İsviçre Hükümeti Blockchain çalışmalarını hızlandırıyor

12 Ocak 2018
292 Görüntüleme

İsviçre Hükümeti, Blockchain girişimlerini ve ICO’ları kontrol edecek yasal çerçeveyi oluşturmak için bir görev grubu kurdu.

Maliye Bakanı Ueli Mausrer ile Ekonomi ve Eğitim Bakanı Johann Schenider-Ammann’ın öncülük ettiği İsviçre Blockchain Görev Grubu, federal ve yerel yetkililerden oluşuyor. Ülke içinde faaliyet gösteren çeşitli Blockchain girişimlerinden temsilciler de grup içinde yer alıyor.

Coindesk haberine göre, görev grubunun öncelikli görevleri arasında ICO süreçleri ve Blockchain şirketlerinin yasal bir zemine oturtulması için gerekli kılavuzları oluşturmak var.

Finans piyasalarına ilişkin politikaları belirlemek ve hükümetin yurt dışı finansal çıkarlarını temsil etmekle görevli federal yapı olan Uluslararası Finansal Konular Ülke Sekreterliği de Blockchain Görev Grubu ile dirsek temasında olacak. Blockchain Görev Grubu’nun ilk toplantısı ise 12 Ocak 2018 tarihinde düzenleniyor.

Blockchain’e özel düzenlemeler yolda

Yasal çerçeveyi belirlemekte Blockchain şirketlerinin de görev almasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Schneider-Ammann, “Blockchain sadece kripto ekonomi için değil, pek çok diğer sektör için de önemli bir teknoloji haline geliyor. Şu an ihtiyacımız olan şey, İsviçre için yeni fırsatlara kapı aralarken, olası riskleri de en aza indirecek liberal bir yasal düzenlemedir,” diye konuştu.

Kripto Vadisi (Crypto Valley) adıyla bilinen ve Blockchain odaklı şirketlerin yoğunluğuyla öne çıkan bölgenin yer aldığı İsviçre, dağıtık defter teknolojilerine ve FinTech’e gösterdiği dostane yaklaşımla biliniyor. Geçtiğimiz yıl İsviçre Federal Konseyi tarafından önerilen sandbox çerçevesi, girişimlerin yeni projeleri yasal düzenlemelere takılmadan test edebilmeleri için ideal bir ortam sunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
134 görüntüleme
Bitcoin
134 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
137 görüntüleme
FinTech
137 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…

Bir Yorum Yazın