Bankalar yapay zeka, dijital finans ve Blockchain uzmanları arıyor

6 Ocak 2018
579 Görüntüleme

Goldman Sachs örneğinden hareketle bankaların teknoloji şirketi dönüşümünü yorumlayan Selin Arslanhan Memiş, Ar-Ge politikalarında bir dönüşüm gerektiğine dikkat çekiyor.

Son dönemde finans dünyasından çok sayıda kurumun kendini birer teknoloji şirketine dönüştürmeye çalıştığı ortada. Benzer bir çaba, finans şirketi olma yolunda ilerleyen teknoloji şirketleri için de geçerli elbette. FinTech İstanbul’da sizinle dönem dönem paylaştığımız bu konuya dikkat çeken bir diğer isim ise Dünya gazetesindeki köşesinde durumu yorumlayan Selin Arslanhan Memiş oldu.

Köşesinde “Goldman Sachs bir teknoloji şirketidir” başlıklı bir yazıya imza atan Arslanhan Memiş, 1869’da kurulan bankanın hem CEO hem de CFO’su tarafından söylenen “Biz bir teknoloji şirketiyiz” cümlesine dikkat çekiyor. Bunun salt bir söylemden ibaret olmadığına değinen yazar bankanın iş ilanlarında bu yaklaşımın somut olarak kendine yer bulduğunu vurguluyor. Eylül 2017’deki analize göre bankanın açık iş ilanlarının yüzde 46’sının teknoloji birimlerinde olduğunu belirten Arslanhan Memiş, kurumun robotik ve yapay zeka ile temellendirilmiş yeni danışmanlık platformları için, yeni dijital finans girişimleri için, Blockchain platformları için ve büyük veri analiz birimleri için mühendis aradığını kaydediyor.

Goldman Sachs’ın bununla yetinmediğini, son beş yılda 20’nin üzerinde FinTech girişimini satın aldığını belirten yazar, önümüzdeki dönemde rekabet güçlerini korumak adına buna devam edeceklerini açıkladıklarına da yazısında yer veriyor.

Türkiye’de ise öne çıkan noktanın Ar-Ge merkezi sayısı olduğunu belirten Selin Arslanhan Memiş, Ar-Ge’nin artık 20. yüzyılda olduğu gibi yapılmadığına da değiniyor. “Geleceği şekillendirmek için bir şeyi destekleyeceksek, şirketlerin teknoloji startup’ları ile işbirliğini desteklememiz lazım.” diyen yazar, 21. yüzyılda Ar-Ge modellerine uygun yeni bir yaklaşıma ve teşvik araçlarına ihtiyacımız olduğunu kaydediyor.

Aynı zamanda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İnovasyon Çalışmaları Programı Program Direktörü de olan Selin Arslanhan Memiş’in yazısının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…

Bir Yorum Yazın