Çin mobil ödemelerde yasal düzenlemeleri sıkılaştırıyor

30 Aralık 2017
270 Görüntüleme

Mobil ödeme alanında dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alan Çin’de yüksek hacimli ödemeler için ek güvenlik önlemleri geliyor.

People’s Bank of China tarafından hafta içinde duyurulan yeni kurallara göre, 500 yuan (290 TL) üstünde gerçekleşen tüm işlemlerde ek doğrulama gerekecek. Üstelik işlem hacmi arttıkça, 1000 ve 5000 yuan gibi değerlerde güvenlik kontrolleri daha da sıkılaşacak.

Merkez bankası tarafından yayımlanan evraklarda ödeme teknolojileri servis sağlayıcılarının hangi yöntemlerle tüketicileri tanımlaması gerektiği belirtilmiyor. Ancak South China Morning Post’un uluslararası baskısına göre işlem hacmi yükseldikçe standart parolaya elektronik imza ve parmak izi gibi ek adımlar eklenecek.

Çin 2016’da 5,5 trilyon dolarlık mobil işlem gördü

Son birkaç yılda Çin’deki yaygınlığını sürdüren QR kodlu ödeme sistemleri, bugün ülkede market alışverişinden otomobil alımına kadar geniş bir yelpazede tercih ediliyor. iResearch tarafından yapılan araştırmaya göre, 2016 yılında ülkede toplam 5,5 trilyon doların üzerinde işlem mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleşti.

Nisan 2018’de yürürlüğe girecek kanunlar çerçevesinde barkod tabanlı ödeme servisleri sunan tüm şirketlerin hem online ödeme lisansı hem de banka kartı alındı işletme lisansı almaları gerekiyor. Bankalar arasında gerçekleşecek işlemlerde barkod kullanılması durumunda ise PBOC veya bir diğer onaylı doğrulama sistemi üzerinden aktarım yapılması mecburi olacak.

Banka konuyla ilgili yaptığı açıklamada mobil ödeme sistemlerinin Çin genelindeki hızlı yükselişinin devam ettiğini dile getirirken, bu teknolojinin kontrolsüz biçimde büyümesine izin verilemeyeceğini vurguladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
39 görüntüleme
BlockChain
39 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın