28 ülkenin para birimi tek bir banka hesabında!

10 Ocak 2018
740 Görüntüleme

TransferWise yeni “sınır tanımayan” banka hesapları ve beraberinde sunacağı banka kartlarıyla 28 ayrı para birimini tek bir hesapta toplayacak.

Ülkeler arası para transferini düşük maliyetli hale getiren TransferWise, hafta başında yaptığı açıklamada düşük masraflı yeni “sınırlar arası” hesap modelini bu yılın ilk çeyreğinde hizmete sunacağını duyurdu. Bu hesaba sahip olan müşteriler, aynı banka kartıyla dünyanın dört bir yanında 28 farklı para biriminde işlem yapabilecekler. Reuters haberine göre tüm alışverişler, işlemin gerçekleştiği andaki döviz kurundan hesaplanacak.

Parayı yabancı para birimine çevirme, yurt dışına gönderme veya yurt dışından nakit para çekme ücretleri küresel ölçekte bankalar için milyarlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ancak bu hizmetler genelde oldukça yavaş çalışıyor ve yüksek maliyetlerinden ötürü eleştirilerin hedefi oluyor.

Sınırlar arası ödemeler yükselişini koruyor

TransferWise gibi sınırlar arası para transferine odaklı çalışan FinTech girişimleri, bankalara oranla daha hızlı ve daha ucuz alternatifler sunarak hızla yükseliyor. Bu sayede Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden biri haline gelen TransferWise, kârlılığa geçtiğimiz yıl içinde erişti ve kasım ayında aldığı en güncel yatırımla pazar değerini 1,6 milyar doların üzerine taşıyarak unicorn FinTech kulübündeki üyeliğini korudu.

TransferWise’ı destekleyenler arasında Old Mutual Global Investors ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi IVP yer alıyor. Bu yeni hizmet duyurulana kadar TransferWise, tümüyle denizaşırı para transferlerine odaklanan bir iş modeline sahipti.

Parayı gönderenler şirketin kendi ülkesinde bulunan hesaplarına ödeme yapıyor, TransferWise bu tutarı alıcının bulunduğu ülkedeki yerel hesabından çıkarıyordu. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olarak görevini sürdüren Taavet Hinrikus, “İhtiyaç duyan herkes için ilk kez gerçek banka bilgilerini içeren, çok ülkeli bankacılık hizmetlerini hayata geçiriyoruz,” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018
Bankacılık
64 görüntüleme
Bankacılık
64 görüntüleme

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Dünya genelinde 20 ülkede 10 bin bireysel bankacılık müşterisiyle yapılan anketlere dayanan Capgemini ve Efma'nın Dünya Bireysel Bankacılık Raporu'na göre…

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu
Bankacılık
55 görüntüleme
Bankacılık
55 görüntüleme

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu

Melih Çelik - 24 Eylül 2018

Global müşterileri olan global bankalar genişlemeye devam ediyor. Son örnek, Barclays’ın Batı Avrupa ülkelerine yönelik sunduğu yeni dijital platformu oldu.…

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer
Haber
60 görüntüleme
Haber
60 görüntüleme

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Willis Towers Watson'ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.