Bankalar yapay zeka, dijital finans ve Blockchain uzmanları arıyor

6 Ocak 2018
387 Görüntüleme

Goldman Sachs örneğinden hareketle bankaların teknoloji şirketi dönüşümünü yorumlayan Selin Arslanhan Memiş, Ar-Ge politikalarında bir dönüşüm gerektiğine dikkat çekiyor.

Son dönemde finans dünyasından çok sayıda kurumun kendini birer teknoloji şirketine dönüştürmeye çalıştığı ortada. Benzer bir çaba, finans şirketi olma yolunda ilerleyen teknoloji şirketleri için de geçerli elbette. FinTech İstanbul’da sizinle dönem dönem paylaştığımız bu konuya dikkat çeken bir diğer isim ise Dünya gazetesindeki köşesinde durumu yorumlayan Selin Arslanhan Memiş oldu.

Köşesinde “Goldman Sachs bir teknoloji şirketidir” başlıklı bir yazıya imza atan Arslanhan Memiş, 1869’da kurulan bankanın hem CEO hem de CFO’su tarafından söylenen “Biz bir teknoloji şirketiyiz” cümlesine dikkat çekiyor. Bunun salt bir söylemden ibaret olmadığına değinen yazar bankanın iş ilanlarında bu yaklaşımın somut olarak kendine yer bulduğunu vurguluyor. Eylül 2017’deki analize göre bankanın açık iş ilanlarının yüzde 46’sının teknoloji birimlerinde olduğunu belirten Arslanhan Memiş, kurumun robotik ve yapay zeka ile temellendirilmiş yeni danışmanlık platformları için, yeni dijital finans girişimleri için, Blockchain platformları için ve büyük veri analiz birimleri için mühendis aradığını kaydediyor.

Goldman Sachs’ın bununla yetinmediğini, son beş yılda 20’nin üzerinde FinTech girişimini satın aldığını belirten yazar, önümüzdeki dönemde rekabet güçlerini korumak adına buna devam edeceklerini açıkladıklarına da yazısında yer veriyor.

Türkiye’de ise öne çıkan noktanın Ar-Ge merkezi sayısı olduğunu belirten Selin Arslanhan Memiş, Ar-Ge’nin artık 20. yüzyılda olduğu gibi yapılmadığına da değiniyor. “Geleceği şekillendirmek için bir şeyi destekleyeceksek, şirketlerin teknoloji startup’ları ile işbirliğini desteklememiz lazım.” diyen yazar, 21. yüzyılda Ar-Ge modellerine uygun yeni bir yaklaşıma ve teşvik araçlarına ihtiyacımız olduğunu kaydediyor.

Aynı zamanda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İnovasyon Çalışmaları Programı Program Direktörü de olan Selin Arslanhan Memiş’in yazısının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
40 görüntüleme
BlockChain
40 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın