28 ülkenin para birimi tek bir banka hesabında!

10 Ocak 2018
638 Görüntüleme

TransferWise yeni “sınır tanımayan” banka hesapları ve beraberinde sunacağı banka kartlarıyla 28 ayrı para birimini tek bir hesapta toplayacak.

Ülkeler arası para transferini düşük maliyetli hale getiren TransferWise, hafta başında yaptığı açıklamada düşük masraflı yeni “sınırlar arası” hesap modelini bu yılın ilk çeyreğinde hizmete sunacağını duyurdu. Bu hesaba sahip olan müşteriler, aynı banka kartıyla dünyanın dört bir yanında 28 farklı para biriminde işlem yapabilecekler. Reuters haberine göre tüm alışverişler, işlemin gerçekleştiği andaki döviz kurundan hesaplanacak.

Parayı yabancı para birimine çevirme, yurt dışına gönderme veya yurt dışından nakit para çekme ücretleri küresel ölçekte bankalar için milyarlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ancak bu hizmetler genelde oldukça yavaş çalışıyor ve yüksek maliyetlerinden ötürü eleştirilerin hedefi oluyor.

Sınırlar arası ödemeler yükselişini koruyor

TransferWise gibi sınırlar arası para transferine odaklı çalışan FinTech girişimleri, bankalara oranla daha hızlı ve daha ucuz alternatifler sunarak hızla yükseliyor. Bu sayede Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden biri haline gelen TransferWise, kârlılığa geçtiğimiz yıl içinde erişti ve kasım ayında aldığı en güncel yatırımla pazar değerini 1,6 milyar doların üzerine taşıyarak unicorn FinTech kulübündeki üyeliğini korudu.

TransferWise’ı destekleyenler arasında Old Mutual Global Investors ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi IVP yer alıyor. Bu yeni hizmet duyurulana kadar TransferWise, tümüyle denizaşırı para transferlerine odaklanan bir iş modeline sahipti.

Parayı gönderenler şirketin kendi ülkesinde bulunan hesaplarına ödeme yapıyor, TransferWise bu tutarı alıcının bulunduğu ülkedeki yerel hesabından çıkarıyordu. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olarak görevini sürdüren Taavet Hinrikus, “İhtiyaç duyan herkes için ilk kez gerçek banka bilgilerini içeren, çok ülkeli bankacılık hizmetlerini hayata geçiriyoruz,” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Finansal servisler sektöründen Blockchain’e 1,7 milyar dolar yatırım
Bankacılık
62 görüntüleme
Bankacılık
62 görüntüleme

Finansal servisler sektöründen Blockchain’e 1,7 milyar dolar yatırım

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Bankalar ve finans kuruluşları, dijital dönüşümleri için bulut bilişimden yapay zekaya, nesnelerin internetinden mobil uygulamalara kadar pek çok alanda yatırım…

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.