayında ise Blockchain girişimi Etherparty’nin ICO süreci, hacker’lar tarafından web sitesine eklenen sahte cüzdan adresleri nedeniyle kısa süreliğine sekteye uğramıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
39 görüntüleme
BlockChain
39 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın