Japonya açılımı Ripple hisselerine yaradı

2 Ocak 2018
453 Görüntüleme

Blockchain girişimi Ripple, Tokyo merkezli finansal hizmet şirketi SBI Holdings ile alt şirketi SBI Ripple Asia arasında kurulan konsorsiyum sayesinde hisselerinde yüzde 20 artış gördü.

SBI Holdings ve Ocak 2016’da iki şirketin iştirakiyle kurulan SBI Ripple Asia, Japon kredi kartı şirketlerinin de katılımıyla Blockchain teknolojisinin kullanımını ülkede yaygınlaştırmak üzere bir konsorsiyum kurdu. Bankaların ödeme ağları için Blockchain teknolojisini kullanan Ripple, ayrıca dijital varlıkların alım satımının yapıldığı borsalara ve diğer finans kuruluşlarına da hizmet veriyor. Katılımcılar, XRP adını taşıyan bir coin ile işlemleri tamamlıyor.

Yeni konsorsiyumda Ripple’ın alacağı rol şimdilik netlik kazanmış olmasa da, Japonya açılımı Ripple’ın değerini geçtiğimiz hafta 1,43 dolara çıkararak kripto para ekosisteminde Bitcoin ve Ethereum’un ardından üçüncü sıraya yerleştirdi. Dönüşümde olan 100 milyar XRP’nin yüzde 61’ine Ripple’ın sahip olduğu düşünüldüğünde, şirketin elinde 87 milyar dolardan fazla dijital para olduğu anlaşılıyor.

PYMNTS haberine göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ekosisteme yatırım yapmaya devam ederek Ripple’ın teknolojisinin yaygınlığını hızlandırmayı planladıklarını belirtirken, “Unutmamamız gereken nokta, herhangi bir tokenin uzun vadede değerinin sunduğu faydaya endeksli olacağıdır,” diye konuştu. Yakın dönemde Japon ve Güney Kore bankalarının da ülkeler arası para transferlerinde Ripple’ın teknolojisini uygulamaya alması bekleniyor.

Sadece bir yıl önce 0,64 sent değere sahipken, 2017 içinde yaklaşık 200 kat büyüyerek 1,64 dolar değere ulaşan Ripple, ayrıca CME Ventures, Standard Chartered Bank, Andreessen Horowitz ve Google Ventures gibi yatırımcılardan 93,6 milyon dolar yatırım aldı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
39 görüntüleme
BlockChain
39 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın