Japonya açılımı Ripple hisselerine yaradı

2 Ocak 2018
608 Görüntüleme

Blockchain girişimi Ripple, Tokyo merkezli finansal hizmet şirketi SBI Holdings ile alt şirketi SBI Ripple Asia arasında kurulan konsorsiyum sayesinde hisselerinde yüzde 20 artış gördü.

SBI Holdings ve Ocak 2016’da iki şirketin iştirakiyle kurulan SBI Ripple Asia, Japon kredi kartı şirketlerinin de katılımıyla Blockchain teknolojisinin kullanımını ülkede yaygınlaştırmak üzere bir konsorsiyum kurdu. Bankaların ödeme ağları için Blockchain teknolojisini kullanan Ripple, ayrıca dijital varlıkların alım satımının yapıldığı borsalara ve diğer finans kuruluşlarına da hizmet veriyor. Katılımcılar, XRP adını taşıyan bir coin ile işlemleri tamamlıyor.

Yeni konsorsiyumda Ripple’ın alacağı rol şimdilik netlik kazanmış olmasa da, Japonya açılımı Ripple’ın değerini geçtiğimiz hafta 1,43 dolara çıkararak kripto para ekosisteminde Bitcoin ve Ethereum’un ardından üçüncü sıraya yerleştirdi. Dönüşümde olan 100 milyar XRP’nin yüzde 61’ine Ripple’ın sahip olduğu düşünüldüğünde, şirketin elinde 87 milyar dolardan fazla dijital para olduğu anlaşılıyor.

PYMNTS haberine göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ekosisteme yatırım yapmaya devam ederek Ripple’ın teknolojisinin yaygınlığını hızlandırmayı planladıklarını belirtirken, “Unutmamamız gereken nokta, herhangi bir tokenin uzun vadede değerinin sunduğu faydaya endeksli olacağıdır,” diye konuştu. Yakın dönemde Japon ve Güney Kore bankalarının da ülkeler arası para transferlerinde Ripple’ın teknolojisini uygulamaya alması bekleniyor.

Sadece bir yıl önce 0,64 sent değere sahipken, 2017 içinde yaklaşık 200 kat büyüyerek 1,64 dolar değere ulaşan Ripple, ayrıca CME Ventures, Standard Chartered Bank, Andreessen Horowitz ve Google Ventures gibi yatırımcılardan 93,6 milyon dolar yatırım aldı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın