Rapor: Blockchain ve kripto para 10 trilyon dolarlık pazar oluşturacak

5 Ocak 2018
346 Görüntüleme

Royal Bank of Canada araştırmacıları, kripto para ve Blockchain gibi teknolojilerin 10 trilyon dolar değerinde bir ekosisteme kapı aralayacağını öngörüyor.

Hafta ortasında Royal Bank of Canada’nın alt şirketi RBC Capital Markets tarafından yayımlanan araştırma raporunda hisse analisti Mitch Steves önemli öngörülerde bulundu. Hesaplar arası işlemlere dayalı servislerin gelecekte neden merkezi olmayan bir yapıya bürüneceğini detaylandıran Steves, “Kripto para alanında pek çok risk olsa da, teknolojinin sürekli güncellenmesi neticesinde ortaya çıkan fırsatlar muazzam,” açıklamasını yaptı.

FinTech ekosisteminin oluşumunda son birkaç yıldır kripto para protokolleriyle mülkiyet hizmetlerine merkezi olmayan alternatifler olarak hizmet eden ya da doğrudan para transfer alternatifi olarak çalışan girişimler öne çıktı. Ancak Steves bu servislerin üzerine kurulu olduğu protokol katmanının gelecekte en fazla katma değeri üreteceğine inanıyor:

“Bir uygulamanın başarısı arttıkça, altındaki protokol katmanının değeri de artıyor. Böylelikle merkezi olmayan uygulama geliştirme konusunda ilgi de yükseliyor.”

Kripto para madenciliği pazarının kalıcı olduğuna dikkat çekilen raporda, Bitcoin madenciliği ekipmanları için en az 4,2 milyar dolarlık bir pazar olduğu belirtilirken, ASIC madencilik cihazları pazarının 350 ile 450 milyon dolar arası değere ulaştığı vurgulanıyor. Benzer şekilde, grafik işlemci (GPU) ile madenciliği yapılan Ethereum ve Monero da bu alanlarda 1,9 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor.

Coindesk haberine göre raporda; tüm bu fırsatlara karşın ölçeklenebilirlik, devletler tarafından yapılan müdahaleler ve her geçen gün daha sofistike hale gelen cüzdan hackleme teknikleri, 10 trilyon dolar potansiyeli olan bu ekosistemin karşı karşıya kaldığı en kritik riskler olarak sıralanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
40 görüntüleme
BlockChain
40 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın