Rapor: Blockchain ve kripto para 10 trilyon dolarlık pazar oluşturacak

5 Ocak 2018
493 Görüntüleme

Royal Bank of Canada araştırmacıları, kripto para ve Blockchain gibi teknolojilerin 10 trilyon dolar değerinde bir ekosisteme kapı aralayacağını öngörüyor.

Hafta ortasında Royal Bank of Canada’nın alt şirketi RBC Capital Markets tarafından yayımlanan araştırma raporunda hisse analisti Mitch Steves önemli öngörülerde bulundu. Hesaplar arası işlemlere dayalı servislerin gelecekte neden merkezi olmayan bir yapıya bürüneceğini detaylandıran Steves, “Kripto para alanında pek çok risk olsa da, teknolojinin sürekli güncellenmesi neticesinde ortaya çıkan fırsatlar muazzam,” açıklamasını yaptı.

FinTech ekosisteminin oluşumunda son birkaç yıldır kripto para protokolleriyle mülkiyet hizmetlerine merkezi olmayan alternatifler olarak hizmet eden ya da doğrudan para transfer alternatifi olarak çalışan girişimler öne çıktı. Ancak Steves bu servislerin üzerine kurulu olduğu protokol katmanının gelecekte en fazla katma değeri üreteceğine inanıyor:

“Bir uygulamanın başarısı arttıkça, altındaki protokol katmanının değeri de artıyor. Böylelikle merkezi olmayan uygulama geliştirme konusunda ilgi de yükseliyor.”

Kripto para madenciliği pazarının kalıcı olduğuna dikkat çekilen raporda, Bitcoin madenciliği ekipmanları için en az 4,2 milyar dolarlık bir pazar olduğu belirtilirken, ASIC madencilik cihazları pazarının 350 ile 450 milyon dolar arası değere ulaştığı vurgulanıyor. Benzer şekilde, grafik işlemci (GPU) ile madenciliği yapılan Ethereum ve Monero da bu alanlarda 1,9 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor.

Coindesk haberine göre raporda; tüm bu fırsatlara karşın ölçeklenebilirlik, devletler tarafından yapılan müdahaleler ve her geçen gün daha sofistike hale gelen cüzdan hackleme teknikleri, 10 trilyon dolar potansiyeli olan bu ekosistemin karşı karşıya kaldığı en kritik riskler olarak sıralanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın