28 ülkenin para birimi tek bir banka hesabında!

10 Ocak 2018
394 Görüntüleme

TransferWise yeni “sınır tanımayan” banka hesapları ve beraberinde sunacağı banka kartlarıyla 28 ayrı para birimini tek bir hesapta toplayacak.

Ülkeler arası para transferini düşük maliyetli hale getiren TransferWise, hafta başında yaptığı açıklamada düşük masraflı yeni “sınırlar arası” hesap modelini bu yılın ilk çeyreğinde hizmete sunacağını duyurdu. Bu hesaba sahip olan müşteriler, aynı banka kartıyla dünyanın dört bir yanında 28 farklı para biriminde işlem yapabilecekler. Reuters haberine göre tüm alışverişler, işlemin gerçekleştiği andaki döviz kurundan hesaplanacak.

Parayı yabancı para birimine çevirme, yurt dışına gönderme veya yurt dışından nakit para çekme ücretleri küresel ölçekte bankalar için milyarlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ancak bu hizmetler genelde oldukça yavaş çalışıyor ve yüksek maliyetlerinden ötürü eleştirilerin hedefi oluyor.

Sınırlar arası ödemeler yükselişini koruyor

TransferWise gibi sınırlar arası para transferine odaklı çalışan FinTech girişimleri, bankalara oranla daha hızlı ve daha ucuz alternatifler sunarak hızla yükseliyor. Bu sayede Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden biri haline gelen TransferWise, kârlılığa geçtiğimiz yıl içinde erişti ve kasım ayında aldığı en güncel yatırımla pazar değerini 1,6 milyar doların üzerine taşıyarak unicorn FinTech kulübündeki üyeliğini korudu.

TransferWise’ı destekleyenler arasında Old Mutual Global Investors ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi IVP yer alıyor. Bu yeni hizmet duyurulana kadar TransferWise, tümüyle denizaşırı para transferlerine odaklanan bir iş modeline sahipti.

Parayı gönderenler şirketin kendi ülkesinde bulunan hesaplarına ödeme yapıyor, TransferWise bu tutarı alıcının bulunduğu ülkedeki yerel hesabından çıkarıyordu. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olarak görevini sürdüren Taavet Hinrikus, “İhtiyaç duyan herkes için ilk kez gerçek banka bilgilerini içeren, çok ülkeli bankacılık hizmetlerini hayata geçiriyoruz,” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
42 görüntüleme
BlockChain
42 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın