İsviçre Hükümeti Blockchain çalışmalarını hızlandırıyor

12 Ocak 2018
404 Görüntüleme

İsviçre Hükümeti, Blockchain girişimlerini ve ICO’ları kontrol edecek yasal çerçeveyi oluşturmak için bir görev grubu kurdu.

Maliye Bakanı Ueli Mausrer ile Ekonomi ve Eğitim Bakanı Johann Schenider-Ammann’ın öncülük ettiği İsviçre Blockchain Görev Grubu, federal ve yerel yetkililerden oluşuyor. Ülke içinde faaliyet gösteren çeşitli Blockchain girişimlerinden temsilciler de grup içinde yer alıyor.

Coindesk haberine göre, görev grubunun öncelikli görevleri arasında ICO süreçleri ve Blockchain şirketlerinin yasal bir zemine oturtulması için gerekli kılavuzları oluşturmak var.

Finans piyasalarına ilişkin politikaları belirlemek ve hükümetin yurt dışı finansal çıkarlarını temsil etmekle görevli federal yapı olan Uluslararası Finansal Konular Ülke Sekreterliği de Blockchain Görev Grubu ile dirsek temasında olacak. Blockchain Görev Grubu’nun ilk toplantısı ise 12 Ocak 2018 tarihinde düzenleniyor.

Blockchain’e özel düzenlemeler yolda

Yasal çerçeveyi belirlemekte Blockchain şirketlerinin de görev almasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Schneider-Ammann, “Blockchain sadece kripto ekonomi için değil, pek çok diğer sektör için de önemli bir teknoloji haline geliyor. Şu an ihtiyacımız olan şey, İsviçre için yeni fırsatlara kapı aralarken, olası riskleri de en aza indirecek liberal bir yasal düzenlemedir,” diye konuştu.

Kripto Vadisi (Crypto Valley) adıyla bilinen ve Blockchain odaklı şirketlerin yoğunluğuyla öne çıkan bölgenin yer aldığı İsviçre, dağıtık defter teknolojilerine ve FinTech’e gösterdiği dostane yaklaşımla biliniyor. Geçtiğimiz yıl İsviçre Federal Konseyi tarafından önerilen sandbox çerçevesi, girişimlerin yeni projeleri yasal düzenlemelere takılmadan test edebilmeleri için ideal bir ortam sunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Crédit Mutuel’in dijital dönüşümü IBM’e emanet
Bankacılık
70 görüntüleme
Bankacılık
70 görüntüleme

Crédit Mutuel’in dijital dönüşümü IBM’e emanet

Erhan Kahraman - 26 Mayıs 2018

Fransız banka Crédit Mutuel, bulut bilişimden yapay zekaya ve siber güvenliğe kadar uzanan geniş çaplı bir dijital dönüşüm için düğmeye…

“FinTech’ler finansa damga vuruyor!”
FinTech
103 görüntüleme
FinTech
103 görüntüleme

“FinTech’ler finansa damga vuruyor!”

Erhan Kahraman - 25 Mayıs 2018

Para Dergisi'ndeki yazısında FinTech trendinin etkilerini kaleme alan Volkan Akı, "Dijital artık alternatif bir kanal ya da farklı bir hizmet…

Wirecard yapay zeka destekli kredi işine giriyor
Bankacılık
125 görüntüleme
Bankacılık
125 görüntüleme

Wirecard yapay zeka destekli kredi işine giriyor

Erhan Kahraman - 25 Mayıs 2018

Mobil ödeme ve sanal POS sağlayıcısı Wirecard, işletmeler için esnek ve dijital onaylı krediler sunmaya başladı. Şirketlere yönelik kredilerin değerlendirme…

Bir Yorum Yazın