İsviçre Hükümeti Blockchain çalışmalarını hızlandırıyor

12 Ocak 2018
189 Görüntüleme

İsviçre Hükümeti, Blockchain girişimlerini ve ICO’ları kontrol edecek yasal çerçeveyi oluşturmak için bir görev grubu kurdu.

Maliye Bakanı Ueli Mausrer ile Ekonomi ve Eğitim Bakanı Johann Schenider-Ammann’ın öncülük ettiği İsviçre Blockchain Görev Grubu, federal ve yerel yetkililerden oluşuyor. Ülke içinde faaliyet gösteren çeşitli Blockchain girişimlerinden temsilciler de grup içinde yer alıyor.

Coindesk haberine göre, görev grubunun öncelikli görevleri arasında ICO süreçleri ve Blockchain şirketlerinin yasal bir zemine oturtulması için gerekli kılavuzları oluşturmak var.

Finans piyasalarına ilişkin politikaları belirlemek ve hükümetin yurt dışı finansal çıkarlarını temsil etmekle görevli federal yapı olan Uluslararası Finansal Konular Ülke Sekreterliği de Blockchain Görev Grubu ile dirsek temasında olacak. Blockchain Görev Grubu’nun ilk toplantısı ise 12 Ocak 2018 tarihinde düzenleniyor.

Blockchain’e özel düzenlemeler yolda

Yasal çerçeveyi belirlemekte Blockchain şirketlerinin de görev almasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Schneider-Ammann, “Blockchain sadece kripto ekonomi için değil, pek çok diğer sektör için de önemli bir teknoloji haline geliyor. Şu an ihtiyacımız olan şey, İsviçre için yeni fırsatlara kapı aralarken, olası riskleri de en aza indirecek liberal bir yasal düzenlemedir,” diye konuştu.

Kripto Vadisi (Crypto Valley) adıyla bilinen ve Blockchain odaklı şirketlerin yoğunluğuyla öne çıkan bölgenin yer aldığı İsviçre, dağıtık defter teknolojilerine ve FinTech’e gösterdiği dostane yaklaşımla biliniyor. Geçtiğimiz yıl İsviçre Federal Konseyi tarafından önerilen sandbox çerçevesi, girişimlerin yeni projeleri yasal düzenlemelere takılmadan test edebilmeleri için ideal bir ortam sunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
42 görüntüleme
BlockChain
42 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın