28 ülkenin para birimi tek bir banka hesabında!

10 Ocak 2018
505 Görüntüleme

TransferWise yeni “sınır tanımayan” banka hesapları ve beraberinde sunacağı banka kartlarıyla 28 ayrı para birimini tek bir hesapta toplayacak.

Ülkeler arası para transferini düşük maliyetli hale getiren TransferWise, hafta başında yaptığı açıklamada düşük masraflı yeni “sınırlar arası” hesap modelini bu yılın ilk çeyreğinde hizmete sunacağını duyurdu. Bu hesaba sahip olan müşteriler, aynı banka kartıyla dünyanın dört bir yanında 28 farklı para biriminde işlem yapabilecekler. Reuters haberine göre tüm alışverişler, işlemin gerçekleştiği andaki döviz kurundan hesaplanacak.

Parayı yabancı para birimine çevirme, yurt dışına gönderme veya yurt dışından nakit para çekme ücretleri küresel ölçekte bankalar için milyarlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ancak bu hizmetler genelde oldukça yavaş çalışıyor ve yüksek maliyetlerinden ötürü eleştirilerin hedefi oluyor.

Sınırlar arası ödemeler yükselişini koruyor

TransferWise gibi sınırlar arası para transferine odaklı çalışan FinTech girişimleri, bankalara oranla daha hızlı ve daha ucuz alternatifler sunarak hızla yükseliyor. Bu sayede Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden biri haline gelen TransferWise, kârlılığa geçtiğimiz yıl içinde erişti ve kasım ayında aldığı en güncel yatırımla pazar değerini 1,6 milyar doların üzerine taşıyarak unicorn FinTech kulübündeki üyeliğini korudu.

TransferWise’ı destekleyenler arasında Old Mutual Global Investors ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi IVP yer alıyor. Bu yeni hizmet duyurulana kadar TransferWise, tümüyle denizaşırı para transferlerine odaklanan bir iş modeline sahipti.

Parayı gönderenler şirketin kendi ülkesinde bulunan hesaplarına ödeme yapıyor, TransferWise bu tutarı alıcının bulunduğu ülkedeki yerel hesabından çıkarıyordu. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olarak görevini sürdüren Taavet Hinrikus, “İhtiyaç duyan herkes için ilk kez gerçek banka bilgilerini içeren, çok ülkeli bankacılık hizmetlerini hayata geçiriyoruz,” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
137 görüntüleme
Bitcoin
137 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
125 görüntüleme
FinTech
125 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
141 görüntüleme
FinTech
141 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın