28 ülkenin para birimi tek bir banka hesabında!

10 Ocak 2018
790 Görüntüleme

TransferWise yeni “sınır tanımayan” banka hesapları ve beraberinde sunacağı banka kartlarıyla 28 ayrı para birimini tek bir hesapta toplayacak.

Ülkeler arası para transferini düşük maliyetli hale getiren TransferWise, hafta başında yaptığı açıklamada düşük masraflı yeni “sınırlar arası” hesap modelini bu yılın ilk çeyreğinde hizmete sunacağını duyurdu. Bu hesaba sahip olan müşteriler, aynı banka kartıyla dünyanın dört bir yanında 28 farklı para biriminde işlem yapabilecekler. Reuters haberine göre tüm alışverişler, işlemin gerçekleştiği andaki döviz kurundan hesaplanacak.

Parayı yabancı para birimine çevirme, yurt dışına gönderme veya yurt dışından nakit para çekme ücretleri küresel ölçekte bankalar için milyarlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ancak bu hizmetler genelde oldukça yavaş çalışıyor ve yüksek maliyetlerinden ötürü eleştirilerin hedefi oluyor.

Sınırlar arası ödemeler yükselişini koruyor

TransferWise gibi sınırlar arası para transferine odaklı çalışan FinTech girişimleri, bankalara oranla daha hızlı ve daha ucuz alternatifler sunarak hızla yükseliyor. Bu sayede Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden biri haline gelen TransferWise, kârlılığa geçtiğimiz yıl içinde erişti ve kasım ayında aldığı en güncel yatırımla pazar değerini 1,6 milyar doların üzerine taşıyarak unicorn FinTech kulübündeki üyeliğini korudu.

TransferWise’ı destekleyenler arasında Old Mutual Global Investors ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi IVP yer alıyor. Bu yeni hizmet duyurulana kadar TransferWise, tümüyle denizaşırı para transferlerine odaklanan bir iş modeline sahipti.

Parayı gönderenler şirketin kendi ülkesinde bulunan hesaplarına ödeme yapıyor, TransferWise bu tutarı alıcının bulunduğu ülkedeki yerel hesabından çıkarıyordu. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olarak görevini sürdüren Taavet Hinrikus, “İhtiyaç duyan herkes için ilk kez gerçek banka bilgilerini içeren, çok ülkeli bankacılık hizmetlerini hayata geçiriyoruz,” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: İsviçre FinTech sektörü hızlı büyüyor
Blockchain
7 görüntüleme
Blockchain
7 görüntüleme

Rapor: İsviçre FinTech sektörü hızlı büyüyor

Melih Çelik - 7 Aralık 2018

Yeni hazırlanan bir rapora göre İsviçre, FinTech dünyasında Almanya, Fransa ve İspanya’yı geride bıraktı. Lozan Üniversitesi, HEC Lozan ve Startupticker’ın…

Akıllı telefonlarla sahtecilikle mücadele eden Pindrop 90 milyon dolar yatırım aldı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Akıllı telefonlarla sahtecilikle mücadele eden Pindrop 90 milyon dolar yatırım aldı

Melih Çelik - 7 Aralık 2018

Telefon tabanlı sahtecilik önleme teknolojisi sunan Pindrop, son zamanlardaki en önemli FinTech yatırımlarından birini aldı. 2011 yılından bu yana dolandırıcılık…

Cross River Bank 100 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Cross River Bank 100 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 7 Aralık 2018

New Jersey merkezli Cross River Bank, 75 milyon dolarla KKR’nin liderlik yaptığı fonlama turunu 100 milyon dolarla kapattı. KKR haricinde,…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.